[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
guppy  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

ashavodaz wrote:daca nu ma insel (deshi e posibil sa ma insel ) guppy isi pot schimba sexul,
...

te inseli!!, chestia asta se intimpla la xifo!!

cit despre acvariul olandez cu guppy.... DA se poate, DAR cu conditia sa fie si citiva sumatrani pe acolo, pe post de anticonceptionale pentru gupoaice :o
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ashavodaz wrote:daca nu ma insel (deshi e posibil sa ma insel ) guppy isi pot schimba sexul, deci... daca un mascul a decis ca sa devina femela...at... :bgalben: :bmov: :bverded:

... te inseli sigur ... nu e Volga ci e bicicleta ... si nu i-a dat-o Prtidu' ci i s-a furat ... e vorba de xifo : unele femele, in anumite conditii -> se pot transforma in masculi ... nu invers ! ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu-i mai dati idei si cu xifo, ca pe acestia chiar nu-i vad bine in 25l.
Dar parca il vad ca se va satura destul de repede de postura de "tatitc"... si va incerca cu disperare sa-i doneze care incotro, pastrind doar o pereche, asa, pentru frumusete si culoare si o va lua iar de la inceput cu puii... :sic: si in final va ajunge la un acvariu gingant cu oscari.
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

ups :pigeons: hihihi de xifo stiam, dar nu stiam ca numai femele se pot schimba...
cat despre
DA se poate, DAR cu conditia sa fie si citiva sumatrani pe acolo, pe post de anticonceptionale pentru gupoaice
, pai asta numai stiu ce inseaman (sumatrani)
e posibil sa fie sanitarii, care ar trebui sa manace puii de guppy? sau, ma gandesc eu la...
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

si in final va ajunge la un acvariu gingant cu oscari.

Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ashavodaz wrote:
e posibil sa fie sanitarii, care ar trebui sa manace puii de guppy? sau, ma gandesc eu la...

Nope - e vorba de Barbus tetrazona, pe care oricum nu ii poti tine intr-un acvariu asa de micut.
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

Barbus tetrazona?!?!?! nu stiu de ce, dar mie nu imi place de loc pestele asta...(shi am avut "certuri" cu altzi acvaristi amatori, shi .... cam la totzi le placea :jos
dar cum adiq "pe post de anticonceptionale pentru gupoaice "?
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ashavodaz wrote:
dar cum adiq "pe post de anticonceptionale pentru gupoaice "?

Simplu - maninca puii.
Ca nu-ti plac tie, asta-i alta socoteala. Fiecare peste are frumusetea lui.
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

acelashi risc de a manca puii il au shi sanitarii? parca asa am intzeles eu, e adevarat? (mai ales cand sunt guppy mici)
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ashavodaz wrote:acelashi risc de a manca puii il au shi sanitarii? parca asa am intzeles eu, e adevarat? (mai ales cand sunt guppy mici)

Depinde de sanitari. Parca ai mai zis pe undeva ce specie ar fi, dar m-a lasat memoria...
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

nici eu nu mai stiu dar insa imi aduc aminte ca exista riscul de a hali micii puiutzi.
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ashavodaz wrote:nici eu nu mai stiu dar insa imi aduc aminte ca exista riscul de a hali micii puiutzi.

Atunci scoate-l din acvariu. Si pune mai bine 2 corydoras, daca vrei neaparat si sanitari. Numai sa nu-ti dezgroape plantele.
Horea
Member

Joined: 24/02/2005 10:59:36
Messages: 144
Location: Medias
IP:
Offline

Dupa cate spui tu
2 femele, 3 masculi si inca catziva pui(+inca vro 2 sanitari)


probleme va trebui sa-ti faci pentru puii a caror inmultire va fi greu de controlat. Nu vad prea multe 'elemente de restrictie' a numarului de pui.Puii se vor ascunde singuri, instinctiv, printre plante, indeosebi la suprafata.
Daca te astepti insa ca guppy sa-ti ofere 'spectacolele' de grija parinteasca, asa cum fac scalarii, de exemplu, sa stii ca astepti in zadar.
[Email]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Daca ai plante de suprafata iti vor rezsista puisorii fara probleme .Ce mai bunA planta pentru treasba asta este ceratopteris thalictroides.Mai e si solutia sa pui femela in nascagtoare si sa cresti acolo puii 2-3 saptamni pana se fac destul de mari sa poate fugi de pestii maturi.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

eu ma gandeam sa tzin puii in nascatoare (sau intr-un alt acvariu ). plante de suprafatza... nu mai vreau asa ceva... imi "haleste" toata lumina (iar plantele mici, care sunt pe fundul acvariului, o duc foarte rau...) mai ales ca am numai 8 w la vro 25 litri de apa . acum, in acvariu, cu numai 8 w shi fara plante de suprafatza, toate celelalte plante o duc super bine
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

ashavodaz wrote:...plante de suprafatza... nu mai vreau asa ceva... imi "haleste" toata lumina...

Asta din cauza ca le lasi sa pluteasca libere.
Le poti tine grupate cu ajutorul unei rame de cutie de margarina (de exemplu), taiata la o latime de minim un centimetru. Apoi "tarcul" cu plante plutitoare il legi de o ventuza lipita de acvariu in locul stabilit pentru ele. Daca impletesti bine plantele intre ele, nu o sa iti evadeze nici una. Oricum, intr-o saptamana vor deveni un ghem compact.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

:bazat: 10x chiar nu m-am gandit la chestia asta shi sincer, suna super tare
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Metoda asta am practicat-o pe toata perioada cand am avut vivipari si - crede-ma - e o puiernita excelenta.
De un aspect trebuie sa tii cont: legatura dintre ventuza si tarc trebuie sa nu fie fixa, ci mobila, facuta dintr-un fir de naylon lung de vreo 2-3 centimetri. Motivul? In cazul unei legaturi fixe, cand scade putin nivelul apei "tarcul" ramane suspendat in aer si plantele scapa din el. O legatura lunga permite "tarcului" sa coboare odata cu apa.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

cum recomanzi sa fie tarcul? mai aproape de filtru? (am filtru din doi buretzi, un tub subtzire prin care intra aer, shi unu mai grosutz prin care iese apa si care sta deasupra nivelului apei) sau mai apropae de locul de unde ies bulele de la piatra?
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Bineinteles, cat mai departe de curenti. Intr-un loc unde e apa mai linistita. Altfel, e posibil sa se imprastie plantele.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com