[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Reactor (- NO3)  XML
Forum Index » Apa
Author Message
dadu
Member
[Avatar]

Joined: 11/02/2003 13:01:38
Messages: 265
Location: Mangalia, CT
IP:
Offline

Poti explica te rog, asa mai pentru bizoni, cum functioneaza ?
Inteleg ca e un fel de filtru cu mediu biologic gen matrix/ponce, cu un debit al pompei mic, sub 200-300 l/h. Pe out ai facut o bucla ca sa vezi daca se aduna punga de gaz si ai intepat furtunul si conectat un furtun de aer ca sa poti elibera gazul !?
[Email]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2085
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Hai sa vedem altfel: (acolo' a fost un experiment care "merge", pentru ca a redus NO3)

Aici este mai usor de inteles:
image
image
Ce trebuie inteles:

- O carcasa de filtru pentru apa potabila de 20" (asta are cam 6.5L volum de apa in interior)

- A trebuit lipita o teava in interior ca sa bage apa pe 'fundul' carcasei/canistrei.

- Practic pe partea stanga este intrarea si pe partea dreapta iesirea.

- Pe intrare (colt sus) se vede un robinet pentru furtun de 6mm. (aici este intrarea apei din bazin)

- La iesire (partea dreapta) este o pompa de 300L/h care face recircularea apei in canistra.

- Se vede un furtun verde de la iesirea pompei care se intoarce catre partea stanga...

- In teava de PPR unde intra furtunul verde, este montat robinetul pentru iesire. (tot pe 6mm)

- Robinetul de pe teava PPR, este pentru a ajusta debitul pompei si a creea presiunea necesara apei' sa urce inapoi in bazin prin furtunul de 6mm.
_________________________________________________________________________________________________
Astea fiind detaliile tehnice... (cred)

Cum functioneaza?

Adaosul de apa in canistra, este practic ajustabil intre' o picatura la 3 secunde si 'suvoi' de 20L/H

Practic: se ruleaza prin volumul de 6L material filtrant, apa cu un debit de fro' 150-250L/h si aditie controlabila. Firesc ca in cazul cand in canistra intra 1L la 8 ore, se va consuma oxigenul intr-o oarecare perioada de timp. (asta, daca nu inchid intrarea si accelerez procesul)

Si asa se ajunge la conditie: anaeroba. (mai departe, mai vedem)


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
dadu
Member
[Avatar]

Joined: 11/02/2003 13:01:38
Messages: 265
Location: Mangalia, CT
IP:
Offline

Acu e clar multumesc. Astept cu interes rezultatele reactorului. Eu am 3 carasi in 200 litri si mi-e frica sa mai iau unu )
[Email]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2085
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Cam' ajung trei Carasi la 200L.

Am mai scris (inainte) ca am si eu Carasi.

(patru medii si trei mici in juwel 240... stiu ca nu vor avea loc toti, peste cateva luni.)

Daca, reactorul asta va merge bine: va fi mutat la Carasi.

La bazinul 'asta' o sa fac un reactor cu 18L de material filtrant. (Eheim 1500XL cu Eheim Universal 300)

Offtopic: o sa pun maine ceva poze/video cu galeata Carasilor. (chiar nu am poze cu ce este acolo)

This message was edited 1 time. Last update was at 16/07/2023 20:49:58


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
dadu
Member
[Avatar]

Joined: 11/02/2003 13:01:38
Messages: 265
Location: Mangalia, CT
IP:
Offline

eu înca astept pozele/video cu carasii
Acvariul meu este similar cu al tau, e un Eheim 240. Dar am net în el 200 litri de apa.

This message was edited 2 times. Last update was at 19/07/2023 08:38:40

[Email]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2085
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Nu am mai apucat sa pun poze/video... (am fost foarte aglomerat sa inchid nesciva lucrari ca sa pot pleca in concediu de 5 zile)

Am plecat... (Joi 20 iulie si am veni 'ieri' 25 iulie)

"Cineva" a trebuit sa dea mancare la pestii de la cabinet. (Sambata si Luni)

A dat: (am lasat si masura cu care sa se administreze la fiecare bazin: o portie... am si aratat cum...)

