[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Va saluta un incepator! Nu trageti in pianist!  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Marco73
Junior member

Joined: 18/01/2020 17:54:16
Messages: 28
IP:
Offline

adrian09 wrote:din experienta iti spun, eu nic nu vreau sa ma mai gandesc la un bazin fara melci... bazin de apa dulce... sunt super buni si sincer nu stiu la ce derranjeaza... Un bazin este o incercare de a crea un biotop si acestia fac parte din ecosistem,
Eu sunt tare incantat d ei... si cum e in natura, nimic nu devine invaziv atata timp cat exista un echilibru sau conditiile nu avantajeaza doar o anumita parte.. ca si algele... ele exista in orice bazin; doar ca nu au mediul propice sa devina invazive

anubiasul nu se planteaza in substrat, se prinde cu fir dr pescuit sau cu superglue pe pietre sau crengi

Nu este.plantat. Rizomul.este la.suprafata,doar radacina a intrat.singura in substrat.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

radacina trebuie sa fie libera in apa, chiar daca mai intra si in substrat dar cea mai mare parte a radacunii trebuie sa fie afara

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Marco73
Junior member

Joined: 18/01/2020 17:54:16
Messages: 28
IP:
Offline

adrian09 wrote:radacina trebuie sa fie libera in apa, chiar daca mai intra si in substrat dar cea mai mare parte a radacunii trebuie sa fie afara


Apropo...
Am un acvariu de 70L la.ciclat de o saptamana. Azi am observat ca pe plante au aparut alge(sunt ca o panza de paianjen),iar pe sticla si corali sunt ca o mazga.
Ce remediu ar exista in acesta situatie?
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

nu este nici o problema..este normal si va disparea in citeva zile sau o saptamana

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Marco73
Junior member

Joined: 18/01/2020 17:54:16
Messages: 28
IP:
Offline

adrian09 wrote:nu este nici o problema..este normal si va disparea in citeva zile sau o saptamana


Nu credeti ca este.recomadata folosirea unei solutii anti alge?
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

nu....asta este o reactie normala in perioada de ciclare,v-or disparea de la sine...

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Marco73
Junior member

Joined: 18/01/2020 17:54:16
Messages: 28
IP:
Offline

adrian09 wrote:nu....asta este o reactie normala in perioada de ciclare,v-or disparea de la sine...

Multumesc.
Dar arata f urat mazga asta !
La.primul.acvariu ciclat nu mi s a intamplat asa ceva.....

This message was edited 1 time. Last update was at 09/03/2020 18:00:34

adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

cind incepi sa populezi bazinul, la 3 sau 4 saptamani de la startare, nu o sa ai asa ceva...lasa-l sa-si faca ciclul si daca nu ai pesti nu fa schimburi de apa pana la finalizarea cioclarii doar complectezi cu apa statuta la declorinat. Cl afecteaza bacteriile

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Marco73
Junior member

Joined: 18/01/2020 17:54:16
Messages: 28
IP:
Offline

adrian09 wrote:cind incepi sa populezi bazinul, la 3 sau 4 saptamani de la startare, nu o sa ai asa ceva...lasa-l sa-si faca ciclul si daca nu ai pesti nu fa schimburi de apa pana la finalizarea cioclarii doar complectezi cu apa statuta la declorinat. Cl afecteaza bacteriile


Pestii ii am in alt acvariu de 30L in care apa e f limpede iar cand ma uit la asta de 70L si il vad asa plin de mazga ma i a capul.
La.3.saptamani.am sa ii mut in cel mare iar in locul lor or sa vina altii.
Apropo....in asta mai mare vreau sa pun in filtru si siporax. Care este ordinea?perlon/siporax/burete/carbuni?
E ok asa?

This message was edited 2 times. Last update was at 09/03/2020 18:24:04

adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

ce filtru ai la cel de 70l?
eRenunta la carbonul activ si completezi cu medii bio. Carbonul activ il utilizezi doar dupa tratamente,Daca il tii iti va scoate si din fertilizantii pentru plante si dupa o luna trebuie schimbat pentru ca atunci cand nu isi mai face treaba , tot ce a acumulat, iti baga in bazin

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Marco73
Junior member

Joined: 18/01/2020 17:54:16
Messages: 28
IP:
Offline

adrian09 wrote:ce filtru ai la cel de 70l?
eRenunta la carbonul activ si completezi cu medii bio. Carbonul activ il utilizezi doar dupa tratamente,Daca il tii iti va scoate si din fertilizantii pentru plante si dupa o luna trebuie schimbat pentru ca atunci cand nu isi mai face treaba , tot ce a acumulat, iti baga in bazin

Are.filtru /pompa lui asa a venit echipat.

https://youtu.be/cYEfUBRGoHM
[Thumb - 20200309_185218.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 09/03/2020 18:53:31

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com