[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
M-am sucit ... m-am invartit ... am ramas la AFRICANI  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
mistretzu
Member
[Avatar]

Joined: 18/02/2004 09:48:00
Messages: 108
Location: Craiova
IP:
Offline

Am inteles ca vrei sa bagi lemne ? Nu face asta.
Citeste aici

Acvaristu' lu' Peste.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
kiwiboy
Member

Joined: 07/03/2005 23:28:35
Messages: 114
Location: Bucuresi
IP:
Offline

Am inteles treaba cu lemnele ... acum despre apa? Ce sa fac??? Ca e tulbure ... si o sa dureze ceva filtrarea ... sa ii bag asa? Stau intr-un borcan fara filtrare ... aerare de vreo 3 ore aproape ... sa ii bag in apa asa mai tulbure? Intr-un fel n-ar avea ce sa le dauneze nu? Sunt doar ... substante organice ...
[Email] [Yahoo!]
mistretzu
Member
[Avatar]

Joined: 18/02/2004 09:48:00
Messages: 108
Location: Craiova
IP:
Offline

Nu shtiu cum e apa din bucuresti, dar in craiova eu bag apa direct de la robinet. In cazul tau iti recomand sa schimbi de urgenta jumatate din apa, shi sa bagi pestii imediat.

Acvaristu' lu' Peste.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
kiwiboy
Member

Joined: 07/03/2005 23:28:35
Messages: 114
Location: Bucuresi
IP:
Offline

Nu am apa statuta ... pentru ca de obicei o pun cu 3 zile inainte sa o schimb si in cazul de fata nu am .... ce sa fac? Sa pun de la ROBINET?? jumatate de apa? Credeti ca pot muri?? Am citit ... ca doar daca faci chestia asta ... permanent sa bagi apa de la robinet pestii se imbolnavesc si mor. Dar presupun ca daca fac o exceptie acum ... nu are nimic
[Email] [Yahoo!]
mistretzu
Member
[Avatar]

Joined: 18/02/2004 09:48:00
Messages: 108
Location: Craiova
IP:
Offline

Eu bag direct de la robinet, in fiecare saptamana 50-70% din apa. DAR la noi nu are mai deloc CLOR, si pe deasupra am si filtru la centrala... Oricum clorul iese repede daca adaugi sare de bucatarie (o lingurita de apa / 10 litri) si bagi aerare puternica. Sau poti lua de la orice pet shop Tetra Aqua Safe sau produse similare.

Acvaristu' lu' Peste.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
kiwiboy
Member

Joined: 07/03/2005 23:28:35
Messages: 114
Location: Bucuresi
IP:
Offline

Gata .. am schimbat juma de apa ... tot tulbure e dar ... e mai acceptabil am bagat in bazin lombardoii ... sunt fericiti ... fug de colo colo de nu apuci sa ii admiri prea bine sau se pitesc pe unde apuca dupa plante sau dupa radacini (le-am bagat si radacinile pentru ca au fost tratate ok inainte si nu au ce sa elimine in apa ... ) pana fac decorul de pietre si strang pietrele .... astept sa fie cristal apa din nou ... pana maine sper sa se rezolve ce sa le dau sa manance? Mananca si ei ca orice alti pesti fulgi, granule ??
[Email] [Yahoo!]
mistretzu
Member
[Avatar]

Joined: 18/02/2004 09:48:00
Messages: 108
Location: Craiova
IP:
Offline

kiwiboy wrote:ce sa le dau sa manance? Mananca si ei ca orice alti pesti fulgi, granule ??

Ai mei mananca Tetra Veg (sau Phyll), Tetra Cichlid si Nutrafin Cichlid Sticks. Sa nu le dai alte prostii gen Troco sau alte mancaruri ieftine, ca ii distrugi. EXCLUS TUBIFEX, daca vrei sa le dai hrana vie sau congelata, da-le artemia, "larve de libelula" sau purec viu. Sa nu incerci sa le dai carne de origine animala, ca le blochezi traiectul digestiv. De altfel e mai bine sa insisti cu fulgi vegetali (predominanti).

Acvaristu' lu' Peste.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Da' ce-ti veni sa iei pestii inaintea stabilizarii acvariului? Nu forta norocu' ca data viitoare poate te lasa. Or fi lombardoii pesti rezistenti, da' nu mai fa chestii din astea .

Poze: smilie ... Poze cu plante
kiwiboy
Member

Joined: 07/03/2005 23:28:35
Messages: 114
Location: Bucuresi
IP:
Offline

Nu m-am gandit la faptul ca la schimbarea substratului va fi asa .... nu am avut de unde sa stiu ... daca stiam nu luam lombardoii asa repede mai asteptam ceva timp ... acum stiu
[Email] [Yahoo!]
kiwiboy
Member

Joined: 07/03/2005 23:28:35
Messages: 114
Location: Bucuresi
IP:
Offline

O mica problema cu plantele acuma.... de cand am pus nisipul ... frunzele de la plante capata o culoare maro ... tind sa se usuce cred .... e din cauza ca le sufoca radacinile??? Oricum trebuie sa renunt la ele odata si odata pentru ca va trebui sa pun niste stancaraie
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com