[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Salutare tuturor  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
RizZa17
Junior member

Joined: 18/12/2023 20:40:28
Messages: 77
Location: Câmpia Turzii jud. Cluj
IP:
Offline

EverSad wrote:Lampa aia diversa, este chiar misto realizata.

Led-urile sunt bagate in tub de sticla cu reflector in interior/tub.

Are alb de 6500K si albastru+rosu pentru potentarea culorilor.

Am una de 90cm de un an (cred) si inca nu exista led ars. (rulata de la 9 la 18, zilnic)

Cred ca tot @Alinutz80 a facut recomandarea.

Daca zice "el" ca merge bine la plante, stie ce scrie... are ceva plante in inventar...

La mine, au fost ciclide in bazinul respectiv, dar lumina buna face, desi este la 45Cm inaltime fata de fundul bazinului.

Oricum: o lampa buna.

Daca vrei sa mergi pe varianta de Magnati: Fluval Aquasky LED 2.0, 21 W, 53-83 cm.

Programabila prin Bluetooth, functie de apus si rasarit cu fade in-out, programabil in timp, orice temperatura de culoare intre 3000K - 25000K

lampa aceea Fluval ii WOW dar aia ar insemna sa renunt la capacul acvariului...si nu m as risca cand ajung acasa de la lucru sa vad masinute si alte chesti prin acvariu)
as merge pe variata aceea Diversa ca se potriveste perfect in suportul capacului
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2085
Location: Cernavoda
IP:
Offline

O montezi exact pe lateralele sticlei bazinului si pui capacul deasupra.

Stiu ce spun pentru ca am si bazin de 60x30x45 cu capac de plastic. (tot un kit)

Am testat o lampa pe el si se poate monta fara interventii mecanice ori prinderi/lipituri la capac.

Se monteaza doar din acesoriile de fixare a lampii si se poate pune capacul peste bazin.

Daca vrei, fac maine neste` poze/video cu o lampa pe bazin de 60x30 (vazut de sus)

Dupe`, pun si capacul de plastic peste lampa... si mai fac o poza.

La diversa, va trebui sa lipesti suportii de prindere a lampii de capac.

This message was edited 1 time. Last update was at 05/01/2024 20:38:14


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
RizZa17
Junior member

Joined: 18/12/2023 20:40:28
Messages: 77
Location: Câmpia Turzii jud. Cluj
IP:
Offline

alinutz80 wrote:Chiar foarte bine arata acvariul si bine ai venit pe forum!

Ma bucur ca vad un alt coleg din Cluj pe forum....putini intra pe forum sa se documenteze inainte de a incepe acvaristica (majoritatea sunt pe Facebook, ceea ce nu e ok deloc si acolo nu au informatii adunate la un loc si nici informatii concludente)

Cum au zis colegii, pe viitor o sa ai nevoie de un filtru extern cu material biologic de calitate (gen seachem matrix sau eheim substrat pro).
Buretii din interne spala-i alternativ, e cel mai bine. E bine cum ai facut sa ii clatesti bine in apa din acvariu.

Iluminatul e clar ca nu e cel mai stralucit, dar vad ca plantele care le ai tu (easy din ce imi dau eu seama) merg bine.
Am si eu 3 acvarii Aquael ca al tau si am schimbat iluminatul original Aquael cu asa ceva: https://www.nevertebrate.ro/lampa-diversa-led-expert-color-10w-50cm-51861
https://abc-zoo.ro/21069-iluminare-acvariu-led-expert-10w-color.html
https://abc-zoo.ro/21114-lamp-led-pentru-acvariu-expert-13w-color.html

https://www.diversa.info.pl/en/products/lighting/led-expert/

Iti recomanda lamp asta led de 50cm cu care o sa ai rezultate bune zic eu (se potriveste la fix in suportul de la acvariul Aquael), poti vedea in semnatura mea si pe youtube acvariile mele cu creveti si plante si melci.

Si eu sunt din Cluj, asa ca, daca ai alte intrebari ne putem auzi si in privat

Oricum, aici pe forum ai primit cele mai bune sfaturi.

Bafta mare si tine-o tot asa.

