[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ce credeti despre guppy?  XML
Forum Index » General info
Poll
Ce solutie recomandati?
1. Parinti adoptivi 62 31% [ 29 ]
2. Hranire artificiala 48 24% [ 22 ]
3. Lasa-i in pace ca se descurca ei, si mai depun peste 5 zile 90 45% [ 42 ]
Total Votes : 93
Author Message
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Nu ma intelege gresit Sandu, am facut si Discus si Nigro, si Leeri si Beta si Macropizi si Gurami si scalari, etc si imi plac si acvariile plantate. Acum insa mi-a picat cu tronc specia asta si pentru mine tot timpul reprezinta o provocare reproducerea pestilor.
Marturisesc ca eu chiar m-am apucat sa inmultesc o linie din femele de-ale lui Stan Shubel (din poze) mascul de cobra si mascul de guppy cu coada in furculita (nu stiu exact cum ii spune dar stiu ca e linie). Acum mi s-au colorat masculii si i-am separat de femele. Sunt foarte curios cum o sa arate pe la 8 luni cand sunt maturi. Am impresia ca unii or sa ramana mici din lipsa de spatiu si din cauza ca ma supara la culme hexamita dar am si pesti cu potential; tot din lipsa de spatiu am facut si combinatia asta la matca.
Guppy nu cred ca trebuie priviti cum ii priveste fipiica, guppy sunt altfel de fenomen acvaristic....
[Email]
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Hai ca fac si eu pe Profetu' : Toti aveti dreptate

Pe rand:

1. Legat de ce zise pustyu:
pe vremuri (acu mai multi ani decat ai tu) am primit niste pesti. Si de atunci am ramas cu pasiunea.
Eh, pe vremurile alea speciile de le gaseai in Constanta (unde locuiam eu) erau in numar taaare limitat. Si firesc cumva am avut de toate. Si iarasi firesc am trecut prin multe pasiuni si ambitii, intre altele de a inmulti pesti de diferite specii. Si pe atunci nu aveam net, dar aveam o singura carte (publicatea de acvariul constantza). Si am invatzat ca e important sa faci determinari (si imi stiam pestii pe numele lor, nu erau doar cichlida cu dungi albastru cu negru, banal de reprodus daca respecti o retzeta). Si legat de asta in aceeasi idee este banal de reprodus si un guparez. Si afla ca si la cichlide exista varietati mentinute prin selectii. Acu deja discutia e stupida.

Ideea e ca dupa ce mi-am satisfacut curiozitatea si ambitia, am trecut la alta specie etc. Asa au facut multi. Nu am decis sa fac o meserie din asta, asta nu ma face mai putin merituos, nu-i asa?

Poate ca eu am reusit sa inmultesc hippocampus sp. De asta ce zici? m-ar face asta mai coios si mai ACVARIST ? Poate da poate nu.

Apoi ar fi trebuit sa observi ca altii de pe forumul asta au niste preocupari foarte avansate si aproape savante legate de plante si fertilizare. Asta ii face mai putin ACVARISTI? Eu cred ca nu... Sau pe tine te-ar face acelasi lucru cantitate neglijabila? (adica pe motiv ca nu ai amintit intre preocuparile tale plantele )

Cine sunt mincinosii pana la urma?
Orice te-a determinat sa spui pe tine ceva sa spui asta - nici nu mai conteaza la ce te refereai. Dar eruditia ar fi trebuit sa te faca sa constientizezi ca multimile se distribuie dupa un criteriu pe o curba a lui Gaus... de unde s-ar trage concluzia: mincinosii mincinosilor sunt intr-un numar mic, astia mai nemincinosi in numar f mare si aia sfinti iarasi in numar mic.... Acu o categorisire larga in /mincinosi/ nu se face sa fie facuta, nu? Macar pentru ca mincinosi ar fi doar o mica parte

In plus la noi punctul 0 de referintza e undeva mai sus decat in alte parti hihihihi.

Observ ca baietii au observat inaintea mea niste chestii juste:
nu se face sa categorisesti pe unii sau pe altii dupa criterii subiective. Ok, am inteles ca idealul tau si meseria se masoara in succesul reproducerii masive a unor specii. Ei bine mai exista inca astfel de oameni si in Bucuresti. Pe de alta arte genulk asta de activitate a devenit nerentabila economic (mostly) pentru ca e mai rentabil importul. Prin urmare activitatea de a reproduce in masa a mai slabit in amploare. Pasionati sunt inca.

