[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Puncte albe pe pesti  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2082
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Ce aveti acolo ar trebui sa fie: Epistylis.

Verde de malachit si ceva antibiotic, rezolva problema.

Gurile rele: spun ca nu exista filtrare ori aerare suficienta in bazin.

Spor si succes la tratament.

Offtopic: Nu pot recomanda un antibiotic.

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
Selah
Member

Joined: 23/09/2022 11:20:24
Messages: 110
Location: Graz, Austria
IP:
Offline

EverSad wrote:Ce aveti acolo ar trebui sa fie: Epistylis.

Verde de malachit si ceva antibiotic, rezolva problema.

Gurile rele: spun ca nu exista filtrare ori aerare suficienta in bazin.

Spor si succes la tratament.

Offtopic: Nu pot recomanda un antibiotic.


Legat de filtrare: La un acvariu brut 125L am un aquael ultramax 1000 echipat cu 4litri de ehime substrat pro si înca 4-5 litri de siporax. Testele arata 0 peste tot, PH e undeva 6,8-7,2. Pesti cred ca am putini cam multi pentru volumul acvariului dar m-am gandit ca daca valorile apei ies ok si este destul de bine plantat atunci nu ar trebui sa fie o problema (a functionat asa undeva la 3-4 luni cred). Legat de aerare, probabil ca ai dreptate, nu cred ca era suficienta. De ieri am adaugat o pompa sa ajute putin. Maine termin tratamentul pe care l-am început pentru Ich, cu acel ESHA Exit.

O sa ma documentez in legatura cu sugestia ta “Epistylis” si maine o sa cumpar ceva adecvat pentru ea. Asta in cazul in care cineva nu sugereaza altceva

Legat de punctul alb de pe aripioara scalarului, azi parca sa extins putin, devenind asa mai lunguiet si pierzandu-si din culoare. Sper sa ajute cu ceva pozele acestea, este destul de dificil sa prind ceva clar
https://plici.ro/image/7Rn
https://plici.ro/image/7Ry
https://plici.ro/image/7RU

This message was edited 2 times. Last update was at 02/12/2022 21:29:12

EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2082
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Valorile, cu 0 (zero) la nitriti, nitrati si amoniac, imi spun' ca aveti niste teste care nu masoara nimic.

Este practic, imposibil sa nu aveti in bazin: valori pozitive de NH NO2 si NO3. (in cazul bazinului ciclat ori neciclat)

"punctul alb" se decoloreaza pentru ca este murdarit de sporii algelor din bazin. (se poate colora: gri, maro' ori verde)

Ledit: In foto 2: se vede ca are si pe cealalta aripioara pectorala aceeasi afectiune. (putin mai mica... va creste)

This message was edited 1 time. Last update was at 02/12/2022 21:37:47


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Eu nu ma incumet sa sugerez o boala sau tratament. In schimb as recomanda ca daca ai inceput un tratament sa-l continuui pana la sfarsit. Deasemenea la orice medicament folosesti este indicat sa te informezi care este substanta activa.
@eversad din curiozitate, ce te-a determinat sa spui ca este epistilys?

This message was edited 2 times. Last update was at 02/12/2022 21:47:50


Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2082
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Ce seamana cu 'gris' dar nu are forma de 'gris' ?

O singura varianta: ....

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
Selah
Member

Joined: 23/09/2022 11:20:24
Messages: 110
Location: Graz, Austria
IP:
Offline

EverSad wrote:Valorile, cu 0 (zero) la nitriti, nitrati si amoniac, imi spun' ca aveti niste teste care nu masoara nimic.

Este practic, imposibil sa nu aveti in bazin: valori pozitive de NH NO2 si NO3. (in cazul bazinului ciclat ori neciclat)

"punctul alb" se decoloreaza pentru ca este murdarit de sporii algelor din bazin. (se poate colora: gri, maro' ori verde)

Ledit: In foto 2: se vede ca are si pe cealalta aripioara pectorala aceeasi afectiune. (putin mai mica... va creste)

Uneori valorile NO3 arata 10, alteori sunt zero.
Aici este o poza care arata cum sunt masurate valorile, testele sunt Sera, si din cate am vazut le mai folosesc si uni de pe aici, care eu zic ca sunt mai experimentati decat mine
Acuma daca masoara sau nu.. ce sa zic? Eu sper ca da

Si da, acum m-am uitat si eu mai atent si se pare ca este posibil ca si cealalta aripioara sa fie afectata…
[Thumb - 5CB33A0F-4BBF-4C90-B3BB-1A671795FB64.jpeg]

This message was edited 1 time. Last update was at 02/12/2022 21:50:35

flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

EverSad wrote:Ce seamana cu 'gris' dar nu are forma de 'gris' ?

O singura varianta: ....