Mersi!! lampa aceea de la diversa mi a recomandat o si cei de la nevertebrate am dat o fuga pana la ei dupa ce am iesit de la lucru...
image
oare trebuie sa las firele acelea permanent legate de piatra sau o sa inceapa planta sa se prinda cu radacinile de piatra si atunci o sa le pot taia si scoate afara?
image
RizZa17
Junior member

Joined: 18/12/2023 20:40:28
Messages: 77
Location: Câmpia Turzii jud. Cluj
IP:
Offline

EverSad wrote:O montezi exact pe lateralele sticlei bazinului si pui capacul deasupra.

Stiu ce spun pentru ca am si bazin de 60x30x45 cu capac de plastic. (tot un kit)

Am testat o lampa pe el si se poate monta fara interventii mecanice ori prinderi/lipituri la capac.

Se monteaza doar din acesoriile de fixare a lampii si se poate pune capacul peste bazin.

Daca vrei, fac maine neste` poze/video cu o lampa pe bazin de 60x30 (vazut de sus)

Dupe`, pun si capacul de plastic peste lampa... si mai fac o poza.

La diversa, va trebui sa lipesti suportii de prindere a lampii de capac.


image
cred ca se poate monta in locul acela unde ii lampa acum sau mai am un loc liber langa..ma refer la lampa de la diversa
RizZa17
Junior member

Joined: 18/12/2023 20:40:28
Messages: 77
Location: Câmpia Turzii jud. Cluj
IP:
Offline

RizZa17 wrote:
EverSad wrote:O montezi exact pe lateralele sticlei bazinului si pui capacul deasupra.

Stiu ce spun pentru ca am si bazin de 60x30x45 cu capac de plastic. (tot un kit)

Am testat o lampa pe el si se poate monta fara interventii mecanice ori prinderi/lipituri la capac.

Se monteaza doar din acesoriile de fixare a lampii si se poate pune capacul peste bazin.

Daca vrei, fac maine neste` poze/video cu o lampa pe bazin de 60x30 (vazut de sus)

Dupe`, pun si capacul de plastic peste lampa... si mai fac o poza.

La diversa, va trebui sa lipesti suportii de prindere a lampii de capac.


image
cred ca se poate monta in locul acela unde ii lampa acum sau mai am un loc liber langa..ma refer la lampa de la diversa

ai avut dreptate in privinta buretilor..era plin buretele
acum ma gandesc ce sa achizitionez prima data;filtru sau lampa ca nu am buget sa le schimb ambele deodata
parerea ta care ar fi ? sa schimb lampa sa fie ok pt plante si sa curat bureti la 2-3 saptamani ? mie cumva sa nu deciclez acvariul asa
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2085
Location: Cernavoda
IP:
Offline

RizZa17 wrote:Mersi!! lampa aceea de la diversa mi a recomandat o si cei de la nevertebrate am dat o fuga pana la ei dupa ce am iesit de la lucru...

Calumea` la Cluj... Va doare in stremeleag...

Aveti acolo si magazin bizuit, si oameni care stiu ce vorbesc despre acvaristica. (Nevertebrate)

Bulan la voi, acvaristii din Cluj.

Later Edit: @RizZa17 dao` in mortishori` de lumina. Ia filtru: https://www.nevertebrate.ro/filtru-extern-eheim-experience-150-2406-9091?gad_source=1&gclid=CjwKCAiA7t6sBhAiEiwAsaieYsL2H309QASGqmxNfNPaG0SA7aIMowKyExIhVWtLINLW5KeMftgS0hoCkP0QAvD_BwE

Si prefiltru: https://www.nevertebrate.ro/prefiltru-eheim-4004320-3816

Basca: 1,5Litrii de Eheim substrat Pro, daca vrei sa fie treaba buna si usoara mentenanta.

This message was edited 1 time. Last update was at 05/01/2024 21:00:34


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
RizZa17
Junior member

Joined: 18/12/2023 20:40:28
Messages: 77
Location: Câmpia Turzii jud. Cluj
IP:
Offline

EverSad wrote:
RizZa17 wrote:Mersi!! lampa aceea de la diversa mi a recomandat o si cei de la nevertebrate am dat o fuga pana la ei dupa ce am iesit de la lucru...

Calumea` la Cluj... Va doare in stremeleag...

Aveti acolo si magazin bizuit, si oameni care stiu ce vorbesc despre acvaristica. (Nevertebrate)

Bulan la voi, acvaristii din Cluj.