Si pentru ca maretia reproducerii carasului nu mi se pare asa mare, am sa iti zic eu despre niste oameni care fac chestii mai cool (care necesita atat cunostinte - si aici conteaza si numele speciei) si indemanare si pasiune, iar rentabili8tztea economica e discutabila.
- reproducere killiefish
- reproducere L species (aka loricaridae care nici macar nu au un nume ;) )
-

Eeh? e chalenge-ul suficient de mare?
Pentru unii chalenge-ul reprezinta diferite specii si asta nu il face pe unu' mai merituois decat altul. Sau pe plant - loverii ) mai acatarii decat salt loverii )

De fapt nici nu stiu de ce dracului ma agit sa pun acest post Cred ca din respekt pentru membrii forumului

2 Legat de guppy am tot avut cand eram copil, au ramas la inima, dar nu m-as mai baga sa ii tin. Sunt de blamat? ihihi Fiecare cu a lui, si nici in cazul asta nu cred ca e vreun motiv de polemica. Va amintiti galeria aia foto cu guparezi la un concurs in Germania? (din pacate nu am mai primit si texte explicative) Aveam sperante ca pasionatii vor sari cu intrebari, care, cum de unde pozele, exista asa ceva?! wow hai saq facem si la noi. Dar nu s-a nimerit, si galeria aia a stat doar vreo 2 saptamani pe prima pagina.

Si legat de gup ca pestele incepatorului: Este pastele incepatorului taman pentru ca rezista ceva mai bine ba chiar se si inmulteste fara interventii si smekerii... Si se pliaza pe idealul celor mai multi incepatori: sa il poata tine in viatza.

Acu fara directa legatura cu subiectele anterioare,

pustyu-le, ai observat foarte bine articolul lui Koala, facut din inima, cu pasiune si cu suficienta rigurozitate si temeinicie. Mai sunt cateva... Pe canmd te asteptam si pe tine cu ceva autentic? Ca doar calitatea forumului este data doar de calitatea membrilor individual, si contributia ta ar ramane eterna
Ca sa poti sa mai tragi de ureci pe unu si pe altul ar trebui sa dovedesti inainte... Si daca te apuci de ceva serios si ne spui si noua (sub forma de posturi sau articole pe care cu mare placere o sa ti le public)vei atinge un grad mai mare de nemurire decat porcu si sarcofagul lui, koala si oscarii lui sau Sandu si evanghelia despre CO2

Asa ca pune mana si scrie inainte de a iti arata dezamagirea pe marginea subiectului.

Pana una alta te rog sa reflectezi asupra atitudinii si te invit sa ai una proactiva

Acu hai sa ne intoarcem la iubitul guparez (heheh ce iures a fost cand au aparut in constanta verietatile negru complet sau negru cu rosu Ferrari) Si ghici? Erau de import! mama lor de nemti sau asiatici sau ce or fi fost aia de i-au electionat cu sau fara notiuni de genetica. (pustyu-le, la asta te pricepi?)


in curand
[Email] [WWW]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mosu wrote:Poate ca eu am reusit sa inmultesc hippocampus sp.


poate imi mai dai si mie ca eu am reusit sa-l killeresc pe al meu.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

As fi vrut sa vad si eu galeria aceea foto cu guppy din Germania. Cred ca am ratat-o pentru ca nu citeam prima pagina a siteului; acum chiar am motive sa o citesc ;).

P.S. Este vreo legatura intre userul de pe site si cel de pe forum?
[Email]
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

RaresLuc wrote:As fi vrut sa vad si eu galeria aceea foto cu guppy din Germania. Cred ca am ratat-o pentru ca nu citeam prima pagina a siteului; acum chiar am motive sa o citesc ;).

P.S. Este vreo legatura intre userul de pe site si cel de pe forum?


Am reactivat artiocolul pe prima pagina, este si la articole; categoria pesti. Din pacate pozele sunt facute cu camera de amator.

