[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Filtru acvariu 54l  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

cu filtrul pe care il ai...e greu sa faci schimbari majore si sa nu deciclezi bazinul
cati pesti si ce pesti ai in bazin?

This message was edited 1 time. Last update was at 29/03/2020 20:03:02


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
alina.ioana
Junior member

Joined: 14/03/2020 22:24:54
Messages: 48
IP:
Offline

adrian09 wrote:cu filtrul pe care il ai...e greu sa faci schimbari majore si sa nu deciclezi bazinul
cati pesti si ce pesti ai in bazin?


Am 3 neoni rosii, 3 roz, 3 portocalii, 7 zebre si 2 sanitari.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

nu stiu ce posibilitati ai... dar daca tot cumperi filtrul, trebuie sa cumperi si medii filtrante bio, si bun ar fi minisiporax, si ar fii bine sa cumperi o cuva mai maricica, daca se poate apeoximativ ca si bazinul... o cuva de plastic.. unde sa puipietrisul, filtrul si ornamentele si pestii,fara plantele de plastic.... cu schimburi de apa cam la 3 zile

Itii cumperi filtrul si mediilefiltrante bio, un substrat inert,cuart de 2-3 mm , niste plante easi si reamenajezi acvariu

nu cred ca va fii o problema , ca apestiis a stea o luna in cuva...doar ca deja pot fii probleme , pentru ca o parte din perioada ciclerii ai facut-o cu bazinul populat iar pestii slabesc din punc de vedere imunitar sau chiar pot sa se imbolnaveasca...
asa poti face linistit ciclarea bazinului si incepi corect un bazin...

am spus o cuva de plastic pentru ca nu sunt sigur daca iti convine sa cumperi un bazin de 50litri... nu vad locatia ta dar daca o treci poate se indruma vreun coleg , daca poate, sa iti imprumute sau sa iti vanda sau poate are un bazin liber unde sa iti tina pestii pentru o luna

This message was edited 1 time. Last update was at 29/03/2020 20:23:45


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
alina.ioana
Junior member

Joined: 14/03/2020 22:24:54
Messages: 48
IP:
Offline

adrian09 wrote:nu stiu ce posibilitati ai... dar daca tot cumperi filtrul, trebuie sa cumperi si medii filtrante bio, si bun ar fi minisiporax, si ar fii bine sa cumperi o cuva mai maricica, daca se poate apeoximativ ca si bazinul... o cuva de plastic.. unde sa puipietrisul, filtrul si ornamentele si pestii,fara plantele de plastic.... cu schimburi de apa cam la 3 zile

Itii cumperi filtrul si mediilefiltrante bio, un substrat inert,cuart de 2-3 mm , niste plante easi si reamenajezi acvariu

nu cred ca va fii o problema , ca apestiis a stea o luna in cuva...doar ca deja pot fii probleme , pentru ca o parte din perioada ciclerii ai facut-o cu bazinul populat iar pestii slabesc din punc de vedere imunitar sau chiar pot sa se imbolnaveasca...
asa poti face linistit ciclarea bazinului si incepi corect un bazin...

am spus o cuva de plastic pentru ca nu sunt sigur daca iti convine sa cumperi un bazin de 50litri... nu vad locatia ta dar daca o treci poate se indruma vreun coleg , daca poate, sa iti imprumute sau sa iti vanda sau poate are un bazin liber unde sa iti tina pestii pentru o luna





Multumesc pentru sfaturi, o sa ma gandesc si o sa vad cum fac sa fie cat mai bine pentru pesti.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

ideal ar fii daca gasesti pe cineva sa ai tina in mediu adecvat... bazin cu filtrare si ceva plante... daca nu gasesti... incerci varianta cu cuva...doar ca o sa ai nevoie de spatiu acasa..

This message was edited 1 time. Last update was at 30/03/2020 14:25:17


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
alina.ioana
Junior member

Joined: 14/03/2020 22:24:54
Messages: 48
IP:
Offline

adrian09 wrote:ideal ar fii daca gasesti pe cineva sa ai tina in mediu adecvat... bazin cu filtrare si ceva plante... daca nu gasesti... incerci varianta cu cuva...doar ca o sa ai nevoie de spatiu acasa..







Nu stiu cat de bine am facut, dar nu prea am alta posibilitate acum. Am scos plantele de plastic si am pus 2 plante cumparate astazi.
Am clatit plantele inainte sa le bag in acvariu, am schimbat si 10 l din apa, acum astept sa se mai clarifice apa (mi se pare cam tulbure). Maine o sa schimb si rezerva filtrului, am luat astazi una, dar nu este marimea potrivita.
Multumesc frumos pentru sfaturi, o sa revin, desi sper sa nu fie probleme.
[Thumb - 20200330_183012.jpg]

adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

pana rezolvi si filtrul, continua cu schimburi de apa de 20-25% la 3 zile maxim si cu aspirare a substratului

ce ai in reserva aia care ai cumparat-o? ar fi bun minisiporax....de preferat e sa mergi in paralel cu amandoua vreo 2 saptamani... pui rezerva cu medii bio in bazin , pe langa filtru pe care il ai, ca sa circule apa prin ea... daa scoti acum buretii din filtru, pierzi si putinele bacterii pe care le ai
Pompa deaer nu e neaparat necesara dar sper ca nu functioneaza zi si noapte.doar pe perioada de iluminare este destul

