[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Reef D  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Nu e chiar un mit. Am avut bazin marin de 550 litri, apoi unul de 100. Fiind cantitatea mica de apa, se dezechilibra foarte repede.
Cu cat ai mai multa apa, cu atat stai mai lejer si iti poti permite sa neglijezi bazinul.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

calin wrote:Ma mira ca te duci catre acvarii marine de dimensiuni din ce in ce mai mici


Nu esti singura persoana care spune asta, dar.....pur si simplu asta este liga unde ma pot juca. Din foarte multe motive, nu numai financiare, pentru mine nu exista optiunea unui bazin mare (indiferent ca e dulce sau marin).

Multa bafta si tie cu proiectul si multumesc pentru cuvintele frumoase , sper si eu sa iasa ce mi-am propus, dar vedem .


Reef D
Ariath's Reef
Z Pico
Guppy's Lair
Refinement
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

calin wrote:Asa ca m-as bucura daca ai pune poze din spate cu sumpul si cu echipamentele puse. Ma gandesc ca daca el este lipit(acvariul) sa il fac din plexi lipit.
Succes!Desi am vazut ce ai facut inainte, si sunt sigur ca va fi foarte frumos.


Apropo, azi sper sa reusesc sa ma duc repede, in pauza de masa, la o geamgerie din cartier sa vad daca gasesc sticla fumurie pentru geamul despartitor. Nu de alta, dar as vrea sa il mesteresc si eu pana vine vara .

O sa pun si poze pe masura ce avansez cu mesteritul, sper sa fie de folos.

Reef D
Ariath's Reef
Z Pico
Guppy's Lair
Refinement
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Mic sau mare acvariu Dennerle arata bine , si eu am vrut unul ,dar nu prea am avut finantare ,oricum nu am vrut sa spun ca un acvariu mic e mai bun ca unul mare ,ci pur si simplu ca se poate si cu cel mic mai ales daca ai si timp sa te ocupi de el, al meu are 50 litri si zilnic ii acord 15-30 minute , plus ca la un bazin mic iti poti permite schimburi frecvente de apa fara prea mare efort, eu am cumparat sare reef crystal(facuta pentru amatori - incepatori cum vrei sa-i spui) si care zice ca nu ai nevoie decat de apa declorinata si schimb 25% apa o data pe luna-eu am fractionat 10-12% la doua saptamani, are inclus in ea si chelator de metale grele,microelemente, la mine functioneaza deocamdata.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Daca la acvariul mare imi permiteam sa fac un schimb de apa partial o data la 6 luni, la ala mic daca saream o saptamana schimbul se umplea de balarii nedorite..
E ok si bazinul mic, daca nu esti putoare

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Daca la acvariul mare imi permiteam sa fac un schimb de apa partial o data la 6 luni, la ala mic daca saream o saptamana schimbul se umplea de balarii nedorite..
E ok si bazinul mic, daca nu esti putoare


Corect, la bazinele mici am respectat cu sfintenie mentenanta si schimburile de apa (fara exceptii).

Dar......recunosc, visez la un bazin de 200-300 litri echipat corect si corespunzator, cum ne place noua, pe barosaneala.

Reef D
Ariath's Reef
Z Pico
Guppy's Lair
Refinement
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

M-am convins inca o data (desi eram precis dar cred ca nu eram sigur) ca ne meritam soarta, ca si natie, din multe puncte de vedere.

Am fugit in pauza de masa, cu geamul pentru aio sa decupez o bucatica din el, pentru pieptenele corespunzator. Dupa ce m-am perindat la cateva geamgerii, unde am fost intampinat cu aceeasi atitudine sictirita si scarbita la culme.....aaaa? doar atat? nu se poate, nu facem, nu avem cum, nu se poate doar cu diamant, nu merge.....am ajuns pana la urma pe la piata 1 Mai la un atelier....aceeasi atitudine, privire, scarba......macar mi l-au decupat, 20 ron, 2 taieturi imprecise si grosolane, am zis multumesc si pentru atat. Ca am intarziat la serviciu, ca am stat in traficul demential murmurand din buze, ca am ajuns plin de spume si nervi nu mai conteaza, am decupat geamul dupa o alergatura si o experienta pur romaneasca.

Dupa job, daca mai am un strop de rabdare, finisez putin taieturile alea si trec la lipit.

This message was edited 1 time. Last update was at 19/03/2021 17:34:01

donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Salut. Ai gasit sticla fumurie ? Si daca da unde ? Multumesc anticipat.

ACVARIUL MEU scape by @fanta
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

donpisote wrote:Salut. Ai gasit sticla fumurie ? Si daca da unde ? Multumesc anticipat.


Salut, nu am gasit nicaieri pe unde am fost. Un bun prieten m-a ajutat cu o bucata ce o mai avea si el ramasa de la alt proiect, altfel luam pana la urma sticla normala pe care intindeam un strat generos de silicon negru.