Iata rezultatele:
____________________________________________________________________________________________________
1: Bazin cu Tropheusi si 5 randuri de pui: (adultii: decedati)
Cantitatea de hrana administrata: cam pentru 'o luna'.
https://www.youtube.com/shorts/mVzFcJHaSx8

2: Ciclide' "in veata" toate...
Nu asta era mancarea care trebuia data... (erea' o cutie de fulgi pe bazin, neatinsa)
Cantitate administrata: 3-400 mL.
https://www.youtube.com/watch?v=rpLgLFZzfF4

3: Carasi si Loricariidae: Cred ca au supravietuit toti...
Si aici 'erea' cutia cu mancare pe bazin, neatinsa.
Cantitate administrata: tot fro' 3-400 mL.
https://www.youtube.com/watch?v=EcUkaIfcEbo
____________________________________________________
Cam asta... (la ora 23 am terminat de aspirat, schimbat apa si curatat sticla de 'chestia' alba care nu stiu ce dracu' erea")
A fost distractiv sa fac simultan, trei bazine... (golite 80-90%, prefiltre spalate si carat la galeata: macar 450L la golit si tot atat la umplut')
Apa si 'geamurile' erau: 'cristal' Joi 20 iulie... (Marti si Miercuri, se facuse' schimb de 50%)
Fu*uta aia de cutie cu peletii roz: a fost in unul din compartimentele unui dulap. (Cum MMasii a gasit-o, nu stiu)
Mancarea si masura pentru administrare, au ramas pe fiecare bazin...
____________________________________________________
Acasa: Am hotarat sa 'ii las flamanzi'

Iote! ce pietre curate am: (au fost de 'culoarea' lemnului inainte')
image
image

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Nu vreau sa ma gandesc ce a fost la gura ta, cand ai vazut ca in 5 zile "cineva-ul" ala si-a bagat toata pl in munca ta..
Vezi ca nu merg link-urile catre youtube

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2085
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Cat de cat' am: oarece competente la injuraturi...

Partea misto a fost: trebuind sa fiu' un gentilom si un "tip educat", am multumit azi pentru ajutor si am zis ca a facut o treaba excelenta.

Daca ar fi fost cu: "free will" in exprimare... isi dadea demisia si bocea ca proasta.

Cre' ca merge acuma' si lincurile dupe iutub.

This message was edited 2 times. Last update was at 26/07/2023 14:42:01


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Merg acum.. aideplm ce e acolo..

Eu am experienta in a lucra cu oameni atehnici, nepriceputi la orice (cum ar fi folosirea unei telecomenzi tv, introducerea unei mufe usb, etc)
Trebuie sa le explici de 10 ori, sa le exemplifici de 10 ori, apoi sa le faci un tutorial cu poze. Din pacate nu glumesc.. dar ma bucur ca exista astfel de oameni, eu castig bani frumosi din prostia lor.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2085
Location: Cernavoda
IP:
Offline

In principiu: se pricepe la animale gen' vaci, gaini, porci...

O fi considerat ca daca este prea multa mancare, vin ciorile si gugustiucii care vor mananca excesul...

(cum se intampla in curte)

Bine in P** ca am luat decizia buna cu bazinul de acasa... (ca muierea: Da ce? Sa vina si acasa sa dea mancare la pesti)

Taci! FA... (buna decizie)

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline



Ia-ti barosane niste hranitoare automate si scapi de grija.
Eu am 2 jucarii din astea: https://www.nevertebrate.ro/hranitor-automat-pesti-hobby-easy-feed-32985
Ce-mi place la ele, sunt silentioase (dead silent, daca nu te uiti la el cand functioneaza, nici nu stii ca a mers) si au acumulatori. Eu am pus la fiecare o priza dajteapta, care le incarca zilnic pentru o ora - desi nu e neaparat necesar, pentru ca tin acumulatorii mai bine de o luna

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2085
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Am vrut' sa iau dastea: https://www.nevertebrate.ro/hranitor-automat-smart-wifi-eheim-autofeeder-35913

Nu au fost pe stoc cu cateva zile inainte sa plec...