Mi se pare o deductie logica.
In schimb mie nu mi se pare ca seamana cu gris(dupa poze). La gris corpul pestelui este plin de puncte albe.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2082
Location: Cernavoda
IP:
Offline

@Selah: data de expirare, au testele alea?

@flo77: cine a scris ca este: (sigur) 'gris' ?

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
Selah
Member

Joined: 23/09/2022 11:20:24
Messages: 110
Location: Graz, Austria
IP:
Offline

EverSad wrote:@Selah: data de expirare, au testele alea?

@flo77: cine a scris ca este: (sigur) 'gris' ?


[Thumb - EBE22A93-CB1A-43D9-B65C-2866069C8E25.jpeg]

Selah
Member

Joined: 23/09/2022 11:20:24
Messages: 110
Location: Graz, Austria
IP:
Offline

Astazi e a 3 zi de tratament cu Exit care nu are nici un efect si probabil trec la altceva. Dar ma gandesc ca ar trebui sa fac un schimb de apa înainte, nu? Daca da, cam cat la suta din volumul de apa ar fi indicat sa fie schimbat si ce altceva este necesar sa mai fac?

This message was edited 1 time. Last update was at 03/12/2022 08:58:08

flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Selah wrote:Astazi e a 3 zi de tratament cu Exit care nu are nici un efect si probabil trec la altceva. Dar ma gandesc ca ar trebui sa fac un schimb de apa înainte, nu? Daca da, cam cat la suta din volumul de apa ar fi indicat sa fie schimbat si ce altceva este necesar sa mai fac?

Pe site-ul de la Esha spun ca nu e neaparat necesar un schimb de apa. Totusi nu vad nici un motiv pentru care sa nu faci un schimb de apa. Daca incepi un alt tratament, la modul de utilizare al medicamentului respectiv s-ar putea sa ceara un schimb de apa la inceputul tratamentului.
Poti studia si tu site-ul, poate iti vin idei:
https://www.eshalabs.com/esha-exit/

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Nici eu nu cred ca e gris. Corpul pestelui se umple de puncte albe si mici foarte repede. In general, se trateaza rapid cu urcarea temperaturii apei si cu verde de malachit.
Pare a fi o ciuperca. Eu as fi tratat cu Sera Omnipur, care e bun pentru paraziti, bacterii, ciuperci.
Cel mai bine e sa intri pe site-ul de la JBL si sa identifici corect problema, conform pozelor.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

Daca era gris, pana acum erau plini, decese etc. Mie tot paraziti imi par, dar e posibil si ceva bacteriologic. Tratament faci ce gasesti in zona ta, pe specificul bolii.
[ICQ]
Selah
Member

Joined: 23/09/2022 11:20:24
Messages: 110
Location: Graz, Austria
IP:
Offline

O sa studiez site-ul. Multumesc flo77.

Acum ma duc la magazin sa caut sera omnipur. Sper sa gasesc

Pierderi am avut deja, destule as zice eu.
10 ember tetra din 15
2 panda cory din 7
3 galaxyrasbora din 6
3 neoni au murit ieri din 6…

Sincer ma aduce la disperare putin situatia. As vrea sa pot face ceva sa ajut pesti sa nu moara, dar parca moartea mi-a luat-o înainte zilele acestea
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Ceea ce are scalarul tau ar putea fi un nodul bacterial. Nimic ingrijorator. O discutie interesanta aici:
http://forum.simplydiscus.com/showthread.php?134603-anybody-know-what-this-is/page2
Ca sa vezi pozele trebuie sa ai cont, dar discusul acela are un punct asemanator cu ce are scalarul tau, dar pe coada.
Se pare ca a scapat deel dupa vreo 2 saptamani, a imbunatatit filtrarea si a facut schimburi zilnice de apa 50%. Se discuta si despre folosirea conurilor de arin sau frunze de catappa. Tu ai putea folosi unprodus din comert(vezi fisierul lui @alinutz80 ptr . blackwater conditioner. Daca punctul ala alb are aspect de vata atunci este foarte probabil sa fie un fungus. Tu esti cea care poate face o determinare cat mai aproape de adevar.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Selah wrote:O sa studiez site-ul. Multumesc flo77.

Acum ma duc la magazin sa caut sera omnipur. Sper sa gasesc

Pierderi am avut deja, destule as zice eu.
10 ember tetra din 15
2 panda cory din 7
3 galaxyrasbora din 6
3 neoni au murit ieri din 6…

Sincer ma aduce la disperare putin situatia. As vrea sa pot face ceva sa ajut pesti sa nu moara, dar parca moartea mi-a luat-o înainte zilele acestea

Imi pare rau, nu am stiut ca ai avut pierderi atat de grele. Ce are scalarul este probabil o problema minora in comparatie cu ce te confrunti
Ce simptome au avut pestii care au murit? Cat timp a durat de cand au aparut simptomele si pana au murit.? E bine sa te gandesti sa-i izolezi pe cei bolnavi si in nici un caz sa nu-i lasi sa moara in bazinul principal(( spre exemplu NTD se raspandeste la pestii care consuma din cadavrul uni peste care a murit de acea boala).

