[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cumparare instalatie CO2 - la ce sa fiu atent ?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Pana la urma decat sa imi bat capul si nervii cu ebay si ore intregi pierdute in cautari, etc, mai bine le muncesc si scot suta de euro diferenta. Pana la urma nu e un capat de tara

Dar ca na, e frustrant, cand ma gandesc ca totusi - ca automatist - stiu ca toate prostiile astea sunt banale [o electrovalva, come on, a fost inventata de 100 de ani ca si becul cred, ar trebui sa coste la fel de mult]. Dar pentru ca e nevoie rar sa cumperi, atunci pare asa un soi de monopol al producatorilor care ridica din umeri: 'stim ca vreti, dati atat si le veti avea'.

Ce sa mai zic.
[WWW]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Daca esti atent, nu electrovalva e scumpa. Controllerul e cel scump. Bineinteles, si el este mai scump decat face, si tot ce ai zis ramane valabil.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Stiu stiu.. controller-ul acela, daca am datasheet-ul sondei [deci si sonda] - cred ca pot sa-l fac sa intre si intr-un attiny2313 (costa 20 ron cred) si cum nebunia asta de controller are si UART pe ea, ma uit si de pe net la nivelul de PH din acvariu.

Mai ca imi vine sa fac un acvariu controlabil remote, si sa cer oamenilor bani ca sa poata da mancare la pesti, pe web la mine in acvariu.
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Intrebare - sondele de PH trebuie din cand in cand inlocuite ?

Am gasit un articol mai vech, pe web (la thekribb) - in care se mentiona ca dupa cativa ani de folosinta, sonda de PH trebuie inlocuita pentru ca incepe sa raporteze aiurea (si instalatia baga CO2 continuu, sau nu mai baga delog, etc).

E din cauza ca atunci, mai dedemult, sondele erau cu baterie, si ceda bateria ? Nu stiu ce sa zic.

Voi ati patit asa ceva ?
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Sonda trebuie schimbata cind incepe s-o ia razna, nu e vorba de baterie. Electrolitu' din sonda "oboseste".
Cica se poate face refil la sonda, nu cunosc amanunte .

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com