Later Edit: @RizZa17 dao` in mortishori` de lumina. Ia filtru: https://www.nevertebrate.ro/filtru-extern-eheim-experience-150-2406-9091?gad_source=1&gclid=CjwKCAiA7t6sBhAiEiwAsaieYsL2H309QASGqmxNfNPaG0SA7aIMowKyExIhVWtLINLW5KeMftgS0hoCkP0QAvD_BwE

Si prefiltru: https://www.nevertebrate.ro/prefiltru-eheim-4004320-3816

Basca: 1,5Litrii de Eheim substrat Pro, daca vrei sa fie treaba buna si usoara mentenanta.

Misto filtrul.trebuie sa gasesc alt loc pentru acvariu) ca nu stiu unde sa ii fac loc filtrului )
image
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2085
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Hai sa fac o "facere de bine"...

Oricum, Duminica trebuie sa schimb un EHEIM EXPERIENCE 150 la unul din bazine si ramane disponibil...

Sunt convins ca te va ajuta si se "vede" ca faci treaba buna cu acvariul.

Asa ca: donez EHEIM Experience 150 cu prefiltru (mentionat anterior) si cu material Eheim substrat PRO, inclus.

Exact ce se vede in poza: image

Practic, vei avea sistemul de filtrare complet. (filtru extern cu materiale filtrante, prefiltru, setul de admisie/evacuare original)

Trebuie sa ai ceva furtune de 12mm (la interior) ca sa poti monta "manevra" si sa accepti donatia.


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
RizZa17
Junior member

Joined: 18/12/2023 20:40:28
Messages: 77
Location: Câmpia Turzii jud. Cluj
IP:
Offline

EverSad wrote:Hai sa fac o "facere de bine"...

Oricum, Duminica trebuie sa schimb un EHEIM EXPERIENCE 150 la unul din bazine si ramane disponibil...

Sunt convins ca te va ajuta si se "vede" ca faci treaba buna cu acvariul.

Asa ca: donez EHEIM Experience 150 cu prefiltru (mentionat anterior) si cu material Eheim substrat PRO, inclus.

Exact ce se vede in poza: image

Practic, vei avea sistemul de filtrare complet. (filtru extern cu materiale filtrante, prefiltru, setul de admisie/evacuare original)

Trebuie sa ai ceva furtune de 12mm (la interior) ca sa poti monta "manevra" si sa accepti donatia.


nu stiu cum sa reactionez.ma simt ciudat pentru ca nu mi s a mai intamplat niciodata sa primesc ceva gratis.Multumesc tare mult.
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2085
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Nu ai de ce sa reactionezi ciudat. (donatiile atunci cand este cazul, nu sunt ciudate)

Trebuie sa schimb filtrul si ramane 150-u` offline.

Decat sa stea prin depozit degeaba, prefer sa fie donat. (unde este nevoie)

Ai` demonstrat ca esti capabil sa ai grija` de un bazin, asa ca: sunt sigur ca nu donez filtrul pentru o cauza "fara sens"

Vezi in meniul de sus: Private Messages, Trebuie: adresa de livrare. (pleaca Luni 8 Ianuarie de la mine)

Materialele filtrante solide, vor fi sterilizate prin fierbere si ulterior "mai avansat" / pupinel. (sa nu transmite-m` cine stie ce...)

Materialele de plastic ori bureti/fibre, te asiguri ca vor fi bine spalate inainte de punerea in functiune.

Sa faci treaba buna in continuare...

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
RizZa17
Junior member

Joined: 18/12/2023 20:40:28
Messages: 77
Location: Câmpia Turzii jud. Cluj
IP:
Offline

EverSad wrote:Nu ai de ce sa reactionezi ciudat. (donatiile atunci cand este cazul, nu sunt ciudate)

Trebuie sa schimb filtrul si ramane 150-u` offline.

Decat sa stea prin depozit degeaba, prefer sa fie donat. (unde este nevoie)

Ai` demonstrat ca esti capabil sa ai grija` de un bazin, asa ca: sunt sigur ca nu donez filtrul pentru o cauza "fara sens"

Vezi in meniul de sus: Private Messages, Trebuie: adresa de livrare. (pleaca Luni 8 Ianuarie de la mine)

Materialele filtrante solide, vor fi sterilizate prin fierbere si ulterior "mai avansat" / pupinel. (sa nu transmite-m` cine stie ce...)

Materialele de plastic ori bureti/fibre, te asiguri ca vor fi bine spalate inainte de punerea in functiune.

Sa faci treaba buna in continuare...

