[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
recomandare plante - incepator  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

eu te sfatuiesc sa nu te ambalezi prea tare cu plantele... sa il umplii.... ia plante easy, cuma spus colegul.Eu zic ca 5-6 variante sunt suficiente , pentru inceput, in care sa intre si alternathera si java mos..; althernathera este si mini si care creste mare... sunt foarte faine
la mine alternathera nu a mers prea bine ca nu am avut niciodata substrat activ iar mos_ul merge peste tot, poti sa il lipesti pe decoruri, pe radacini si sa il mui pe substrat pe o plasa de plastic bagata putin in substrat
e bun ca ai substrat activ si cum iti comanzi un sistem CO2

cum am mai spus, a spus si colegul, plantele tip gazov si cele cu cerinte mai speciale, e corect, sunt minunate dar,sti cum este, mai intai trebuie sa inveti, nu poti sarii direct la specialitati

in general, gradinarii, la inceput au probleme mari cu algele si chiar si cu plantele... chiar daca ai tot ce trebuie, algele ne mananca, plante cu frunze care se topesc.... etc.... nu vei fii ocolit de problemele astea indiferent cit de profesionale sunt instalatiile pe care le ai, lumina adecvata, CO2 bine reglat.. sa spunem...nu v-a fii ok din prima.De ce? Nu exista vreo reteta unversala care sa iti garanteze ca totul e ok...Orice bazin este ca omul... unic...chiar daca seamana si aranjamentul si plantele volumul... fiecare are reteta lui care trebuie gasita... adica trebuie gasit un echilibru al bazinului

de aceea cu plantele este mai dificil, reactiile nu sunt rapide la schimbari si trebuie urmarit,tot ce este surplus, lumina, fertilizanti, v-or alimenta algele...

deci, catyeva varietati de plante, niste pietre si niste radacini, te mai uiti pe youtube la aquascapyng si vezi cam cum ai vrea sa arate, si icerci sa il modelezi aproximativ si asa incepi... inveti sa " asculti"ce iti spun plantele si ce zice bazinul ca are nevoie....

iti spun asta ca sa nu patesti ca multi dintre noi... sa arunci banii pe geam cum a patit un coleg.... ce e drept o investitie frumoasa, si de calitate... bazin mare, instalatii de tot ce vrei... super profi, investitie de pestr 50 000 E.. ok omul avea de unde...si totusi, cu toate ca avea totul la superlativ , sa spunem asa, in citeva luni, tot a avit ceva pierderi destul de insemnate, baza fiind lipsa de experienta, cumulat cu unele situatii pe care , poate, nu a stiut sa le gestioneze...
Deci cum e vorba aia la noi " scula stie meserie dar conteaza cine o manuieste"

cind te-ai hotarat ce plante vrei sau sa mai achizitionezi ceva, da de stire pe aici si vei primi raspunsuri ce si cum..

sper... si bafta cu sefa contabila
Deci , cva mai simplu la inceput ca sa iti dai mana...

This message was edited 2 times. Last update was at 29/04/2020 19:59:02


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Zapaugu
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/04/2020 12:49:47
Messages: 40
Location: Bucuresti
IP:
Offline

O sa va dau de stire sa fiti siguri de asta. Si da voi începe cu 2 plantate usoare cum a zis si tu si colegul de mai sus...pana la urma acum e investi?ia mare, substrat, neoane, co2..apoi în timp mai imi iau o planta mai pica una exact cum ai zis pana înv?? s? tr?iesc cu plantele si bazinul. Multumesc tare mult de sfaturi ?i cum spuneam revin acu poze

Small minds are concerned with the extraordinary, great minds with the ordinary.


[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com