[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Am inceput si eu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Smiley
Junior member

Joined: 18/05/2005 18:58:52
Messages: 28
Location: Bucuresti
IP:
Offline

o sa-l populez cu pesti cat mai nepretentiosi...pentru inceput, o sa bag cativa guppi

3 saptamani? o gramada de timp. eu ma gandeam la 5-6-7 zile o sa incerc in cazul asta sa pun mai multe plante.
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Hai mai totusi , cel putin 3 saptamani?Pai daca as astepta 3 saptamani sa ciclez un acvariu cred ca as inebuni.Mie mi s-a parut ca o saptamana ajunge , cel putin eu nu am avut probleme dar nu faceti ca mine , e doar parerea mea si nimic mai mult.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

johnny6600 wrote:...daca as astepta 3 saptamani sa ciclez un acvariu cred ca as inebuni.Mie mi s-a parut ca o saptamana ajunge...

Asa e, 3 saptamani e o groaza de timp. Merge si dupa o saptamana.
De fapt... ce rost are sa stai si o saptamana? O zi e de ajuns. Umpli acvariul cu apa si gata! Bagi pestii.
Sau... si mai bine: de ce sa te mai complici cu apa? Pui pestii direct in acvariu. Ca tot aia e.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

johnny6600 wrote:dar nu faceti ca mine , e doar parerea mea si nimic mai mult.

Bine zici. Nu mai da astfel de idei unui incepator, ca pe urma or sa apara tot felul de posturi gen "ajutoooor! imi mor pesti!!!!". Si iar se va pune intrebarea: "ai lasat acvariul la ciclat?"
Smiley
Junior member

Joined: 18/05/2005 18:58:52
Messages: 28
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ma, dar melcul n-are nimic daca acvariul nu e ciclat?
deocamdata vad ca se simte bine.....se plimba prin acvariu, se catara pe plante si pe filtru si haleste castravete...
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

nisip vs "pietris"
vechea disputa !!!!

" nu am cum sa aspir mizeria de pe fund din cauza nisipului".... parca asa suna ...

propunere.. incearca sa pui in partea cu care aspiri, a furtunului, o teava. o sa poti sa "umblii" muult mai lesne printre plante, si, poti crea mici "virtejuri" care sa ridice mizeria de pe nisip, spre a fi absorbita.

inconvenientul pietrisului - acumuleaza mizerie si mancarea cazuta pe fund, care se transforma in "bleah" in apa si o strica.

rezolvare - vedeti pe forumul vechi o "cirpaceala" facuta de mine folosind un "power head" aquael fan 2 aici care "mareste" putin randamentul de filtrare. ideea este sa folosesti curentul creat de pompa, sa determine aparitia unui curent circular de apa prin acvariu , care sa "mature" mizeria spre fantele "borcanului" filtrului.
precizare, cind am facut pozele alea, nu aparuse inca apa minerala roua , al carei "sticle" ( ma refer la cea de 105l) e mult mai potrivita "cirpacelii de care ziceam .
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Dalles wrote:
johnny6600 wrote:...daca as astepta 3 saptamani sa ciclez un acvariu cred ca as inebuni.Mie mi s-a parut ca o saptamana ajunge...

Asa e, 3 saptamani e o groaza de timp. Merge si dupa o saptamana.
De fapt... ce rost are sa stai si o saptamana? O zi e de ajuns. Umpli acvariul cu apa si gata! Bagi pestii.
Sau... si mai bine: de ce sa te mai complici cu apa? Pui pestii direct in acvariu. Ca tot aia e.

Nu , aveti dreptate , 3 saptamani e minim , dar de fapt mai bine ar fi 2 luni sau de ce nu 1 an ca sa fii sigur ca s-au format bacteriile
Acum glumeam , nu va suparati , dar uneori e aproape imposibil sa astepti atata timp ,mai ales cand esti la primul acvariu si vezi pestii in piata.
Si daca tot vorbim de ciclat acvariul am vazut niste tampenii in piata ,un fel de colonii de bacterii , ajuta la ceva?

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Smiley wrote:cat despre co2...am citit o gramada de articole si opinii pe aici, dar nu m-am gandit daca sa-mi fac si eu o "bomba" d'asta sau nu....
mai degraba as cauta ceva fertilizant pentru plante.....
Carbonu' e principalul element necesar plantelor. Vrei, nu vrei astea-l legile naturii. Carbonul e elementul de baza al tuturor organismelor. Chiar daca prin romane SF se mai vorbeste de siliciu .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Horea
Member

Joined: 24/02/2005 10:59:36
Messages: 144
Location: Medias
IP:
Offline

Fara suficient CO2 , plantele tale vor avea de suferit. Valabil si pentru toate celelalte elemente chimice , continute in cele mai multe cazuri de nutrienti.
Excesul insa e cel putin la fel de grav. Vezi colegul Liviu, www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?t=461&postdays=0&postorder=asc&start=0, cu instalatia lui de CO2 . Cu putina rabdare, dinamica dezvoltarii plantelor tale iti va spune daca ai sau nu nevoie de adaus suplimentar de CO2. Pana atunci, tu poti sa-ti pregatesti "carcasa bombei" ca sa o poti 'amorsa' rapid in caz de nevoie.
[Email]
Smiley
Junior member

Joined: 18/05/2005 18:58:52
Messages: 28
Location: Bucuresti
IP:
Offline

M-am decis sa nu bag deocamdata Co2. Am pus in acvariu Valisneria si elodea, si par sa o duca multumitor (au format radacini si s-au inmultit )
Am rezistat si inca n-am pus pestii. La sfarsitul saptamanii o sa ma duc sa-i cumpar (o sa incep cu guppi, cred ca am mai spus asta).
Ce am mai facut:
-am curatat filtrul
-am sifonat substratul (melcul meu este un cacacios)
-am mai luat 2 pungi de pietris din careffour (aveam cam putin), l-am spalat si l-am pus in acvariu, apa este putin tulbure acum, nu stiu daca din cauza noului pietris (l-am spala destul de bine, zic eu) sau din cauza ca am cam rascolit substratul existent in care se formase ceva materie organica
-am rearanjat plantele a.i. sa-mi mascheze putin filtrul si sa am mai mult spatiu in centrul acvariului (plantele le-am pus pe margini, si in centru nu am deocamdata nimic.....vreau sa pun o piatra mai mare sau ceva asemanator, dar inca nu stiu ce)
-am luat (tot din careffour) o solutie pt plante....se numeste Flora Pride, de la Tetra. am pus in acvariu cam 20 ml. Ati folosit asa ceva?


Si acum, problema: am observat in acvariu un soi de viermi. Sunt mici (3-4-5 mm lungime) si foarte subtiri, de culoare portocalie, la un capat au un punct inchis la culoare (aproape negru). Se deplaseaza prin niste miscari destul de haotice pt mine(se strang, apoi se destind brusc, apoi iar se strang, se destind, ...). Stie cineva ce sunt?
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com