[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Filtru acvariu 54l  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
alina.ioana
Junior member

Joined: 14/03/2020 22:24:54
Messages: 48
IP:
Offline

Buna ziua, am un acvariu de 54 de l in care am filtrul pe care l-am primit in pachet (un Aquael asap). L-am lasat la ciclat vreo 2 saptamani, am pus pestii si a fost totul bine timp de o luna.
De curand au aparut alge (cred eu), am schimbat apa o data pe saptamana (cam rar, din ce am citit eu), dar nu mai este niciodata clara apa, ca pana acum, este tulbure, imediat se depun alge verzi pe geamuri. Am pus Algol de la JBL in apa, dar nu am vazut nicio schimbare, s-au strans algele ca o gelatina pe plante (plante artificiale), dar in rest nimic.
Intrebarea mea ar fi, ce filtru ar trebui sa pun in acvariu? De aici sa fie problema, cel de acum sa nu faca fata?
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

Salut
cred ca ce vezi tu, daca sunt ca o vata alba, acelea sunt bacterii in tranzit,nu sunt fixate inca. Acestea se formeaza in perioada ciclarii si dispar de la sine. Deci bazinul nu este ciclat si de aici si apa tulbure.... 2 saptamani nu e suficient. pentru a se finaliza o ciclare...... este nevoie de 3 sau 4 saptamani, asta in conditiile in care ai o filtrare adecvata bazinului
Ar trebui sa cumperi un filtru mai mare, conceput pentru bazine de 100 litri pentru care trebuie sa mai cumperi medii de filtrare biologice

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
alina.ioana
Junior member

Joined: 14/03/2020 22:24:54
Messages: 48
IP:
Offline

adrian09 wrote:Salut
cred ca ce vezi tu, daca sunt ca o vata alba, acelea sunt bacterii in tranzit,nu sunt fixate inca. Acestea se formeaza in perioada ciclarii si dispar de la sine. Deci bazinul nu este ciclat si de aici si apa tulbure.... 2 saptamani nu e suficient. pentru a se finaliza o ciclare...... este nevoie de 3 sau 4 saptamani, asta in conditiile in care ai o filtrare adecvata bazinului
Ar trebui sa cumperi un filtru mai mare, conceput pentru bazine de 100 litri pentru care trebuie sa mai cumperi medii de filtrare biologice




Multumesc pentru r?spuns.
Vreo sugestie de filtru? Am vazut bacterii pentru ciclare de la JBL. Un fel de monodoze micute, ar ajuta la ciclare?
stafid?
Unripe member

Joined: 28/03/2020 21:51:57
Messages: 1
IP:
Offline

alina.ioana wrote:
Vreo sugestie de filtru? Am vazut bacterii pentru ciclare de la JBL. Un fel de monodoze micute, ar ajuta la ciclare?


Sunt bune bacteriile de ciclare. Ca filtru recomand un eheim 2211, e extern, fiabil, silentios, avantajos.

This message was edited 1 time. Last update was at 28/03/2020 22:11:01

adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

inainte sa cumperi ceva, mai intai intreaba aici, asteapta raspuns, altfel risti sa arunci cu banii pe geam

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
alina.ioana
Junior member

Joined: 14/03/2020 22:24:54
Messages: 48
IP:
Offline

stafid? wrote:
alina.ioana wrote:
Vreo sugestie de filtru? Am vazut bacterii pentru ciclare de la JBL. Un fel de monodoze micute, ar ajuta la ciclare?


Sunt bune bacteriile de ciclare. Ca filtru recomand un eheim 2211, e extern, fiabil, silentios, avantajos.


Multumesc pentru raspuns.
alina.ioana
Junior member

Joined: 14/03/2020 22:24:54
Messages: 48
IP:
Offline

adrian09 wrote:inainte sa cumperi ceva, mai intai intreaba aici, asteapta raspuns, altfel risti sa arunci cu banii pe geam



Multumesc.
Nici nu stiu spre ce sa ma orientez. As vrea tot un filtru intern ; am citit tot aici pe forum legat de filtre externe si multi sustin ca nu este necesar pentru acvariu atat de mic (54 l). As vrea unul intern care se poate curata in interior, cel pe care il am este capsulat in jurul buretelui, pare foarte murdar si nu am cum sa il curat.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

filtrul intern ocupa mult spatiu in interior.. o filtrare adecvata este intre5 si 10% din volumul bazinului...deci iti dai seama ca va ocupa mult spatiu.. unul extern are avantajul ca ofera mult spatiu pentru mediile bio si nu ocupa spatiul din bazin...
daca nu vrei o canistra, ia un hangon.. filtru cascada, acesta se monteaza pe exteriorul bazinului... pe lateral sau in spate si ai acces usor si la mediile filtrante.. dar vezi sa fie prevazut pentru bazine de 80-100 litri.. nu 100 L/h...daca e pentru 60 litri este mic...ceea ce spun producatorii... e .. maeketing

