[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariul lui Lofty - 550 litri  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Imi place mult tenta de albastru, cred c-o sa pun si io un neon albastru la cichlidaele mele , cu atit mai mult cu cit am de gind sa mai bag vreo 20 de Pseudotropheus demasoni.
Blestemat sa fii a doua oara in dimineata asta ca ma pui la lucru .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Si mie imi place cum arata !

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Un "coleg de suferinta" mi-a atras discret atentia in sensul ca albastrul ala rapeste din naturalete. Uitandu-ma la poza ii dau dreptate, insa uitandu-ma la acvariu imi dau seama ca poza nu prea "bate" cu realitatea (parca functia Auto a aparatului amplifica exagerat stralucirea/luminozitatea). Asa ca am pus mana pe aparatul unui prieten (un Canon 400 EOS care e mult prea "destept" pentru cat stiu eu acum despre fotografiat), am trecut frumusel pe setari manuale si de data asta rezultatul este mai aproape de situatia de la fata locului.

Pentru readuceri aminte, combinatia este AquaGlo + MarineGlo.

image
image
image

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Lofty wrote:albastrul ala rapeste din naturalete.

Poate ca-i nenatural, da'-mi place, da o tenta misterioasa acvariului .......
Daca ma gindesc bine, la adincimea la care traiesc cichlidaele exista o tenta de albastru, rosu fiind absorbit de apa.......

Poze: smilie ... Poze cu plante
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

O intrebare poate un pic offtopic, scuze. Avand in vedere ca ma gandesc sa schimb acvariul de la unul amazonian la unul malawi din cauza ca ma napadesc plantele, si am obosit sa le tund, ce plante se pot pune in acvariile malawi? Eu ma gandeam sa refolosesc vreo 3 anubiasi pe care ii am.

Caror plante le place apa aia (care cat de cat nu cresc ca nebunele)? Si legat de asta, o intrebare laterala: avand in vedere ca acvariile malawi/tanganika nu au plante in ele, care este metoda prin care se evita exploziile de alge?

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Anubias wrote:Ce plante se pot pune in acvariile malawi? Eu ma gandeam sa refolosesc vreo 3 anubiasi pe care ii am. Caror plante le place apa aia (care cat de cat nu cresc ca nebunele)?
Eu am cativa anubiasi (doar in acvariul cu pui) care se simt foarte bine, asa ca refoloseste-i cu incredere. Ai mai putea sa pui Bolbitis Heudelotii sau Microsorum Pteropus.

Anubias wrote:avand in vedere ca acvariile malawi/tanganika nu au plante in ele, care este metoda prin care se evita exploziile de alge?
Metoda:
- lumina putina;
- buna circulatie a apei;
- schimburi mici si dese de apa insotite de aspirarea dejectiilor pestilor;
- mancare relativ putina.
Suplimentarea metodei:
- filtru UVC.
In general nu te vei confrunta decat cu:
-> algele maro (diatomee), care "dau bine", deci sunt "bune";
-> daca ceva nu e in regula, cu "cyanobacterii" (BGA) si "surface scum" (biofilm). Astea doua se indeparteaza mecanic, iar cauza principala a aparitiei o constituie o incarcatura organica prea mare in apa. E un semn ca ar trebui sa faci curat pe acolo mai des si/sau mai bine. Mai poti ajuta la prevenirea lor printr-o buna circulatie a apei (atat la suprafata, cat si in masa apei).
Nu ti-a mai ramas decat sa tragi linie si sa faci totalul.

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Vad ca toate pozele gazduite de sunphoto au disparut.
Asadar, incercam cu photobucket...
AquaGlo + MarineGlo
image
image
image

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Superbe culorile, ce sa zic ? ... Bravo !

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

New rocks!

Lumina: Juwel Daylite in spate si Hagen Aqua-Glo spre geamul din fata.

image

image

image

Bonus:

image

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Hmmm, abea acu realizez proportiile. Si-mi dau seama cat a avut de suferit autobuzul.
Mie imi pleace. Dar o sa-mi placa mai mult, dupa ce se pune un pic de alga pe ele.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
MAYA
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/06/2010 03:53:40
Messages: 554
Location: Bucuresti-Brancoveanu
IP:
Offline

Amazing
Cel mai dintre cele mai reusite acvarii cu ciclide africane
Cuvintele nu-si au rostul,pozele vorbesc de la sine

http://africancichlidsofmalawi.webs.com/apps/photos/album?albumid=13940198

[WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Da' cind il transformi in plantat ?

