[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Dennerle 30 cube Low Tech  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 762
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Acvariu cu pamant de flori si fara schimburi de apa, fara filtrare, este o bataie de joc. Nu are nici o treaba ci echilibrul, bine zis in mesajul de mai sus.

Youtube e plin de sarlatani.
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2082
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Merge' o perioada: pana cand se termina nutrientii si ai o luna de iarna, cu iluminare redusa.... (acilea: se fute echilibrul)

Si este doar unul din scenarii...

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
fish & shrimps
Junior member

Joined: 05/03/2023 12:19:21
Messages: 92
IP:
Offline

Uite ce zice ChatGPT:

Setting up an aquarium without filtration can be challenging, as filtration plays a vital role in maintaining water quality and keeping the aquarium environment stable. However, if you still want to proceed without filtration, here are some guidelines to follow:

1. Tank size: Choose a larger tank to provide a more stable environment. The larger water volume will help dilute waste and maintain better water quality.

2. Live plants: Incorporate live plants into the aquarium. They act as natural filters by absorbing nutrients and helping to maintain water quality. Choose hardy plants that can tolerate varied conditions and low light.

3. Biological balance: Establish a balanced ecosystem within the aquarium. Introduce a combination of beneficial bacteria, plants, and livestock to help maintain the nitrogen cycle. The bacteria will convert fish waste (ammonia) into less harmful substances (nitrites and nitrates), while the plants will absorb nitrates as a nutrient source.

4. Fish selection: Opt for fish species that produce minimal waste and are known to thrive in low-maintenance setups. Avoid overstocking to prevent excess waste accumulation. Small, hardy fish like bettas or guppies are often suitable for such setups.

5. Regular water changes: Since you won't have a filtration system to remove waste, regular partial water changes are crucial. Aim for weekly water changes of around 20-30% to remove accumulated pollutants and maintain water quality. Use a siphon to remove debris from the substrate during water changes.

6. Adequate aeration: Without a filter, it's important to provide sufficient aeration to maintain oxygen levels in the aquarium. Use an air pump or airstone to improve oxygen exchange at the water surface. This is particularly important if you have a heavily stocked tank.

7. Monitor water parameters: Regularly test the water parameters using a test kit to ensure ammonia, nitrite, and nitrate levels are within acceptable ranges. If any parameter exceeds safe levels, take immediate action to rectify the issue.

8. Feed sparingly: Avoid overfeeding your fish, as excess food will decompose and contribute to poor water quality. Feed only what your fish can consume within a few minutes, and remove any uneaten food promptly.

It's worth noting that maintaining an aquarium without filtration requires more vigilance and regular maintenance compared to a setup with filtration. Water quality can deteriorate more quickly, so consistent monitoring and timely action are essential to keep the aquarium healthy.
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 762
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Gata, se poate inchide forumul, a venit ciatgipidiul.

Noapte buna!
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2082
Location: Cernavoda
IP:
Offline

As zicem' ca alea 8 puncte de bun simt, le poti face...

Dar ultimul pragraf? (acolo este smecheria care il face pe GPT: o laba trista)

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Revin cu 2 foto recente, timp in care acvariul s-a stabilizat cat de cat, dovada fiind ca am peste 50 de puiuti de la creveti (RCS Red Sakura), cei galbeni caridina nu prea au supravietuit, mai am doar 4 adulti din 10.
Cei rosii s-au inmultit neasteptat si probabil ca in curand imi vor invada acvariul

Plantele care s-au dezvoltat cel mai mult sunt Pinnatifida care predomina alaturi de christmass moss, microssorum timid alaturi de anubias petite iar bucephalandra o parte s-a dus.

Per ansamblu acvarelul e plin de viata si se dezvolta frumos.... fara CO2, fara fertilizare, fara sol fertil.

Ca si schimbari , am inlocuit substratul cu JBL Manado black din cauza ca pe pietrisul alb se vedeau urat algele verzi, acum se mentine perfect curat si arata mai natural.

Schimburi de apa 5L la 2 sapt.
[Thumb - IMG_2419.jpg]

[Thumb - IMG_2418.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 09/07/2023 19:06:28

alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2257
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

fain fain, merge bine. Pai cu caridinele ti-am zis ca e putin mai greu, dar no...e bine ca sakura merg bine si se inmultesc.

JBL Manado black nu pluteste?

Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Merci, da, da nu am timp de ingrijit caridine asa ca schimburile le voi face cu apa de la retea, se pare ca pentru sakura e ok apa pe care o am.

