[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pesti morti si comportament ciudat  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Pe langa faptul ca respingi sfaturile, nici scoala nu-ti prea place..
Nu e normal sa scrii o fraza atat de lunga si sa nu pui macar un semn de punctuatie.
Ai primit niste sfaturi pertinente, referitoare la numarul de pesti, filtrare si plante, dar le respingi instant.

Daca vrei sa inveti acvaristica, o poti face aici, citind si ascultand de cei care au deja experienta.
Daca nu, eu zic sa-ti gasesti alt hobby si sa nu mai chinui vietuitoarele.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
FishLover
Junior member

Joined: 07/02/2021 10:41:14
Messages: 13
IP:
Offline

Vai multumesc pentru incurajari nu cred ca exista un loc in lume in care sa primesc raspunsuri mai bune
Acest topic poate sa fie inchis ca aici nu primesc raspunsuri

Si sunt o eleva model la scoala toti profesori ma lauda am avut tot timpul note bune de-asta am si primit acvariu

This message was edited 2 times. Last update was at 16/02/2021 21:54:30

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Sa stii ca poti folosi filtrul acela, trebuie doar sa ai mai putini pesti decat ai acum.

Cryptic Cherries - West-Africa river
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Ce-mi place elevele campeoane!
(las si eu comentul asta aici asa, sa fie în spiritul acvaristicii)

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mai bine alegeai pisica, sigur ai avut de ales intre acvariu si pisica, desi cred ca si pe aia reuseai sa o chinui
Banuiesc ca tot asa merge si scoala, profesorul de matematica iti spune ca matematica se face pe caiet special cu patratele dar tu faci matematica pe dictando ca stii mai bine, cam asa si cu acvaristica.

This message was edited 1 time. Last update was at 16/02/2021 22:27:36

[Email]
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Stiti ce observ eu?
Toata lumea care sustine ca iubeste pestii sau are id de fish lover,sunt cam asa.
Daca nu ma credeti,cautati in arhivele forumului (search dupa fish lover) sau fb/insta

P.S:citeste topicurile anei teusdea (eleva ca si tine),ea a ascultat de sfaturile noastre,acum pestii ei duc de 100 de ori mai bine ca inainte.

This message was edited 1 time. Last update was at 16/02/2021 22:37:23

[WWW]
ana teusdea
Membru de baza

Joined: 19/12/2020 16:52:41
Messages: 345
IP:
Offline

draga colega eu mi-am asumat riscul sa am un acvariu de 12 l pe cheltuiala MEA. eu am luat filtrul, plantele tot parintii niciodata nu m-au ajutat si am 11 ani ffiltru extern, plante etc,
da am facut greseli si pestii mei is bolnavi,insa puilor de guppy le-am facut un nou acvariu...CU PLANTE
ana teusdea
Membru de baza

Joined: 19/12/2020 16:52:41
Messages: 345
IP:
Offline

am primit aceleasi sfaturi ca si tine
sa iau filtru extern,plante
M-a enervat putin insa fin rotul mi-a deschis ochii si am luat filtru extern
te sfatuiesc sa mai renunti la pesti si daca ai vivipari cam trebuie sa faci putina ordine mai ales la guppy 2FEMELE/MASCUL

This message was edited 1 time. Last update was at 17/02/2021 09:24:11

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

FishLover wrote:Si sunt o eleva model la scoala toti profesori ma lauda am avut tot timpul note bune de-asta am si primit acvariu

Aceste cuvinte ne doare.

Serios vorbind, in loc sa te superi ca vacaru' pe sat, mai bine ai asculta sfaturile primite si ai actiona in consecinta.
Cu totii am facut greseli si unii dintre noi inca mai fac, dar pentru asta avem acest forum... ca sa cerem ajutor si ca sa ascultam ce spun altii (care se pricep mai bine).

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Acesta este acvariul tau - Boyu EC 600, presupun, nu?



Din ce am vazut la filtru pare destul ca volum daca adunci niste imbunatatiri.

De exemplu poti inlocui (treptat!!) pasla aia alba si cartusele cu carbune activ (carbunele oricum isi pierde eficienta in cateva luni) cu:

- burete de calitate, recomand 30ppi, taiat la dimensiune, ai grija sa alegi grosimea potrivita. Exemplu: Burete filtrant Happet porozitate medie 25x25x5cm 30ppi

- sau lasi pasla deasupra si pui dedesupt materiale ceramice. Exemplu: Inele ceramice pentru acvariu BOYU 300gr

- adaugi burete prefiltru la capatul tevii, toata apa care intra in teava sa treaca prin burete. Exemplu: Burete bio pentru filtrare 15x12x9cm

Daca inlocuiesti din materialul filtrant nu inlocui tot deodata. Inlocuiesti jumatate, si peste 2 saptamani cealalta jumatate, timp in care hranesti mai putin, schimbi apa mai des, etc.
Materialul filtrant se clateste in apa scoasa din acvariu intr-o galeata, cu grija si fara excese, nu trebuie sa iasa curat luna. Asta se face doar cand se colmateaza, nu mai des decat e nevoie.

Succes!

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

fetita nu mai actioneaza deocamdata,dar va recupera cat de curand daca ma-ntelegeti va citii din cand in cand si ne va injura,prin urmare scriem degeaba. scriu asta si in speranta ca ma va contrazice,dar e putin probabil ^^ lasati.o sa ceara sfaturi pe fb,am vazut acolo numai shmenari de shukari cu acvarii care mai de care...

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

paradoxx wrote:fetita nu mai actioneaza deocamdata,dar va recupera cat de curand daca ma-ntelegeti va citii din cand in cand si ne va injura,prin urmare scriem degeaba. scriu asta si in speranta ca ma va contrazice,dar e putin probabil ^^ lasati.o sa ceara sfaturi pe fb,am vazut acolo numai shmenari de shukari cu acvarii care mai de care...


unde? sa vaza si ochii mei shukarii
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com