Poze: smilie ... Poze cu plante
YDarius
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/03/2010 04:49:44
Messages: 575
Location: Dubai - UAE
IP:
Offline

arata mult mai bine acum Felicitari !..
zamfir
Junior member
[Avatar]

Joined: 16/04/2008 19:13:08
Messages: 47
Location: gherla-cluj
IP:
Offline

acvariu arata foarte bine si inainte de schimbare, acum se prezinta mult mai "agresiv" , foarte frumos
cu respect

This message was edited 1 time. Last update was at 23/06/2010 17:24:10


„Societatea este astfel: Cel sarac munceste / Cel bogat îl exploateaza / Militarul îi apara pe amândoi / Contribuabilul plateste pentru toti trei / Vagabondul se odihneste pentru toti patru / Betivul bea pentru toti cinci / Bancherul îi excrocheaza pe toti sase / Avocatul îi însala pe toti sapte / Doctorul îi omoara pe toti opt / Popa îi îngroapa pe toti noua / Politicianul traieste de pe urma tuturor celor zece.”
[Email] [Yahoo!]
mihai86
Member
[Avatar]

Joined: 27/03/2008 15:35:48
Messages: 285
Location: Constanta
IP:
Offline

bolovanii is nebunie foarte misto noul set-up. Vad ca ai schimbat si neoanele.
In legatura cu neoanele: in pozele vechi (2008) aveai aqua-glo + marine-glo, asa arata in realitate acvariu si pestii? sau setarile aparatului sunt de vina? intreb deoarece vad ca caeruleusii aveau o culoare galben verzuie, mult diferita fata de pozele din setup-ul nou si fata de cele naturale. Cum zice si Porcu: "are o tenta misterioasa acvariul", dar parca modifica culorile pestilor ... Pe acvariu am 2 neoane un Power-glo in spate de 40W (1200mm) si un Aqua-glo in fata tot la fel 40W, le am de 2 ani, power-glo-ul a crapat si doresc sa le inlocuiesc, ma gandeam la combinatia asta aqua-glo si marine-glo, de aceea te intreb care este schema cu culorile ... acum parca mai mult imi place lumina care o da Juwel Daylite-ul acela in combinatie cu Aqua-glo.
P.S Ai si reflectoare? este mult mai luminos acvariul si pestii stralucesc

Don't force it ... Get a larger hammer.
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

La lumina albastra (MarineGlo de exemplu) culorile galben si portocaliu ale pestilor nu sunt bine puse in valoare. In schimb pestii albastri sunt "avantajati".
Ai sesizat bine: in lumina de MarineGlo -> Caeruleusii au o culoare galben-verzui, iar in lumina de AquaGlo -> au o culoare galben-portocaliu.
In ambele combinatii de neoane (varianta veche vs. varianta noua) setarile aparatului au fost aceleasi si pot sa spun ca redau destul de fidel "realitatea din teren".
Nu am reflectoare si nici capac. Probabil pietrele inca neacoperite de alge dau un plus sentimentului de luminozitate.

Multumesc tuturor pentru aprecieri!

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
MAYA
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/06/2010 03:53:40
Messages: 554
Location: Bucuresti-Brancoveanu
IP:
Offline

Au aparut algele pe pietre?
Cateva poze noi sa ne mai luminam si noi privirea se poate ?

http://africancichlidsofmalawi.webs.com/apps/photos/album?albumid=13940198

[WWW] [Yahoo!]
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Acvariul dupa o luna de la reamenajare:


Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
MAYA
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/06/2010 03:53:40
Messages: 554
Location: Bucuresti-Brancoveanu
IP:
Offline

Mai e ceva de spus !!! nimic....totul arata perfect,a inceput si cultura de alge,superb acvariul,felicitari !!!

http://africancichlidsofmalawi.webs.com/apps/photos/album?albumid=13940198

[WWW] [Yahoo!]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Oare cand o sa creasca si Elongatusul meu cat parintii lui ? De cateva luni parca sta pe loc.

La acvariu comentariile sunt de prisos, deci nu mai zic nimic. A conchis mayagrasi foarte bine.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com