Mersi mult inca o data ii necesara sterilizarea si cu pupinel ? sau doar fierbere bine in 2-3 ape?
noi nu am avut nevoie de sterilizator pana acum,copilul fiind alaptat de la san
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2085
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Sterilizarea cu "pupinel" o fac eu, la materialul filtrant poros.

Tot ce se poate fierbe si baga la cuptor, le fac la Cernavoda.

Restul materialelor, (filtru, bureti, trebuie sa le clatesti bine)

Nu te mai speria asa de` sterilizare...

Una din pravaliile la care lucru` este, cabinet veterinar. (acolo` se poate streliza: orice)
______________________________________________________________________

Te asigur ca nu sunt probleme in bazinul de unde pleaca` filtrul.

Dar: precautia pentru clatire/spalare, nu strica. (la elementele de plastic si maleabile`)

LEdit: nu se pot baga in pupinel, bureti si plastice...

This message was edited 1 time. Last update was at 05/01/2024 22:52:10


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
RizZa17
Junior member

Joined: 18/12/2023 20:40:28
Messages: 77
Location: Câmpia Turzii jud. Cluj
IP:
Offline

image
image

am un melc
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cred ca cel mai bine este sa incerci sa schimbi maxim 10% saptamanal si sa urmaresti evolutia, daca lucrurile merg bine, dupa cateva luni poti sa schimbi 10% la 2 saptamani. Daca iti place acest hobby o sa iti dai seama singur cand este nevoie de tine in bazin
Eu umblu la materialele filtrante doar atunci cand pompa nu mai are debit asta poate sa insemne si un an de zile.
Avand doua "camere" de filtrare, un sump si un filtru extern, nu fac curatenie niciodata la ambele in aceeasi luna

#Colectiv
[Email]
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Super frumos gestul lui EverSad, eu acum am vazut pagina 2
Acum ai filtru extern bomba, te-ai scos!
Parerea mea e sa nu iti bati capul cu sterilizarea pentru ca nu iti doresti un mediu steril.

#Colectiv
[Email]
RizZa17
Junior member

Joined: 18/12/2023 20:40:28
Messages: 77
Location: Câmpia Turzii jud. Cluj
IP:
Offline

Thereau wrote:Super frumos gestul lui EverSad, eu acum am vazut pagina 2
Acum ai filtru extern bomba, te-ai scos!
Parerea mea e sa nu iti bati capul cu sterilizarea pentru ca nu iti doresti un mediu steril.

Am ramas surprins de gestul facut de EverSad tin sa ii multumesc pentru asta Cu sterilizarea ,se referea sa nu se transmita cine stie ce dintr un mediu in altul..
Mi am cumparat un test dedicat NO3 si o sa fac cate un test zilnic si in functie de cum decurge treaba o sa fac schimbul de apa 30% pana o sa aflu cam la cat timp trebuie sa schimb apa sa tin nitratii in parametri...
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

RizZa17 wrote:
Thereau wrote:Super frumos gestul lui EverSad, eu acum am vazut pagina 2
Acum ai filtru extern bomba, te-ai scos!
Parerea mea e sa nu iti bati capul cu sterilizarea pentru ca nu iti doresti un mediu steril.

Am ramas surprins de gestul facut de EverSad tin sa ii multumesc pentru asta Cu sterilizarea ,se referea sa nu se transmita cine stie ce dintr un mediu in altul..
Mi am cumparat un test dedicat NO3 si o sa fac cate un test zilnic si in functie de cum decurge treaba o sa fac schimbul de apa 30% pana o sa aflu cam la cat timp trebuie sa schimb apa sa tin nitratii in parametri...


Om cu suflet mare! @EverSad

Cu sterilizarea treaba e cat se poate de simpla :

1. Nu iti doresti un mediu steril pentru ca un mediu steril este cel mai instabil bazin pe care il poti avea
2. Nu trebuie sa faci nimic daca nu ai un obiectiv bine definit. Aducand acel filtru dintr-un mediu stabil, care a functionat cateva luni\ani de zile nu poate sa iti aduca decat beneficii in bazinul tau. Inteleg ca ai adunat "mizerie" din exterior si ai vazut ca nu s-a intamplat nimic rau. Problema filtrului este ca o sa aiba o perioada de nefunctionare de cateva zile si cred ca o sa fie nevoie de o clatire superficiala insa nu sterilizare.

