[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu 700l start-up  XML
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Author Message
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

EverSad wrote:Daca doriti si plante, nu este cazul de ciortani mari. (Oscari)

Daca doriti simplu: (nisip, pietre, lemne) Ciortani mari.

Mai merg: JD, Papagali, Vieja.... depinde si care va plac.

Cu Arowana, nu as face "manevra". Se stramteaza bazinul repede si nu este usor de donat. (sunt patit)

Exemplu cu oscari si Gibi:



Cei mari sunt pereche si se pot dona, daca exista conditii optime pentru ei. (si daca vrea muschiu' meu )


Ii cazez eu maestre, pot sa iti dau cativa Severumi pentru ei

#Colectiv
[Email]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Thereau wrote:

Ii cazez eu maestre, pot sa iti dau cativa Severumi pentru ei


Unu!!

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Scuze de offtopic si poluare topic:

Dau kil la kil. (am doua kile si ceva.....)

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

EverSad wrote:Scuze de offtopic si poluare topic:

Dau kil la kil. (am doua kile si ceva.....)


Daca insisti...
Unu si pentru tine.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

EverSad wrote:Scuze de offtopic si poluare topic:

Dau kil la kil. (am doua kile si ceva.....)


Schimbi si cu novac file?

#Colectiv
[Email]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Thereau wrote:

Schimbi si cu novac file?


Doi!!!

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

@Thereau, @EverSad. In caz ca aveti nevoie de lamuriri:
[Thumb - IMG-20220226-WA0010.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 03/03/2022 17:05:21


Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Am banuit de ieri, ca asta era numaratoarea....

Avem 2 la doi. (acum)

Daca raspunde @Thereau ca stia si el, (ori nu stia) vom afla ce se intampla.......

This message was edited 1 time. Last update was at 03/03/2022 20:21:05


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Ce se discuta despre numaratoare nu se pune la socoteala ca doar eu am initiat acea discutie. Dar chestiile despre troc, vanzari etc , well ramane devazut

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2254
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

flo77 wrote:Din pacate inaltimea este doar de 60 cm. Desi pare foarte tentanta ideea cu altumi ar putea pica din acest motiv. Scalarii parca nu m-ar tenta asa ca discusi ar putea fi varianta preferata.
Fie ca aleg altumi sau discus ca pesti de card m-as gandi la minimum 30 rummy nose tetra sau tetra cardinal. Iar ca utilitari niste otocinclus, ancistrus albino sau super red, corydoras sterbai, poate niste SAE.


Poti sa mergi pe Discusi, dar vei avea nevoie de o filtrare foarte buna si schimburi de apa dese - la pui zilnic si la maturi la 2 3 zile. Plus ca sunt tare sensibili la tot felul de boli si la parametrii apei....trebuie sa fii foarte atent cu ei.
Rummy nose si tetra cardinal sunt ok ca si companioni pt discusi sau scalari sau altumi (e posibil sa tii manance discusii, scalarii sau altumii la maturitate).....ottocinclus nu prea e din arealul amazonian, iar ancistrusii si cory sterbai sunt ok. SAE nu recomand deloc in acvarii cu scalari, discusi sau altumi.
Te hotarasti tu la ceva. Totul depinde de ce vrei tu sa ai.....sau ce iti doresti, sau cat timp ai......etc. Sunt multe de considerat.

Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

alinutz80 wrote:
Poti sa mergi pe Discusi, dar vei avea nevoie de o filtrare foarte buna si schimburi de apa dese - la pui zilnic.


Voi merge pe discus. Deocamdata nu ma voi complica cu wild, ma voi axa pe cei domestici. Ca viitori locatari ar putea fi deocamdata un grup de pigeon blood.
Ce imi place la grupul asta este ca sunt tineri si pot sa-i selectez pe cei care vor merge in acvariul de 700 l. Pana pregatesc eu acvariul , suportul, ciclare + maturizare ar putea dura cel putin 6 luni , tocmai bine saaduc discusii la 12-15 cm. Intre timp o sama uit si de ceva discusi cu albastru ca si culoare de baza.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

flo77 wrote: Ca viitori locatari ar putea fi deocamdata un grup de pigeon blood

Deja nu ma mai intereseaza topicul asta , da sunt mai rezistenti, dar eu nici nu ii consider pe pigeon blood discusi! Pentru mine sunt kitsch-osi mutantii astia, de gustibus non disputandum