Astea' vorbesc cu canistra, lumina' si incalzitorul daca sunt asociate aceluiasi bazin. (Cu canistre 5e si incalzitoare thermocontrol+ e, din care: am fro' doua...)

Adica: opreste/reduce pompa canistrei cand trebuie data haleala, trimite mail daca este temperatura prea mare in bazin... (ori scenarii legate de temperatura/lumina)

Da P*M... am folosit hranitorul angajat... (robotu' : poate nu bulea' asa nasol)

Bine ca au facut pestii o "cura" cu amoniac/amoniu asa de testarea supravietuirii... MM

This message was edited 2 times. Last update was at 26/07/2023 15:39:16


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
dadu
Member
[Avatar]

Joined: 11/02/2003 13:01:38
Messages: 265
Location: Mangalia, CT
IP:
Offline

foarte nasol, m-ai pus pe gânduri. Plec si eu prin septembrie 5 zile si voi apela la cineva.

Din pacate nu prea am reusit sa vad caraseii. Datorita ”evenimentului” ne-ai aratat mai mult dezastrul produs.
Da parca am vazut vreo 3 maricei plus cel maroniu ?i altii mai mici. Cum stai cu nitratii ? Ce nitrati are apa de retea la voi la...Cernavoda parca nu ? Si ce crestere de nitrati ai de la un schimb de apa la altul, adica aportul propriu-zis al pestilor.

This message was edited 2 times. Last update was at 26/07/2023 17:00:07

[Email]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2085
Location: Cernavoda
IP:
Offline

simplu: nu apelati la 'cineva' (carasii, nu mor' de foame in 5 zile)

Eventual: lasati un capac de ceva, ca si masura de dat in a 3-ia zi. (o singura tura' cum am zis si eu....)

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2085
Location: Cernavoda
IP:
Offline

dadu wrote:foarte nasol, m-ai pus pe gânduri. Plec si eu prin septembrie 5 zile si voi apela la cineva.

Da parca am vazut vreo 3 maricei plus cel maroniu ?i altii mai mici. Cum stai cu nitratii ? Ce nitrati are apa de retea la voi la...Cernavoda parca nu ? Si ce crestere de nitrati ai de la un schimb de apa la altul, adica aportul propriu-zis al pestilor.


1: Sunt doi portocalii medii ca si marime. (~100- 200 grame)
2: Doi Maron' putin mai mici si trei Calico (mici)
3: Nitratii (NO3) de la retea: uneori, 3-5 si alte 'dati' 10-15 direct de la rubinet. (da! Cernavoda / masor no3 de la rubinet' inainte de fiecare schimb de apa)
4: Cresterea Nitratilor' intre schimburile de apa, este discutabila... (din vina mea)

4.a: Dau' multa mancare' la pesti. (Am la carasi, doua filtre externe: Eheim professionel 4+ 350 (2273) si JBL CristalProfi e1902, pline cu Eheim substrat Pro. (ambele, ajunse la mine: din donatiile unor colegi de forum: foarte generosi... cum stie/crede nevastamaea' sper...)
4.b: In bazinul carasilor, sunt prefiltre Eheim cu 4 si 3 compatrimente pentru canistrele astea' doua.
4.c: De la 15 la 100+ NO3: ajung in 3-4 zile.
4.d: Doar la bazinul de carasi nu am monitorizarea oferita de Eheim (onlain' )
4. e: Schimb ~50-70% din apa la fiecare 3-4 zile.