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
alina.ioana
Junior member

Joined: 14/03/2020 22:24:54
Messages: 48
IP:
Offline

adrian09 wrote:filtrul intern ocupa mult spatiu in interior.. o filtrare adecvata este intre5 si 10% din volumul bazinului...deci iti dai seama ca va ocupa mult spatiu.. unul extern are avantajul ca ofera mult spatiu pentru mediile bio si nu ocupa spatiul din bazin...
daca nu vrei o canistra, ia un hangon.. filtru cascada, acesta se monteaza pe exteriorul bazinului... pe lateral sau in spate si ai acces usor si la mediile filtrante.. dar vezi sa fie prevazut pentru bazine de 80-100 litri.. nu 100 L/h...daca e pentru 60 litri este mic...ceea ce spun producatorii... e .. maeketing



M-am uitat acum orientativ, dar din cate vad, se prind pe marginea geamului, iar acvariul meu are capac .
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

depinde de tipul de capac... se pot facemodificari la capac

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
alina.ioana
Junior member

Joined: 14/03/2020 22:24:54
Messages: 48
IP:
Offline

adrian09 wrote:depinde de tipul de capac... se pot facemodificari la capac


E din plastic, vine direct pe sticla, are doar o mica trap? prin care hranesc pestii.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

o mica completare: dupa cum vezi,toata mazga se depune pe plantele artificiale din cate inteleg dupa sousele tale. ei bine,asta e dovada clara ca toate chestiile artificiale sunt focare de infectie,adunatura de alge si etc

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
alina.ioana
Junior member

Joined: 14/03/2020 22:24:54
Messages: 48
IP:
Offline

paradoxx wrote:o mica completare: dupa cum vezi,toata mazga se depune pe plantele artificiale din cate inteleg dupa sousele tale. ei bine,asta e dovada clara ca toate chestiile artificiale sunt focare de infectie,adunatura de alge si etc




Multumesc. De ceva timp ma bate gandul sa schimb plantele cu ceva natural, dar sub pietris nu am substrat, nu stiu cum as mai putea acum sa pun. Incerc sa ma mai documentez pe aici.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

pietrisul poate fi considerat substrat

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
alina.ioana
Junior member

Joined: 14/03/2020 22:24:54
Messages: 48
IP:
Offline

paradoxx wrote:pietrisul poate fi considerat substrat


Nu am stiut, am vazut ca "substratul" este mai fin si negru
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

paradoxx wrote:pietrisul poate fi considerat substrat

Asta asa foarte aproximativ, de fapt e doar un depozit de gunoi-in timp resturile se aduna in spatiile mari dintre pietre si nu poate fi curatat cum trebuie, e inestetic si total la nelalocul lui pentru ca pestii nostrii nu provin din ape de munte(putine exceptii) ca sa aiba asa ceva pe jos ci din ape de ses incet curgatoare sau chiar lacuri, linistite cu nisip si mal
[Email]
alina.ioana
Junior member

Joined: 14/03/2020 22:24:54
Messages: 48
IP:
Offline

ocean wrote:
paradoxx wrote:pietrisul poate fi considerat substrat

Asta asa foarte aproximativ, de fapt e doar un depozit de gunoi-in timp resturile se aduna in spatiile mari dintre pietre si nu poate fi curatat cum trebuie, e inestetic si total la nelalocul lui pentru ca pestii nostrii nu provin din ape de munte(putine exceptii) ca sa aiba asa ceva pe jos ci din ape de ses incet curgatoare sau chiar lacuri, linistite cu nisip si mal



Eu imi cer scuze, nu m-am priceput cand am luat acvariul... am luat ce mi-a recomandat un baiat la maxipet, inclusiv pietrele si plantele de plastic. Acum nu stiu cum (fizic) sa mai schimb ceva in el... sa scot pe?tii si pietrele sa il reorganizez? Daca ii scot, mai pot sa ii pun imediat inapoi sau trebuie sa las acvariul iar la ciclat?
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

"

This message was edited 1 time. Last update was at 29/03/2020 19:58:40


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

alina.ioana wrote:
adrian09 wrote:depinde de tipul de capac... se pot facemodificari la capac


E din plastic, vine direct pe sticla, are doar o mica trap? prin care hranesc pestii.


daca e din plastic, este usor sa faciloc pentru prinderile unui filtru cascada

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
alina.ioana
Junior member

Joined: 14/03/2020 22:24:54
Messages: 48
IP:
Offline

adrian09 wrote:depinde ce filtru ai la acvariu.. dar deschide un topic personal sa nu facem ciorba din topicul colegului



E ok, eu am pus prima intrebare.
Am un filtru de la Aquael, initial pentru asta am intrat, ca as vrea sa il schimb. Astazi am vazut la maxipet ca la acest model se schimba buretele cu tot cu capsula in care este. si eu am incercat sa il deschid de cateva ori.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com