[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Relaxare:)  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Bogdan88
Junior member

Joined: 17/02/2019 23:01:37
Messages: 13
Location: Fagaras
IP:
Offline

Apollo wrote:Ai folosit substrat nutritiv?
Adauga ceva mancare in acvariu zilnic, poti cumpara daphnia(daca nu ai mancare pentru pesti).Filtrul il lasi sa functiioneze non-stop.
Iti recomnd sa plantezi un pic mai mult,dar asta depinde de gusturi si buget, poate ai noroc si gasesti ceva la sectiunea de donatii.
Inainte de a cumpara/primi ceva plante citeste descrierea acesteia.
Mult noroc!






Multumesc am un substrat nutitriv nu mai stiu exact cum ii spune.
Iar pentru alege ce as putea folosi preventiv?

Cu destui de daca,
Faci dintr-o baltoaca
Un ocean magnific,
Cum e cel Pacific.

Din ocean, cu daca,
Poti sa faci baltoaca.
[Email]
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

Algele la inceput...cu precadere diatomele sunt un semn ca e viata in acvariul tau ceea ce e ok. Vor disparea in timp. Ca sa combati algele ai grija cu programul de lumina...sa fie constant, fara fluctuati si un numar de ore ok ca sa creezi echilibru. Nu folosi chimicalele din comert impotriva algelor...mai bine sa ai ceva plante mari consumatoare de nutrienti cum ar fi Ceratopteris thalictroides sau chiar lintita sau duckweed si chiar Pistia. Astea is mari consumatoare de nitrati.
Eu persoanal nu recomand black-out cand vine vorba de alge ci mai bine ajuti plantele sa lupte cu algele oferindu-le conditii bune si avand grija la carentele de nutrienti.
Mai adaug ceva...daca iti permiti...plantele enumerate mai sus insotite de Vallisneria, hygrophilla polyserma sau bacopa caroliniana sau monieri is usor de procurat...planteaza cat de bine poti acvariul...o sa ai filtrare suplimentara si algele or sa moara de foame daca plantelor le mere bine.


Si poate cel mai important sfat...ai grija la selectia plantelor...incepe cu cele din clasa "easy" care-s usor de intretinut si cand crezi ca ai inteles cum sa ai gija de ele...poti trece la urmatorul nivel

This message was edited 6 times. Last update was at 06/03/2019 21:56:21


Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
Bogdan88
Junior member

Joined: 17/02/2019 23:01:37
Messages: 13
Location: Fagaras
IP:
Offline

Hermit wrote:Algele la inceput...cu precadere diatomele sunt un semn ca e viata in acvariul tau ceea ce e ok. Vor disparea in timp. Ca sa combati algele ai grija cu programul de lumina...sa fie constant, fara fluctuati si un numar de ore ok ca sa creezi echilibru. Nu folosi chimicalele din comert impotriva algelor...mai bine sa ai ceva plante mari consumatoare de nutrienti cum ar fi Ceratopteris thalictroides sau chiar lintita sau duckweed si chiar Pistia. Astea is mari consumatoare de nitrati.
Eu persoanal nu recomand black-out cand vine vorba de alge ci mai bine ajuti plantele sa lupte cu algele oferindu-le conditii bune si avand grija la carentele de nutrienti.
Mai adaug ceva...daca iti permiti...plantele enumerate mai sus insotite de Vallisneria, hygrophilla polyserma sau bacopa caroliniana sau monieri is usor de procurat...planteaza cat de bine poti acvariul...o sa ai filtrare suplimentara si algele or sa moara de foame daca plantelor le mere bine.


Si poate cel mai important sfat...ai grija la selectia plantelor...incepe cu cele din clasa "easy" care-s usor de intretinut si cand crezi ca ai inteles cum sa ai gija de ele...poti trece la urmatorul nivel



Multumesc foartte mult de sfat.deci sanu ma ating de soluti in potriva algelor.Dar ceva soluti pentru plante trebe de la inceput?
Aste ale am si eu Vallisneria, hygrophilla iar pe langa mai am echinodorus,hygrophila si justicius

Cu destui de daca,
Faci dintr-o baltoaca
Un ocean magnific,
Cum e cel Pacific.

Din ocean, cu daca,
Poti sa faci baltoaca.
[Email]
Maab
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/10/2011 13:20:32
Messages: 454
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut, ti-a spus si Hermit mai sus, incepe cu cele usoare care nu au neaparat nevoie de "soluti pt plante" (se numesc fertilizanti) , acvariul tau este la inceput, zici ca ai substrat bun deci ele au cu ce se hrani momentan.Tu esti la inceput iar utilizarea fertilizantilor nu e o treaba chiar usoara in sensul ca poti face mai mult rau decat bine daca nu te informezi suficient despre ce inseamna, cum se administreaza si de ce se administreaza.Trebuie sa inveti cum sa observi carentele in functie de plantele pe care le ai in bazin. Pentru inceput, daca vei trece la plante mai pretentioase, iti recomand sa folosesti teste de apa, nu sunt ieftine si nu iti recomand sa folosesti cele de tipul 3in1 sau 6in 1. Ai o sectiune separata aici pe forum unde poti citi despre plante si necesitatile lor cat si despre fertilizanti si rolul lor.Spor in ape limpezi!

This message was edited 1 time. Last update was at 08/03/2019 10:02:04


De multe ori, e o obraznicie sa nu fii obraznic. (Nicolae Iorga)
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com