Legat de schimburile de apa eu iti recomand sa nu te arunci la 30% din prima, incearca cu valori mici 10% si in situatia in care lucrurile nu merg bine, poti sa maresti volumul de apa schimbat.

Spor,

#Colectiv
[Email]
RizZa17
Junior member

Joined: 18/12/2023 20:40:28
Messages: 77
Location: Câmpia Turzii jud. Cluj
IP:
Offline

Thereau wrote:
RizZa17 wrote:
Thereau wrote:Super frumos gestul lui EverSad, eu acum am vazut pagina 2
Acum ai filtru extern bomba, te-ai scos!
Parerea mea e sa nu iti bati capul cu sterilizarea pentru ca nu iti doresti un mediu steril.

Am ramas surprins de gestul facut de EverSad tin sa ii multumesc pentru asta Cu sterilizarea ,se referea sa nu se transmita cine stie ce dintr un mediu in altul..
Mi am cumparat un test dedicat NO3 si o sa fac cate un test zilnic si in functie de cum decurge treaba o sa fac schimbul de apa 30% pana o sa aflu cam la cat timp trebuie sa schimb apa sa tin nitratii in parametri...


Om cu suflet mare! @EverSad

Cu sterilizarea treaba e cat se poate de simpla :

1. Nu iti doresti un mediu steril pentru ca un mediu steril este cel mai instabil bazin pe care il poti avea
2. Nu trebuie sa faci nimic daca nu ai un obiectiv bine definit. Aducand acel filtru dintr-un mediu stabil, care a functionat cateva luni\ani de zile nu poate sa iti aduca decat beneficii in bazinul tau. Inteleg ca ai adunat "mizerie" din exterior si ai vazut ca nu s-a intamplat nimic rau. Problema filtrului este ca o sa aiba o perioada de nefunctionare de cateva zile si cred ca o sa fie nevoie de o clatire superficiala insa nu sterilizare.

Legat de schimburile de apa eu iti recomand sa nu te arunci la 30% din prima, incearca cu valori mici 10% si in situatia in care lucrurile nu merg bine, poti sa maresti volumul de apa schimbat.

Spor,

Atunci o sa incep cu 10% azi cand ajung acasa o sa fac test de no3 sa vad cat ii si fac si schimbul de apa...test pentru no3 am gasit doar de la tetra am inteles ca nu ii chiar asa de bun...
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2262
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Felicitari lui Eversad pt gestul nobil! E un om de treaba si serios

Acum o sa ai filtrare super ok, datorita colegului. Mai rar asa oameni !

Testul NO3 de la Tetra e bun, cine a zis ca nu e bun ? ... e bun iti spun eu sigur, daca e la picatura.

Firele cu care ai legat plantele le poti lasa acolo si se vor dizolva in timp daca sunt din ata normala, daca e ata de pescuit le poti scoate daca plantele au radacini deja pe pietre/lemne.

In rest, lampa recomandata de mine e super ok si o poti pune acolo direct in locasul de la capac, nu trebuie sa prinzi nimic de capacul Aquael...suportii de la lampa nu ii folosesti pt ca diamentrul lampii este perfect cat sa incapa in locasurile care sunt deja in capac.
Si, daca ai doua locasuri/suporti in capac, poti sa lasi si lampa originala led aquael.

Asa ca, filtrul o sa vina la tine, baga repede comanda de lampa.

Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline


Sfatul meu este sa iti bati mai putin capul cu testele si mai mult cu observatul. Cu riscul de a ma repeta iti spun ca daca esti pasionat de acest hobby(cea ce imi e clar din rezultatele pe care le-ai avut pana acum) nu o sa ai vreodata probleme in observarea mediului.
De cand fac acvaristica cunosc comportamentului fiecarui peste din acvariu si imi dau seama la prima vedere daca ceva nu merge bine. Cu siguranta daca iti urmaresti bazinul zilnic o sa iti dai sesama cand ceva merge prost. Cateva exemple : petstii innoata haotic, apa tulbure, mirosuri urate
Daca sunt teste la picatura sunt bune insa poti sa folosesti si testele acelea "benzi" chiar daca nu sunt precise, poti sa faci un test odata pe saptamana sau la 2 saptamani sa vezi evolutia, nu neaparat parametrii exacti insa o sa vezi evolutia chimica\biologica in bazinul tau

Spor

#Colectiv
[Email]
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com