Manado black nu pluteste, nu se compara cu cel maro care e un fel de zgura usoara... cel negru e greu si mult mai decorativ. Depinde ce vrei, pentru un plantat cu co2 si lumina ok as opta fara discutie pe sol.

Eu am ales plante stem pe care le-am prins de decor iar substratul il pot aspira la nevoie fara probleme.
Hybrid
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2021 11:55:01
Messages: 412
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare, fain ce vad, si pentru ca ma pregatesc si eu de un nou experiment, imi permit sa te intreb, cum stai cu biofilmul?
Cand aveam acvariu mai mare aveam fix Tidal 35 si n-am scapat pana nu mi-am luat un skimmer.
Te intreb pentru ca vad darele in ultimele poze.

A 2a intrebare e legata de plante plutitoare, parca ziceai ceva de ele la inceput; ai renuntat din cauza filtrului cascada sau din alte motive?

Spor in continuare.

Dennerle Nano Cube 20 litri
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Hybrid wrote:Salutare, fain ce vad, si pentru ca ma pregatesc si eu de un nou experiment, imi permit sa te intreb, cum stai cu biofilmul?
Cand aveam acvariu mai mare aveam fix Tidal 35 si n-am scapat pana nu mi-am luat un skimmer.
Te intreb pentru ca vad darele in ultimele poze.

A 2a intrebare e legata de plante plutitoare, parca ziceai ceva de ele la inceput; ai renuntat din cauza filtrului cascada sau din alte motive?

Spor in continuare.


Biofilmul este normal sa apara , la mine nu e deranjant dar poate fi inestetic si optura in oarecare masura lumina.
La mine a disparut de la sine in ultima vreme, dar mai apare din cand in cand. Skimmer nu pun pentru ca si asa bazinul e mic, filtrul hob ajuta datorita agitatiei apei la suprafata.
Am renuntat la plantele plutitoare tocmai din cauza filtrului HOB, mi le tot scufunda si se descompuneau.
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 762
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Biofilmul se curata instant cu 8 servetele de bucatarie, lasate 2 sec sa pluteasca si scoase rapid si aruncate inte-o galeata. Pe rand, normal. Dar asta trateaza efectul, nu cauza. Se regleaza de la sine daca mai faci pauza de mancare. Il mananca cu pofta melcii mici (ramshorn, physa marmorata) si pestii molly, mai ales daca sunt infometati.
fish & shrimps
Junior member

Joined: 05/03/2023 12:19:21
Messages: 92
IP:
Offline

aerosv, uite inca un low tech interesant

Hybrid
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2021 11:55:01
Messages: 412
Location: Bucuresti
IP:
Offline

aerosv wrote:
Manado black nu pluteste, nu se compara cu cel maro care e un fel de zgura usoara... cel negru e greu si mult mai decorativ. Depinde ce vrei, pentru un plantat cu co2 si lumina ok as opta fara discutie pe sol.
Eu am ales plante stem pe care le-am prins de decor iar substratul il pot aspira la nevoie fara probleme.


Ce noroc pe mine ca m-am apucat sa recitesc, chiar aveam dubii legate de manado, acum cred ca ai inclinat balanta cu partea bolduita.
Mersi din nou

Dennerle Nano Cube 20 litri
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Jurnalul meu se incheie aici, din pacate nu s-a ridicat la asteptarile mele dar am invatat cate ceva despre acvariile lowtech.

S-a terminat cu o invazie de alge verzi (dust-green-algae), filtrul se colmata rapid iar fara co2 plantele nu apucau sa consume nutrientii din apa. Vietuitoarele sunt ok, mai ales crevetii care se inmultesc constant.

Documentandu-ma putin, nu orice lemn e ok in acvarii mai ales in cele mici deoarece se descompune rapid asa ca suspectez radacinile de lemn mi-a dat peste cap tot.

Un lucru interesant este legat de filtrare, o ducea mai bine cu un mic filtru cu burete decat cu Tital35HOB plin cu matrix... cel din urma era colmatat rapid si tot matrixul maro, cel mic intern lasa apa cristal si buretele curatat constant isi facea treaba eficient.

Concluzia este ca la acvariile mici, fara o incarcare biologica mare, e suficient un filtru mic si discret...

Urmeaza un nou setup ”normal” cu sol fertil, co2... un mini olandez fara scape

This message was edited 1 time. Last update was at 20/09/2023 09:12:20

fish & shrimps
Junior member

Joined: 05/03/2023 12:19:21
Messages: 92
IP:
Offline

La aceeasi concluzie am ajuns si eu
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com