This message was edited 1 time. Last update was at 04/03/2022 22:12:51

[Email]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

ocean wrote:
flo77 wrote: Ca viitori locatari ar putea fi deocamdata un grup de pigeon blood

Deja nu ma mai intereseaza topicul asta , da sunt mai rezistenti, dar eu nici nu ii consider pe pigeon blood discusi! Pentru mine sunt kitsch-osi mutantii astia, de gustibus non disputandum

Pana ma arunc laniste wild o sa vad dacapot scoate cevadin grupul asta:
[Thumb - 20220304_102911~2.jpg]


Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

@ocean Deocamdata nu am curajul sa ma bag la wild discus, poate odata o sa-mi fac curaj si o sa plasez o comanda la santaremdiscus.
Dar panasase intample asta va trebui sa mai acumulez ceva experienta.
Ai vrea sa impartasesti si tu cate ceva din experienta ta cu discusi salbatici?

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Singurii ce puteau fi salbatici sau pe aproape(F-uri mai degraba)erau niste bruni ce i-am avut in 1991 adusi din Ungaria pe care i-am crescut si reprodus vre-o 7 ani. In rest domestici, dar NU PIGEON! Partea importanta la salbatici e deparazitarea, dar daca iei de la Santarem nu mai e cazul, ei vand calitate ce se oglindeste in pret. In rest trebuie sa te gandesti ca la cei in crestere trebuie facut zilnic curatenie si schimb de apa, daca nu esti dispus la asta discusii nu sunt de tine. La adulti mai rar dar totusi nu doar odata pe saptamana-nu ajunge, sigur depinde si de incarcatura biologica, filtrare, hranire, temperatura etc.

This message was edited 1 time. Last update was at 05/03/2022 09:48:35

[Email]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Carantinare/deparazitare o s-o fac fie ca-i vorba de salbatici sau domestici. Din grupul de pigeon din poza de mai sus probabil ca cel putin 6 vor merge in acvariul de 700. Deocamdata sunt in 200 l. Au doar 4 luni sper ca pana e gata acvariul sa fie destul de mari ptr un acvariu plantat.. Intre timp ma uit si de niste. Red Cover Blue Rin, Penang Eruption, Altum Flora, Blue Cobalt. Probabil nu voi cumpara tot ce am enumerat , dar cam in directia aia ma orientez.
De ce esti asa de impotriva tuturor discusilor care poarta gena de pigeon blood dar esti pentru alte tipuri create in captivitate? Mie de exemplu nu imi plac tipurile care deviaza dela forma traditionala( de exemplu bulldog).

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Nici mie nu imi plag bulldog sau high boody, chestia e ca mai nou foarte putine forme de domestici imi mai plac, doar cele ce seamana cu forme salbatice, dar chestia asta a inceput cu pigeon asa ca ei sunt in capul listei (ei si asa hibrizii numitii papagali astia ii gasesc hidosi rau),sunt prea tzipatori, nenaturali, daca stii cum erau pe vremuri turtele dulci alea de balci cu culori puternice nenaturale si oglinjoare-ma rog chestie veche de acum mai multe generatii.
[Email]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

In ultima vreme am observat atacuri sub centura din partea unui anumit(renumit?) crescator european la adresa crescatorilor asiatici. Desi nu sunt sigur, totusi banuiesc ca atacurile contra pigeon blood(si tot ce aduceau asiaticii pe piata) provin din acelasi loc.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Povestea cu ce pot aduce asiaticii in acvarii cu europeni nu e chiar poveste si nu e de acum ci de multi ani de zile, am avut destui colegi patiti pe Discus Club Romania, eu nu i-as amesteca cu occidentali. Problema apare doar la importuri Asia si nu e valabila doar la pigeoni, pe de alta parte pigeonii sunt ca un fel de guppy in lumea discusilor se reproduc usor asa ca de mai multi ani majoritatea provin de la crescatori indigeni(cum e si cazul alor tai), nu multa lume e suficient de pasionata ca sa fie dispusa sa dea pe un pui de import 35-100+ euro asa ca importuri sunt putine
[Email]
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Nu intru in polemica, dar am vazut ca la Santarem pesti de la 500€ in sus, ajungand chiar si la 1500.
Asa ca la 35€ mi se par ieftini.

Cryptic Cherries - West-Africa river
 
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com