Reef D
Ariath's Reef
Z Pico
Guppy's Lair
Refinement
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Incepe sa se vada progresul. Am trecut de prima tura de lipituri si am pus geamul despartitor in bazin sa vad cum a iesit, momentan ma declar multumit. Il voi scoate azi sa il dau cu silicon negru pe tot si dupa ce se usuca trec la ultima etapa de lipituri.
Teoretic, saptamana viitoare fac mutarea din cel mic. Practic, cred ca mai degraba in weekend :D.

Atasez si 2 poze din prima etapa.
[Thumb - 20210323_092707.jpg]

[Thumb - 20210323_092735.jpg]

RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Alta viata acum, mai am sa fac niste mici retusuri unde nu s-a acoperit bine cu silicon si sa lipesc ansamblul de bazin.

Pe spatele bazinului voi pune folia cu care a venit iar in lateralele sump-ului ramane sa decid daca pun tot folie sau mai bag o fisa la silicon.
[Thumb - 20210323_195040.jpg]

[Thumb - 20210323_195059.jpg]

Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Arata bine,am muncit si eu in trecut la ceva asemanator, cred ca este cel mai OK pentru acvariile mici, pe al meu am reusit sa-l sparg la un moment dat si la cel actual mi-a fost lene ,si am recurs la filtru box(modificat) pe post de sump.Un lucru pe care nu-l inteleg este acela ca nu se gasesc genul asta de acvarii facute de fabrica-prin magazine sunt aceleasi modele de acvarii de acum 30 de ani, ce-am vazut pe net costa cat trei televizoare , mi se pare absurd.
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Hmmm, daca nu apucam sa iau cubul asta de 60 litri cred ca ma orientam catre aqua-life.ro unde am vazut un model nou in oferta, AIO, Viv aquarium din sticla ultraclara, 76 litri cu dimensiunile 40 x 40 x 40 la un pret bun, undeva la 700 ron (si scuteam partea cu mesteritul). Dar acum este tardiv, mi-am inceput aventura cu asta, continui alergarea :), oricum am o mare slabiciune pentru Dennerle si mi-a facut si placere sa construiesc eu toata sandramaua din el :D.
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

De abia astept sa il vad dat la apa.
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Gabi C wrote:De abia astept sa il vad dat la apa.


Multumesc mult!

Merge mai incet dar macar avansez cum trebuie, fara graba si greseli. O sa mai postez poze pe masura ce progresez.

Reef D
Ariath's Reef
Z Pico
Guppy's Lair
Refinement
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Buuun, mai facem un mic pas inainte.

Astept sa ajunga urmatoarele acareturi:

- lumina care a ramas pana la urma Ai Prime 16HD alba si cu suportul de aluminiu gri.

- pompa de valuri tunze 6020

- 1 pachet de plastelina DD visinie pentru a lipi cateva elemente din scape

- Carbon, Seachem Phosguard si Seachem Stability.

- Skimmer Tunze 9001

Sarea ramane aceeasi ca si pana acum, Grotech, sunt multumit de ea asa ca nu o schimb.

Maine rezolv retusurile de la geamul separator si lipesc ansamblul de bazin si daca imi permite timpul dau o fuga la geamgerie sa imi decupeze capacul pana la aio.

Saptamana viitoare, mai mult ca sigur, fac mutarea din cel mic. (nu ca asta ar fi un monstru :D)
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cu bune si cu rele, cu mici imperfectiuni pe care le-am vazut ulterior (unele retusate, altele pe sistemul asta e), dar pana la urma am terminat. Rezultatul se vede in poze.
Cum pe marti sau miercuri vin restul echipamentelor, weekendul urmator ma ocup de mutare.
Pana atunci o sa il curat bine de resturile de silicon ramase si ma apuc de scape.
[Thumb - 20210327_164314.jpg]

[Thumb - 20210327_164223.jpg]

[Thumb - 20210327_164239.jpg]

RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cam asta ar fi 75% din scape, urmeaza integrarea pietrei (si tot nisipul) din bazinul mic in peisaj. Dar asta dupa ce ma mai uit vreo 2-3 zile si ma mai gandesc, pentru ca nu mai umblu la el dupa mutare, cel putin o perioada de 2-3 saptamani, ca sa se linisteasca putin.
[Thumb - 20210331_143429.jpg]

[Thumb - 20210331_141237.jpg]

[Thumb - 20210331_141204.jpg]

raul.tatulescu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/04/2017 09:53:50
Messages: 420
Location: Bucuresti, Laminorului
IP:
Offline

Foarte bine arata forma acelei pietre, nu se mai vede nici plastilina roz de lipire. " Succesuri" napraznice!

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/47332.page
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

raul.tatulescu wrote:Foarte bine arata forma acelei pietre, nu se mai vede nici plastilina roz de lipire. " Succesuri" napraznice!


Multumesc frumos!!!

La piatra am folosit praful si resturile ramase din timpul manevrelor pentru a ascunde cat mai bine lipiturile , combinate cu niste ciment de la aquaforest se pare ca si-au facut treaba.

Reef D
Ariath's Reef
Z Pico
Guppy's Lair
Refinement
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com