[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ajutor! Scalar bolnav  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Acvariul arata bine,felicitari!
Filtrul este cam slab totusi,pe langa bureti ai avea nevoie si de un material de filtrate bio,ca sera siporax.
Ce sunt chestiile acelea albe din filtru?
Cand observi ca pestii au probleme,schimba apa partial.
Ai observat alte simtome,cum ar fi alte pete rosii,rani,sange,respiratie accelerata si la suprafata?
[WWW]
raul.tatulescu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/04/2017 09:53:50
Messages: 420
Location: Bucuresti, Laminorului
IP:
Offline

Vad ca ai zi ceva piatra ponce si inca niste inele ceramice probabil, deci e ceva material filtrant biologic. Cum spune si Ugarit, nu e cel mai bun filtru, insa avand in vedere ca sunt doar 8 pesti in 350L nu ar trebui sa ai probleme cand acvariul e ciclat. Acum problema este sa nu se fi decilat la mutare. Ar fi bune niste teste de NH4, NO2 si NO3. Fa schimburi de apa mai dese o perioada, in rest nu am alta idee. Nu as baga chimicale fara sa fiu sigur de cauza problemelor.

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/47332.page
Catalina05
Junior member

Joined: 02/01/2021 23:36:26
Messages: 23
IP:
Offline

Eu zic ca am material filtrant? biologic , pietricelele albe cred ca sunt siporax.
Acvariul nu a fost niciodata mutat de la ciclare.
In prezent pestisorii sunt apatici , refuza mâncarea , inainte nu ma puteam apropia de acvariul ca se adunau toti gramada cand ma vedeau sau doar daca deschideam dulapul de jos la auzul u?ii, acum ma ignora total.
Da, am observat ca cei trei mici au tendin?a de a merge la suprafa?a si de a respira repede , si nu stiu daca mi se pare dar posibil ca acolo pe unde isi fac nevoile (nu stiu cum altfel sa numesc) ar avea ceva ca un fulg alb , dar poate doar mi s-a p?rut.
Se pare ca ramane sa fac niste teste la apa sa vad daca e totul in regula.
Imi doresc din suflet sa gasesc cauza si ca ei sa isi revina ca imi este foarte mila de ei , par atat de nefericiti.
Va multumesc mult pentru sfaturile si timpul vostru .
Catalina05
Junior member

Joined: 02/01/2021 23:36:26
Messages: 23
IP:
Offline

Am uitat sa mentionez ca apa o schimb s?pt?mânal 30% din cantitate si nu am folosit niciodata niciun fel de produs pentru apa sau orice altceva.
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Declorinezi apa de schimb daca nu folosesti un conditioner de apa?
Filtrul il clatesti doar in apa din acvariu,ok?
[WWW]
Catalina05
Junior member

Joined: 02/01/2021 23:36:26
Messages: 23
IP:
Offline

Apa o pun direct de la robinet, nu am folosit niciodata nicio o solutie de pus in apa ori altceva.
De la filtru am mai clatit la ghiuveta cu apa , pentru ca mi se p?rea ca lasa multa mizerie in acvariu si tulbura apa.
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Apa de schimb (daca nu folosesti conditioneri gen aquatan/aquasafe/biotopol) trebuie lasata la declorinat vreo 24h...
Filtrul trebuie spalat in apa scoasa din acvariu (gen intr-o gsleata),altfel risti sa omori bacteriile bune din filtru....


A
[WWW]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

cred ca ai patit si tu ce a patit colegul nostru, anume intoxicatia aceea cu "nu mai stiu ce" din cauza aditiilor celor de la filtrarea aapei de retea;dupa ploi se intampla chestia asta de obicei,nu mai stiu sigur cum ii zice la intoxocatie

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Catalina05
Junior member

Joined: 02/01/2021 23:36:26
Messages: 23
IP:
Offline

Ugarit5 asa o sa fac , o sa folosesc ceva la schimbarea apei si filtru cur??at doar in apa din acvariu . Ramane sa fac testele sa vedem ce rezultate sunt.
Paradoxx poti fi un pic mai explicit , ca nu am inteles Care e treaba cu ploaia , despre ce coleg vorbesti , este un alt topic unde ar trebui sa ma uit , ceva asemanator cu problema mea ?
Multumesc
raul.tatulescu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/04/2017 09:53:50
Messages: 420
Location: Bucuresti, Laminorului
IP:
Offline

Da, sunt curios daca ar putea fi aceeasi problema. La mine ca simptome au fost schimbarea culorii (mai inchisi decat de obicei), fuga de lumina si lipsa poftei de mancare, fara semne vizibile pe corp. Am banuit ca ar fi fost sulfatul de aluminiu folosit la filtrarea apei de retea, acum folosesc un filtru ceramic pentru toata apa care ajunge in acvarii.

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/47332.page
raul.tatulescu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/04/2017 09:53:50
Messages: 420
Location: Bucuresti, Laminorului
IP:
Offline

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/47807.page cred ca la discutia asta se refera paradoxx

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/47332.page
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

da,la acea discutie ma refeream.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Catalina05
Junior member

Joined: 02/01/2021 23:36:26
Messages: 23
IP:
Offline

O sa intru sa citesc. Trebuie neaparat sa fac ceva, in continuare sunt apatici si nu prezinta nici un interes pentru hrana.
MULTUMESC
Catalina05
Junior member

Joined: 02/01/2021 23:36:26
Messages: 23
IP:
Offline

Raul eu folosesc asta la schimbul apei.
[Thumb - thumbnail (6).jpg]

ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu folosesc sera aquatan la fiecare schimb de apa pt conditionare si nu am avut niciodata probleme.
[WWW]
Catalina05
Junior member

Joined: 02/01/2021 23:36:26
Messages: 23
IP:
Offline

Chiar daca folosesc acest filtru la schimbarea apei indicat ar fi si un conditioner ,nu ?
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

???
Mie mi se pare ca este o carcasa de filtru de apa goala,ce contine?

O baterie de filtrare folosita cu succes pt acvarii contine filtru mecanic de <100 microni,carbune activ si cartus ceramic.

This message was edited 2 times. Last update was at 04/01/2021 16:32:14

[WWW]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

ugarit5 wrote:???
Mie mi se pare ca este o carcasa de filtru de apa goala



[Email] [Yahoo!]
Catalina05
Junior member

Joined: 02/01/2021 23:36:26
Messages: 23
IP:
Offline

Nu pare sa contina nimic. O sa merg mai tarziu sa cumpar conditioner si sa schimb din apa , poate se schimba vreo ceva. Doar ce am mai gasit un pestisor mort
[Thumb - thumbnail (9).jpg]

Catalina05
Junior member

Joined: 02/01/2021 23:36:26
Messages: 23
IP:
Offline

Paradoxx nu e nimic de ras, eu am postat sa arat si sa intreb, nu ma pricep, sunt incepatoare.
daca as fi stiut nu mai eram aici sa deranjez lumea cu intrebarile.
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com