[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Fertilizare  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Intrebare pentru Intros (fara nici o urma de malitiozitate): Daca acel exces de nutrienti de care mentionezi nu are nici un efect negativ atunci la ce bun exactitatea PPS-ului, la ce bun toate acele teste din moment ce nu se va putea stabili niciodata cu exactitate uptake-ul de nutrient "x" a unui anumit acvariu intr-un anumit interval.
Sincer eu prefer intotdeauna abordarea "keep it simple". Aici nu vorbim de o stiinta exacta - plantele a,b,c sub intensitatea luminoasa "d", spectru ..., fotoperioada ..., concenratia de CO2 vor consuma atat N/P/K in intervalul de timp...
Asadar, atata vreme cat nu depasesc o anumita limita a nutrientilor , de ca sa fac atatea masuratori ale concentratiei.
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

De acel exces de nutrienti nu am zis niciodata ca nu are efect negativ, ci dimpotriva, iar in al doilea rand pentru ca din pacate am citit multe posturi (nu la noi, si evident nu in forumuri unde mai posteaza Tom Barr, din motive clare) , in care utilizatorii EI au depasit lejer acele limite ale concentratiei dorite, iar acel exces de care vorbeam, la mine (si nu numai, desi colegul de care aduc vorba nu a postat inca aici) a avut in numeroase ocazii efecte negative de care am spus in cateva randuri mai sus.

Am spus si in alta parte parca, nu toate plantele merg bine la 40 ppm nitrati si de aceea incerc un compromis la valori mai mici, valori mai mici nu ale absorbitiei ci ale "macronutrientilor reziduali", un lucru mai rar spus fiind acela ca nu conteaza doar cat absorb plantele ci si ce concentratii simt plantele in apa. Ca sa dau un exemplu mai "uman" , desi noi avem o limita de absorbtie a oxigenului in sistemul respirator, daca cineva vrea sa "ne ajute" dandu-ne sa respiram oxigen 100%, dupa un timp nu prea mai e bine... Nivelul de uptake al fiecarui nutrient intr-un anumit interval este foarte precis in PPS, se poate determina cu un document excel deja furnizat de autor, asta fiind si baza reglajelor in timp ale dozelor. Nici acest sistem ca si EI, nu presupune totusi obligatoriu masuratori periodice, ele au fost facute initial de zeci/ sute de acvaristi tocmai pentru atingerea formei finale a recomandarilor de doze din PPS. Pentru noi toti ar fi perfect ca aceste sisteme sa functioneze fara nici un reglaj "for ever", dar din pacate nu este chiar asa. Cand in acvariu apare un dezechilibru sunt multe variabile posibile, din acest motiv eu prefer sa mai si masor unii parametri din cand in cand.

In ceea ce il priveste pe Amano da, asa este, tine niveluri mici de macro pentru ca are o apa moale, in substrat are mai putin macro si mai mult micro, iar daca macro din substrat i se duc in apa ar fi trebuit sa iasa la masuratori , insa in toate descrierile acvariilor lui lui din cele trei carti Nature Aquarium World din serie si in acvariile sale prezentate in Tropical Fish Hobbist nu veti gasi valori peste 10ppm la nitrati. Totusi rolul macro il stie si el, mai ales ca a scos de curand si linia de fertilizanti lichizi cu nitrati si fosfati Green Brighty Special LIGHTS.

In concluzie cel mai bun sistem de fertilizare e cel de care e mutumit fiecare si adaptat conditiilor acvariului lui. La mine a mers mai bine cu un nivel mai modest de macro si variatii mai line de concentratii tip "PPS -like", la tine a mers mai bine un EI. Asa invatam, cum ziceam si cu alte ocazii, experimentand, postand, comunicand, pacat ca suntem doar cativa.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Desi este o discutie de pe un alt forum , tinand cont ca nu e de pe la noi, iar continutul este de o valoare stiintifica deosebita in sensul dezbaterilor noastre despre complexitatea relatiilor dintre macro - si micronutrienti cat si despre concentratiile acestora in apa nu pot sa nu va recomand cu caldura acest topic de exceptie !! .

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Mda. Am apucat sa citesc partea de macro. Asta da experiment. Ma intreb ce kit e ala de poate testa UNITATI (de genul 8ppm de exemplu)

Foarte, foarte interesant si util. Abia astept sa ajung la compu meu sa citesc tot.

Multumim Intros.
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com