Nu e nici o legatura intre userul de site si de forum. userul de site este cvasi inutil.
[Email] [WWW]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Multumesc pentru reactivarea articolului. Acum imi aduc aminte ca l-am remarcat cand a fost, dar cred ca m-am uitat la 2-3 poze si cand am vazut ca nu prea se intelege nimic am renuntat. Sunt si cateva poze reusite in care se vad si gupanezii . Ma intreb ce or manca pestii aia ca sa arate asa? Oare mananca tubifex sau altfel de hrana vie?
[Email]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Pusty ,acvaristica nu mai sta in azi in a sti a nu sti sa repari vibratoare
Intreaba-l si pe Knoot si pe toti cei care au acordat interviuri acestui forum
Daca stiu sa repare vibratoare: sunt adevarati acvaristi daca nu sunt "mincinosi"
Si eu la inceputurile acvaristicii mele am facut (filtre conceptii proprii) reparam vibratoare ,faceam substraturi din cele mai nastrusnice soluri
Dar sa stii ca acuma nu mai vreau sa fac asta ,DE CE
NU MERITA
Nu erijarea intr-un mare meserias i-ti confera titlul de priceput in ale acvaristicii
Ci rezultatele care se vad dupa munca ta chiar si dupa cativa ani,pentru aceasta pasiune (pesti ,plante,amenajare ,etc)
Deci ,Draga .tinere acvarist
Te asteptam cu rezultatele tale (bune ,rele ) cum sunt nu conteaza
Si daca ai sa adopti un limbaj mai civilizat si mai moderat te luam cu noi IN VAGOANE
Daca nu URA SI LA GARA

Ogar batrin dar.... cu miros fin
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

O sa vin cat de curand cu niste poze cu guppy productie proprie . Nu sunt linie, sunt doar prima generatie la combinatia dintre doua linii. Sunt inca pui dar pot sa-i pozez, doar sa pregatesc studioul ...
[Email]
fipilica
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2004 10:52:05
Messages: 609
Location: Brasov, Calea Bucuresti nr. 106
IP:
Offline

RaresLuc wrote:O sa vin cat de curand cu niste poze cu guppy productie proprie . Nu sunt linie, sunt doar prima generatie la combinatia dintre doua linii. Sunt inca pui dar pot sa-i pozez, doar sa pregatesc studioul ...

Asteptam

...
[Yahoo!] [MSN]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

helterskelter50 [youtube]:

"British Livebearer Association, 2nd national guppy show, held 27-28th of October 2007.

http://www.britishlivebearerassociati...
http://www.fancyguppies.co.uk
http://www.livingfish.co.uk

Their was 120 entries this year to the show and their was many European entrys from Italy, Germany and as far as Sri lanka. "

VIDEO
[Email]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Am mai gasit un video tot de la autorul din postul precedent, puteti sa-l vedeti aici.
E de mirare la ce preturi poate sa ajunga un mascul de guppy: 220 de dolari.
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Guppy e un peste blamat pe nedrept de catre habarnisti care nu stiu si nici nu-i intereseaza ce inseamna sa obtii si sa pastrezi o varietate deosebita.
Sint convins ca in spatele celor 220 dolari stau citiva ani de munca si un rastel plin cu acvarii. Plus cunostinte pe care denigratorii mariei sale Guppy n-o sa le aiba niciodata .

Poze: smilie ... Poze cu plante
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Am reusit in sfarsit sa fac o serie de poze cu guppy facuti de mine, imi cer scuze ca nu am reusit sa le postez mai repede. Nici calitatea pozelor nu este cum am vrut eu sa iasa dar se pot vedea pestii.... e destul de greu sa pozezi un guppy, fuge in continuu; focalizezi pe el cand il prinzi intr-o pozitie buna si dupa ce ai declansat ai surpriza sa vezi poza cu pestele in cu totul alta pozitie... am reusit totusi sa prind niste cadre acceptabile zic eu.

Vreau sa spun ca nici pestii nu sunt ceea ce ma asteptam eu sa iasa, cei incrucisati cu masculul de cobra ma asteptam sa aiba mai multe caractere de cobra, iar cei incrucisati cu masculul cu coada in furculita ma asteptam sa aiba furculita mai voalata.

Mai spun odata care erau parintii:
femelele - pe aici le zice "guppy polonezi" sunt ca guppy lui Stan Shubel dintr-o poza postata de mine mai sus
mascul 1 - cobra
mascul 2 - cu coada in furculita
fiecare fac parte din linii.

Urmasii masculului cu coada in furculita.
image
image

Guppy cu caractere majoritare de la femela, cu exceptia cozii care se transforma in evantai ca la cobra.
image

Guppy cu caractere mai multe de la cobra: corpul mai robust si evantaiele cozii mai mari. As fi vrut sa-mi iasa pe coada si puncte negre dar mai lucrez la asta.... .
image
image

Mai multe poze puteti vedea la galerie.
[Email]
Twenty
Junior member

Joined: 22/07/2008 03:26:59
Messages: 15
Location: Romania
IP:
Offline

Nu mai sunt intresat... De ce ? Pentru ca se inmultesc repede... Si mai ales unii se "dilesc" incep sa stea pe sus des cu gura APROAPE de suprafata apei... Ma enerveaza acest lucru...

