[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
capac cu lampa juvel 120litri  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

,,,
[Thumb - 010.jpg]

[Thumb - 009.jpg]


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

am mai adaugat doua benzi LED pa partea de sus a cutiei...chestia e ca lumina tot galbuie este si cred ca asta se datoreaza plasticului mat. de pe fata lampii Acum sunt 208 ledurisi am gasit inscriptia asta pe benzile LED

in prima poza , se vad umbrele, la banzile LED atasate ... acestea nu mai lumiveaza prin reflexie ,bat direct in plasticul mat, An testat inainte numai ledurile atasate si lumina este uniforma pe suprafata lampiicred ca , datorita plasticului mat, diferentele de luimeni, pe anumite directii, nu mai sunt aa mari

saptamana asta sa vad cum imi fac chef sa dau un reset la bazin si sa tedstez sistemul asta de iluminare

aaa am vazut ca am facut o eroare la datele despre sistemul LED. lampa are cite o banda pe latura si sunt asezate pe laturi opuse si o banda are 54 LED-uri nu 110 cum am spus... d

deci acum aven aa

4 benzi LED a cate 54 LED-uri fiecare din care
- 2 benzi sunt dispuse pe doua laturi opuse cu directie de iluminare una spre cealalta iar iluminarea se face prin reflexie
-2 benzi atasate in partea de sus a lampii cu directie de iluminare directa spre suprafata apei
fata lampii este o fata de plastic mata care aste iluminata , aproximativ, uniform pe toata suprafata
[Thumb - 110.jpg]

[Thumb - 101.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 21/04/2020 16:03:01


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

bun.. s pare ca 4000k nu sunt suficienti. La 40W cat dau ei pentru o lampa si 4000k ,vad ca reflexia apei este tot spre galbui....am 2 variantedin care sa deduc culoarea reflexiei

1- ar fii coloana de apa inalta , 40 cm,... cred ca sub 6500K nu merge
2- poate ca ledurile sunt alb cald

Vreau sa resetez bazinul, am scos tot din el iar plantele le-am pus intr-o cuva de plastic,de 50litri, am cuplat filtrul la ea ca sa nu pierd bacteriile si am pus si lampa cu acelasi program de iluminat, in aceeasi apa si acelasi substrat. Cuva are coloana de 30 cm ... se pare ca lumina este maii alba, cand ma uit pe daeasupra, pe lateral este irelevant pentru ca plasticul de la cuva este albicios sau... poate din cauza asta se vede mai alba lminam
Capacul, imi place cum a iesit, am schimbat acele suruburi cu cap inalt si am pus suruburi cu cap inecat dar, din pacate nu am gasit suruburi negre


acum... nu am de unde sa cumpar neoane....m-am suparat cu ledurile astea. Astia spun ca pe 11 mai se termina porcaria asta de carantina si soer ca voi gasi 2xT8 intre 30 si 40Wsi daca gasesc si ca lungime pana in 56cm ar fii perfect

La general,sunt multumit cum a iesit capacul.
1 - toata instalatia este in capac, si iese doar un singur fir
ca instalatie am asa: - traf pentru ventilatoare ( ventilatoarele la 12 v dar treful de 8v , daca lasam la 12v pe langa ca oni zbura instalatia din capac, faceau multa galagie)
- controler lampa LED 2 bucati
- 6 ventilatoare cuplate cate 2... asa le-am scos de la server
- 2 lampi LED a cite 2 benzi ( 54 LED-uri pe banda)

erori....
1 - cum am spus deja, benzile LED nu sunt pentru volumul acestui bazin...
2 - am avut condens in interiorul capacului, se pare ca trebuia sa siliconez absolut tot la baza capacului.. canturi si suruburi .Dupa ce am siliconat suruburile si cele 4 canturi, nu a mai aparut condensul...

Intrebare:

Capcul nu inchide peste marginile bazinului, deci o parte din apa evaporata, va iesii pe lunga capac. Ventilatoarele trag aer pe laterala mica a capaculu si iese pe cealalta laterala mica. Intrebarea este, nu risc sa bag vaporii de apa in lampa LED, cu ventilatoarele?

La urmatorul capac, vreu sa aduc unele modificari la capac
1 - potentiometrele si priza cu temporizator inclusa in capac, cu acces direct la ele
2 - sistem de racire a apei , prin ventilatie , inclusa in capac
3 - inchiderea capacului sa fie peste marginile bazinului
' Toate acestea sa fie alimentate de la un singur fir care iese din capac

This message was edited 1 time. Last update was at 29/04/2020 15:29:30


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

ce ziczti, lampa asta e buna pentru juwelul meu...120 litri?

https://www.aqualight-solution.com/neon-led-aquarium/6981-juwel-tube-led-nature-19-watts-pour-galerie-multilux-742-cm-4022573868272.html
sai doua https://www.zoomalia.com/animalerie/juwel-led-nature-6500k-tube-led-pour-galerie-multilux-p-46260.html

This message was edited 2 times. Last update was at 30/04/2020 18:55:41


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Apollo
Member
[Avatar]

Joined: 03/09/2017 11:07:18
Messages: 146
Location: Brasov
IP:
Offline

Culoare galbena este data de temperatura de culoare.
Pentru alb spitalicesc foloseste ceva in jurul a 5000-6500K
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com