This message was edited 2 times. Last update was at 01/04/2020 12:47:31


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
alina.ioana
Junior member

Joined: 14/03/2020 22:24:54
Messages: 48
IP:
Offline

adrian09 wrote:pana rezolvi si filtrul, continua cu schimburi de apa de 20-25% la 3 zile maxim si cu aspirare a substratului

ce ai in reserva aia care ai cumparat-o? ar fi bun minisiporax....de preferat e sa mergi in paralel cu amandoua vreo 2 saptamani... pui rezerva cu medii bio in bazin , pe langa filtru pe care il ai, ca sa circule apa prin ea... daa scoti acum buretii din filtru, pierzi si putinele bacterii pe care le ai
Pompa deaer nu e neaparat necesara dar sper ca nu functioneaza zi si noapte.doar pe perioada de iluminare este destul



Rezervele cu bureti sunt capsulate, nu se poate baga nimic inauntru. (Incerc sa pun o poza) Am schimbat cu rezerva noua si am lasat-o si pe cea veche pe fundul acvariului putin peste 24 de ore. Astazi s-a limpezit apa destul de mult (cum era la inceput).
Schimb apa din 2 in 2 zile, cate 10l.
Nu stiu unde as putea fizic sa pun alte medii de filtrare biologice.
Pompa functioneaza doar cat e lumina aprinsa (de la 9-10 dimineata, pana la 12 noaptea) .
[Thumb - res_ff9e95c22d23e487c08cc4e4f435b328_full.jpg]

adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

timpul de iluminare este prea lung... acuma, pentru ca ai plante in el, incepe cu un program de 6 h de iluminare , si dupa o saptamna cresti cate o ora la 3 zile. Cind incepi sa cresti programul, poti face o pauza in programul de iluminare adica, prima parte de 5h ,o pauza de 3h si iar 2...3h .. de functionare a luminii
nu ai spus ce ai in rezerva..
la filtru,poti lasa o bucata de burete pe unde intra apa si inrest poti pune doar medii bio ,pina se umple... adica pana la nivelul unde poate sa se monteze filtrul

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
alina.ioana
Junior member

Joined: 14/03/2020 22:24:54
Messages: 48
IP:
Offline

adrian09 wrote:timpul de iluminare este prea lung... acuma, pentru ca ai plante in el, incepe cu un program de 6 h de iluminare , si dupa o saptamna cresti cate o ora la 3 zile. Cind incepi sa cresti programul, poti face o pauza in programul de iluminare adica, prima parte de 5h ,o pauza de 3h si iar 2...3h .. de functionare a luminii
nu ai spus ce ai in rezerva..
la filtru,poti lasa o bucata de burete pe unde intra apa si inrest poti pune doar medii bio ,pina se umple... adica pana la nivelul unde poate sa se monteze filtrul


O sa incep de azi programul cu lumina. (Lumina+pompa de aer, filtrul si incalzitorul le las non stop)
Nu stiu ce este in rezerva, este doar un burete negru. Nu se poate umbla inauntru ca sa pot scoate buretele/ baga altceva. Rezerva se insurubeaza jos, iar pe sus pe unde iese apa nu se poate umbla, este doar o fanta mica intr-o parte.

Am gasit acum modelul acesta de filtru extern, ar fi ok?

https://www.electronic-star.ro/Gradina/Alimentator-automat/Filtre-pentru-acvariu/Filtru-extern-Waldbeck-Clearflow-6-UV-Aquarium-6W-4-trepte-de-filtrare-400-l-h.html?gclid=CjwKCAjw95D0BRBFEiwAcO1KDOqBOeD8_OvCLVAK147pRTqIgmley-pC4nHh_kfC6RLA0OrNDNtERBoCPe0QAvD_BwE
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

e cam la limita si putin mai dificil de umblat la el... dar de asta ce zici?

https://www.aquariumprest.ro/filtre-cascada/filtru-cascada-acvariu-crystal-hang-on-nr-3.html

ai acces mult mai usor la mediile filtrante
trebuie sa cumperi si minisiporax..

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
alina.ioana
Junior member

Joined: 14/03/2020 22:24:54
Messages: 48
IP:
Offline

adrian09 wrote:e cam la limita si putin mai dificil de umblat la el... dar de asta ce zici?

https://www.aquariumprest.ro/filtre-cascada/filtru-cascada-acvariu-crystal-hang-on-nr-3.html

ai acces mult mai usor la mediile filtrante
trebuie sa cumperi si minisiporax..


Singurul dezavantaj mi se pare prinderea...
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

de ce?

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
alina.ioana
Junior member

Joined: 14/03/2020 22:24:54
Messages: 48
IP:
Offline

adrian09 wrote:de ce?



Pentru ca acvariul meu are capacul de plastic care vine peste acvariu... nu stiu unde as putea sa il decupez incat sa stea in continuare.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com