[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Viitorii mei prieteni - jurnal  XML
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Author Message
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Berea wrote:de la robinet unde am ph 6.2-6.5 gh si kh 2-3

Ph-ul e ok, mai pui niste sare de remineralizare gH+ sa mai cresti gH pe la 4 si ai apa buna chiar si pentru Caridine.

La gH prea mic poti sa ai probleme la naparlirea crevetilor si sa-ti moara (vezi 'white ring of death').

This message was edited 1 time. Last update was at 01/04/2019 12:22:45


[Nano cu albinute] [Old tree]
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Doresc neocardine sare am si am si adaugat in 2 acvarii asa de proba, cate 1 gram in fiecare si am un gh de 3
92fox
Member
[Avatar]

Joined: 05/04/2018 22:10:50
Messages: 187
Location: Constanta
IP:
Offline

Eu din tot ce m-am informat pentru Neocaridine parametrii apei optimii ar fii urmatorii:

TDS:100 - 250 , pH: 6.5 - 7.6 , GH: 4 - 14 , KH: 0 - 10 , Temp: 18 - 24 - aceste ar fii valorile recomandate de catre crescatori cu experienta.

Insa eu am creveti care se inmultesc fara probleme in urmatorii parametrii TDS: 290 , pH: 7.6 , GH: 8 - 9, KH: 5 , Temp: 24 - 26. Cum am mai mentionat si in alte posturi, Neocaridine-le sunt mai rezistente si suporta o "plaja" mai mare de parametrii ai apei atata timp cat acesti parametrii sunt constanti.

Incet, incet o sa iti dai seaman ce cantitate de saruri trebuie sa folosesti pentru a obtine valorile pe care le doresti pentru apa.
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Mai greu e la inceput caci trebuie sa am niste valori apropiate se cele unde au crescut, cu timpul prin schimburi de apa pot sa mai scad daca e cazu din gh, momentan m am hotarat sa l urc undeva la 6 7 ,kh il las asa 1 2 maxim ca mai mult nu e,oricum multumesc de informatii, ca si remarca si apropo nu o sa am doar neocardine crs prl o sa mai bag intr un acvariu, prea am paramterii la apa pt caridine, sapt asta ajunge si tds ul si ne lamurim mai bine, deja am pregatit un acvariu cu 3 gh altu cu 5 si restu nu am umblat, inclusiv cel cu jbl shrimp soil bej nu am umblat, testam vedem,dar cel mai mult conteaza sa nu aiba soc zic eu..de la un kh 4 5 si gh 10 la un kh 1 2 ca al meu si 1 2 gh, asa ca am sa urc doar gh ul care e mult mai imp din cate am citit
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Cineva foloseste la creveti bile minerala Tourmalin?
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

da eu, si maifan si tourmalin, dar e greu de spus ce efecte au. Oricum nu vei observa ca se topesc in apa, ca nu se vor topi. Ramane doar sa credem ca sun ok

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

scorpionul wrote:da eu, si maifan si tourmalin, dar e greu de spus ce efecte au. Oricum nu vei observa ca se topesc in apa, ca nu se vor topi. Ramane doar sa credem ca sun ok


Hmm da , asa ma gandeam si eu
92fox
Member
[Avatar]

Joined: 05/04/2018 22:10:50
Messages: 187
Location: Constanta
IP:
Offline

Si eu folosesc atat bile de maifan cat si tourmalin. Iar in doua acvarii am bagate si cate doua bucati de piatra Mironekuton pentru asigurarea mineralelor necesare crevetiilor. Si cred ca isi fac efectul caci nu am observat probleme de naparlire la ei. Uneorii mai observ crevetii cum stau pe ele si le curata de biofilmul care se depune pe suprafata lor.
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Eu am gasit doar intr un singur loc, poyi sa mi dai in privat de unde le cumperi?Ca sa nu facem reclama aici
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

nu e vorba de reclama, ca nu facem reclama la nimic, e vorba doar de o informatie. Eu cea mai ieftina turmalina gasita la noi in tara am gasit-o aici http://wts-online.ro/tratare-apa/remineralizare-si-reglare-ph/turmalina-granule--1-kg . Atata doar ca bilele de turmalina sunt mici 5-6 mm. Atentie insa ca turmalina creste ph, deci atentie la cantitate. Maifan la preturi rezonabile am gasit dor pe ebay. De asemenea pentru calciul crevetilor se poate folosi osul de sepie care este ieftin si se gaseste la pet-uri in zona de pasari, sau la talcioc, tot in acea zona

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Cu cat poate creste ph ul ? Are loc la mine de ceva intoarcere
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

sincer nu am masurat niciodata cu cat creste ph

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Oky multumesc
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Am niste frunze de catappa oare sa bag cate una acum in timpul ciclarii?
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

da poti baga o bucatica mai mica. Pe urma mai bagi sa o consume crevetii

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

scorpionul wrote:da poti baga o bucatica mai mica. Pe urma mai bagi sa o consume crevetii


Ok, sa ne traiesti scorpionule
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Frunza de Migdal Tropical JBL NANO CATAPPA
Frunze de migdal tropical, culese direct din copac si uscate natural la soare.

Sunt recomandate pentru crearea unui mediu acvatic foarte apropiat de cel natural, in acvarii de mici dimensiuni, care adapostesc crustacee si creveti ornamentali de apa dulce, sau specii de pesti cu dimensiuni mici.

Adaugate in apa acvariului creeaza un mediu optim care stimuleaza vitalitatea pestilor si mentine starea de sanatate deplina a acestora.

Frunzele de migdal tropical pot fi folosite pentru conditionarea apei in acvariile de reproducere pentru unele specii de pesti, cum ar fi: guppy, betta, arowana, neon, gurami sau apistogramma

Substantele eliberate in apa, formeaza o pelicula coloidala, care protejeaza branhiile, mucoasele sensibile ale pestilor, aripioarele si solzii acestora.

Aceste frunze sunt considerate a fi una din cele mai bune solutii naturale de prevenire a bolilor si de stimulare a imunitatii naturale a pestilor si nevertebratelor.

Taninii (dizolvati in apa) au un efect antiseptic distrugand bacteriile potential patogene si parazitii prezenti in apa acvariului.

Nu in ultimul rand, constituie o sursa de hrana foarte apreciata de creveti si melci.

Mod de utilizare: pur si simplu pui frunzele in apa acvariului, iar compusii activi, continuti de ele, incep imediat sa actioneze fara a fi nevoie de o alta interventie.

Substantele active sunt eliberate complet in apa acvariului intre 1 si 3 saptamani.

In continuare frunzele pot fi lasate sa putrezeasca in apa, intrucat nu modifica calitatile acesteia.

This message was edited 1 time. Last update was at 03/04/2019 10:01:07


armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

De retinut si o sa cumpar cand dau si comanda la mancare,inca o data multumesc (stiu ca iti e podu plin si de ai putea face schimbu valutar , multumesc=1€ ai fi acum cu 25 acvarii de 1000L echipate high tech)
bebetto
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2010 17:21:21
Messages: 263
Location: Ploiesti
IP:
Offline

La fel de bine pot fi folosite si frunzele de dud si nuc....
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Ma gandesc ca aceste frunze vor face apa maronie asai? Ma refer la toate frunzele ce le poti baga la creveti
 
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com