Si sunt prea micuti.. Parca ar fi niste puiuti forever... Acum poate enervez pe unii care sunt "fanii" guppy... dar mi-am exprimat parerea proprie si personala
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Twenty wrote:Nu mai sunt intresat... De ce ? Pentru ca se inmultesc repede... Si mai ales unii se "dilesc" incep sa stea pe sus des cu gura APROAPE de suprafata apei... Ma enerveaza acest lucru...

Si sunt prea micuti.. Parca ar fi niste puiuti forever
:alright:

Poze: smilie ... Poze cu plante
Twenty
Junior member

Joined: 22/07/2008 03:26:59
Messages: 15
Location: Romania
IP:
Offline

Sa nu fiu inteles gresit... Dar nu-mi plac speciile care raman mult timp mici... Gusturile nu se discuta
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Twenty wrote:Sa nu fiu inteles gresit... Dar nu-mi plac speciile care raman mult timp mici... Gusturile nu se discuta

Ce intelegi prin mic?
[Email]
andras
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/12/2007 03:25:16
Messages: 553
Location: Odorheiu Secuiesc
IP:
Offline

Acum depinde si in ce acvarii le tii, daca e de 400-500l sau mai mult s-ar putea sa-ti para ca-s mici. Am vazut la cineva intr-un acvariu bine plantat de 300l, aratau superbi, sa te uiti toata ziua, femelele erau f bine dezvoltate, iar masculii aratau extraordinar cu cozile lor voalate.

galeria mea
[Email] [WWW]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Intentionat am pus intrebarea pentru ca guppy de pe la noi cei care ii au majoritatea in acvariu sunt mici chirciti, fara culoare si cu cozile de toata jalea din cauza incrucisarilor repetate si bineanteles a unei comportari din punct de vedere nutritional de intretinere si spatiu necorespunzatoare din partea proprietarului.
Cand te uiti la un guppy cum sunt cei care i-am atasat in poze si care trec in dimensiune de 3 cm si chiar bat spre 4 ramai foarte impresionat si daca esti si cat de cat un cunoscator stii ca la guppy ala a fost tot timpul cineva care sa aiba grija sa primeasca mancare exact cand trebuie, sa aiba tot timpul apa curata si corespunzatoare din punct de vedere chimic si al temperaturii si sa aiba spatiu mare ca sa se dezvolte complet. (apropos, pestii se masoara de la varful botului pana la baza caudalei).


image


image

catre Twenty
Nu mai sunt intresat... De ce ? Pentru ca se inmultesc repede... Si mai ales unii se "dilesc" incep sa stea pe sus des cu gura APROAPE de suprafata apei... Ma enerveaza acest lucru...
Si sunt prea micuti.. Parca ar fi niste puiuti forever... Acum poate enervez pe unii care sunt "fanii" guppy... dar mi-am exprimat parerea proprie si personala

In ce conditii iti tii pestii? Stii ceva, ia forumul la puricat daca esti un baiat responsabil iar daca nu lasa-o in balta de treaba ca nu merge asa.
Intr-adevar gusturile nu se discuta si ti le respect dar nu striga in gura mare aici ca guppy tai "se dilesc" si respira repede la suprafata pentru ca dai dovada de ignoranta si "abuz de putere", ca sa zic asa, fata de niste animalute care nu au nici o vina ca au picat pe mana ta. Deci, revino-ti si realizeaza ca ai niste VIETI pe mana si ai o responsabilitate pe care ti-ai asumat-o constient sau inconstient de a avea grija de ele. Daca abia acum realizezi acest lucru esti liber sa-i dai la cineva care poate sa aiba grija de ei si sa mergi in fiecare zi la petshop sa te uiti la pesti. Nu mi-o lua in nume de rau.
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

RaresLuc wrote:Intr-adevar gusturile nu se discuta si ti le respect dar nu striga in gura mare aici ca guppy tai "se dilesc" si respira repede la suprafata pentru ca dai dovada de ignoranta si "abuz de putere", ca sa zic asa, fata de niste animalute care nu au nici o vina ca au picat pe mana ta. Deci, revino-ti si realizeaza ca ai niste VIETI pe mana si ai o responsabilitate pe care ti-ai asumat-o constient sau inconstient de a avea grija de ele.

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » General info
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com