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Selah
Member

Joined: 23/09/2022 11:20:24
Messages: 110
Location: Graz, Austria
IP:
Offline

flo77 wrote:
Selah wrote:O sa studiez site-ul. Multumesc flo77.

Acum ma duc la magazin sa caut sera omnipur. Sper sa gasesc

Pierderi am avut deja, destule as zice eu.
10 ember tetra din 15
2 panda cory din 7
3 galaxyrasbora din 6
3 neoni au murit ieri din 6…

Sincer ma aduce la disperare putin situatia. As vrea sa pot face ceva sa ajut pesti sa nu moara, dar parca moartea mi-a luat-o înainte zilele acestea

Imi pare rau, nu am stiut ca ai avut pierderi atat de grele. Ce are scalarul este probabil o problema minora in comparatie cu ce te confrunti
Ce simptome au avut pestii care au murit? Cat timp a durat de cand au aparut simptomele si pana au murit.? E bine sa te gandesti sa-i izolezi pe cei bolnavi si in nici un caz sa nu-i lasi sa moara in bazinul principal(( spre exemplu NTD se raspandeste la pestii care consuma din cadavrul uni peste care a murit de acea boala).


Practic pesti nu aveau nimic, in afara de embersi. Doar ii g?seam morti. Nu prezentau nici un comportament atipic. Totul a început saptamana trecuta vineri. Din pacate eu am lipsit de acasa de sambata dimineata pana marti seara si nua am reusit sa ma ocup urgent de ei, dar am lasat pe cineva sa aiba grija de acvariu. Sa hraneasca pesti doar. Acea persoana mi-a spus ca pe durata lipsei mele de acasa a gasit doar un peste care era mort. Apoi in decursul acestei saptamani, adica de miercuri pana ieri toti pesti mentionati mai sus au murit…
Acum daca ma uit in acvariu parca uni pesti au devenit mai “moi” nu mai au energie si parca culorile lor nu mai sunt atat de vii. Asta aplicandu-se doar la galaxy si la cory. Restul pestilor se comporta normal
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

In jurnal la mine la bonsai gasesti aceasi patanie.
Comandat pesti de multi bani, tot ok o saptamana dupa a inceput sa se duca cate unu doi.
Am observat si eu pete albe dar erau altfel fata de ale tale ,era gris.
Am aplicat tratament dar totusi 80 la suta sau dus .
E foarte posibil la tine sa ii fi luat din Magazin unu bolnav si sa transmis la mai multi.
Acum eu zic sa faci tratament ce ai luat deja ,si sa ai rabdare . Care sunt cu sistemul imunitar deja conpromis nu prea ai ce sa le mai faci .
Pierderile acestea sunt normale pana invatam despre boli pesti etc. Asa ca obisnuiestete si pune mereu bani de o parte pentru alti
[Email]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Esti sigura ca parametrii apei sunt buni? Ii gasesti morti dimineata ? Esti sigura ca ai aerare destula sau nu-i gazezi cu CO2? Care-i kH? ( un kH mic inseamna variatii PH)
Esti sigura ca mancarea nu-i contaminata,expirata?
Eu daca nu stiu ce au incep cu schimb de apa.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Selah
Member

Joined: 23/09/2022 11:20:24
Messages: 110
Location: Graz, Austria
IP:
Offline

Samy wrote:In jurnal la mine la bonsai gasesti aceasi patanie.
Comandat pesti de multi bani, tot ok o saptamana dupa a inceput sa se duca cate unu doi.
Am observat si eu pete albe dar erau altfel fata de ale tale ,era gris.
Am aplicat tratament dar totusi 80 la suta sau dus .
E foarte posibil la tine sa ii fi luat din Magazin unu bolnav si sa transmis la mai multi.
Acum eu zic sa faci tratament ce ai luat deja ,si sa ai rabdare . Care sunt cu sistemul imunitar deja conpromis nu prea ai ce sa le mai faci .
Pierderile acestea sunt normale pana invatam despre boli pesti etc. Asa ca obisnuiestete si pune mereu bani de o parte pentru alti

Oricum alta solutie nu am decat sa am rabdare si sa ma gandesc ca o sa scap cu bine
Tratamentul îl duc mai departe. Maine pun omnipurul in apa si sper la rezultate bune.
Azi trecand pe la magazinul de pesti cu greu m-am abtinut sa nu cumpar înlocuitori la cei care au plecat. Dar totusi prefer sa se stabilizeze situatia si apoi doar ma gandesc sa mai adaug ceva
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com