This message was edited 2 times. Last update was at 26/07/2023 18:13:26


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
dadu
Member
[Avatar]

Joined: 11/02/2003 13:01:38
Messages: 265
Location: Mangalia, CT
IP:
Offline

multumesc de informatii. Eu stau in Pecineaga. La robinet masor NO3 intre 20-30. Interesant e ca buletinul de analiza al Raja pe internet pentru Mangalia II (unde intra loc. 23 August de unde banuiesc ca se alimenteaza si Pecineaga) arata NO3=45, limita fiind de 50. In Mangalia in oras mentionand 40. Mie testul cu picaturi JBL nu-mi arata chiar asa mult. Tot interesant e ca de la un schimb de apa la altul, cand faceam schimb de 50% o data pe saptamana, cresterea de NO3 nu era semnificativa. Eu am 3 carasi fantail, sa zic medii, nu sunt mari. Faceam in ultimul timp schimb de 50% de 2 ori pe saptamana, iar de cateva zile experimentez un schimb la picatura cam 22% zilnic, folosind o diuza de 2,1 litri/h cu filtru in-line de sedimente si unul cu carbune activ.
Am intensificat schimburile pentru ca am observat ca devin de multe ori letargici, stau efectiv pe substrat, fara alte simptome gen probleme de inot sau semne pe corp, inveselindu-se imediat ce ma vad. Nu stiu cat de mult ii streseaza NO3 permanent peste 20. Nu ma vad chinuindu-ma cu osmoza.
[Email]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2085
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Am avut NO3, peste scala de masurare... 200+ (in diverse bazine/galeti)

Pestii, nu crapa de NO3... crapa de amoniu. (NO3 este doar un factor cumulativ: gen daca fumezi mult, beles*i cardanu' la plamani)...

Voi avea ceva observatii in oarece sait' de fotovoltaice: maine ori Vineri, pa' Mangalia. (poate va fac o vizita sa vad si eu cei trei Carasi...) (vin cu masina "cu trei cardane")

This message was edited 1 time. Last update was at 26/07/2023 18:52:28


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
dadu
Member
[Avatar]

Joined: 11/02/2003 13:01:38
Messages: 265
Location: Mangalia, CT
IP:
Offline

Sigur, cu placere, doar ca sunt acasa dupa 17, merg la serviciu la Mangalia.

This message was edited 1 time. Last update was at 26/07/2023 19:11:18

[Email]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

EverSad wrote:Am avut NO3, peste scala de masurare... 200+ (in diverse bazine/galeti)

Pestii, nu crapa de NO3... crapa de amoniu. (NO3 este doar un factor cumulativ: gen daca fumezi mult, beles*i cardanu' la plamani)...

Voi avea ceva observatii in oarece sait' de fotovoltaice: maine ori Vineri, pa' Mangalia. (poate va fac o vizita sa vad si eu cei trei Carasi...) (vin cu masina "cu trei cardane")



Imi pare rau de ceea ce ti s-a intamplat. In cazul in care lipsesc de acasa sub o saptamana si nu am puiet de crescut nu ma complic sa le dau de mancare sau sa las la cineva in grija. Pentru lipsa mai indelungata folosesc automate de hranire. Cel mai mult imi plac Fishmate F14.
La 200 ppm nitrat nu mai discutam de "otravire" cu nitrat ci de "soc" de nitrat. Socul de nitrat poate duce la moartea rapida a pestilor(cam intr-o zi). Asta nu inseamna ca nu s-ar fi putut ca petii sa moara din cauza amoniacului sau nitritilor.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2085
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Da! mo' mancat' undeva... (am fost scarpinat: corespunzator)

Chestie ciudata: albeata aia de pe intriorul geamurilor, a fost curatata doar la ciclide. (la carasi nu am mai avut timp si la Tropheusi nu exista, probabil din cauza ca "este" vegetarieni)

Ieri, nu am avut timp sa ajung la bazine... (azi, cand am ajuns: nu mai exista "albeata" pe geam la carasi) Ce dracu era? de fapt...

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com