[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Incalzitor Eheim 150w - a cedat dupa doua ierni si un pic  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1283
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

si eu am observat ca am curest in acvariu. Am psoriazis si am uneori rani la articulatiile degetelor si ma curenteaza la rani. Intotdeauna am aceasta problema constant am trecut la multe filtre si echipamente si nu am rezolvat problema. Simt piscatura doar cand am acele rani.

Nu judeca din rezultate!
[Yahoo!]
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Un pic de curent n-a omorat pe nimeni,ce va plageti atata...

This message was edited 1 time. Last update was at 31/05/2023 14:20:13

[WWW]
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 760
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In afara de curentul ala care te trage si trebuie sa bagi vata in urechi, boala romanului.
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

flo77 wrote:
Nu-i autotransformatorr.(ar fi cea mai mare greseala!)


scuze! este transformator 1:1.

De cand nu am mai practicat: am si uitat... (la fel si cu scriusu'... de cand am terminat cele 4 clase: au trecut 38 de ani)

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

EverSad wrote: (la fel si cu scriusu'... de cand am terminat cele 4 clase: au trecut 38 de ani)



Ai vrea sa ai 42
[Email]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Samy wrote:
EverSad wrote: (la fel si cu scriusu'... de cand am terminat cele 4 clase: au trecut 38 de ani)



Ai vrea sa ai 42

Da, da. Ca a fost copil precoce. Cum a scos nasucul afara, cum i-au pus ghiozdanul in spate si l-u trimis de-a busilea la scoala. Cand i-a iesit primul dinte l-au facut pionier, cand a invatat sa mearga era comandant de detasament. Cand a scos primul cuvant si-au dat seama caare talent oratoric si au vrut sa-l faca utecist.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
mellbo
Member
[Avatar]

Joined: 23/05/2022 13:13:13
Messages: 293
Location: Hunedoara
IP:
Offline

asa este nu autotransformator.am gresit.
este traf 1:1, sau transformator de separatie.

de preferat sa fie verificat tensiunea pe "secundar" inainte de folosire. in general este ok dar uneori apare mai mult de 20V peste. ceea ce se traduce la peste limita admisa de fabricant. recomand transformator toroidal. undeva la 300 ron costa plus o cutie ceva, o priza aplicata si un stecher fara impamantare. oricum nimic din acvaristica nu am vazut cu impamantare.

nu, nu vor fi doua faze in sensul ca nu va fi potential fata de pamant. va fi exact izolat galvanic. pentru electrocutare va fi nevoie de ambele fire PE MANA, si in general unul din fire ajunge prin apa la mana, apoi spre pamant.

faze pe osciloscop nu ne intereseaza aici. frecventa si forma undei va fi pastrata.

pesti nu vor fi curentati nici fara traf de separatie, pentru ca ei nu fac contact cu pamantul. dar cand bagam mana posibil sa simta si ei ceva.

in orice caz, eu fac referire la viata omului nu a neonului si guppy. nu ca a lor nu ar conta..

si nu, nu exista nici un motiv de a spune ca nu e bine treaba asta. este perfect normal si imperativ. eu folosesc la masa de lucru in electronica. salveaza viata, punct
. practic poti pune mana pe orice fir separat dupa traf doar nu deodata pe ambele. prin apa, tensiunea va prefera rezistenta apei decat spre mana apoi spre celalalt fir.

NOTA: orice intra in acvariu trebuie alimentat din acest transformator.

sunt in concediu dar cand revin o sa postez un link si o schita pentru cei interesati.

This message was edited 7 times. Last update was at 01/06/2023 23:09:20

[Email] [WWW]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

1.De ce asinvesti o groza de bani si spatiu cand un GFCI ma protejeaza?
2. In cazul transformatorului de izolare ce iti semnaleaza cand unul din firele secundarului nu este complet izolat de impamantare sau infasurarea primara? Un defect secundar o sa te dea cu popoul de pamant de nu te vezi.
3 Un cazdestudiat: un fir de la cablul incazitorului(situat in apa) se rupe si se rupe si izolatia. Ce se intamla daca iti bagi manuta in apa cand termostatul e cuplat?

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
mellbo
Member
[Avatar]

Joined: 23/05/2022 13:13:13
Messages: 293
Location: Hunedoara
IP:
Offline

siguranta de potential este ok, nu mai necesita alta izolare suplimentara. dar uneori mai da rateuri si ea. sa spunem ca nu.

daca apare scurt intre primar si secundar, mori. (te scutura) la fel ca in cazul oricarei surse in comutatie chiar si izolata sau transformator. de exemplu incarcatorul de la laptop/telefon.. dar cate cazuri de strapungere intre primar si secundar s-a auzit?

punctul 3 va avea o probabilitate mare de-a se intampla asa:

nimic. omul nu simte nimic. pestii doar care sunt intre fire sau in apropierea firelor. intre firele rupte apa fierbe. dupa o perioada de fierbere intre fire, electroliza isi spune repede cuvantul. capetele expuse de cupru se vor topi si totul se termina. fierberea are loc doar la un gh mai maricel, altfel.. nimic.

la fel si cu ambele fire in apa.

asta pentru ca noi, mana noastra nu face legatura cu vreo borna a transformatorului prin pamant. da, prin aer, umezeala.. dar nesemnificativ.

This message was edited 8 times. Last update was at 01/06/2023 23:43:28

[Email] [WWW]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

1. Un GFCI este de vreo 30-50 ori mai ieftin decat un transformator de izolare(probabil ca vrei unul medical grade ca sa fi protejat).
2. De gabarit nu discutam. La fel racire, pierderi electrice, amplasare etc
3. Un transformator de izolare te protejeaza mai bine in cazului primului defect, nu vei simti nimic daca nu atingi si cea de-a doua faza ca sa creezi o fiferenta de potential. Problema e ca nu simti nimic, deci nu sti ca ai o problema. La al doilea defect Dumnezeu cu mila.
GFCI nu te protezeaza totall in cazul primului defect. Daca nu esti izolat fata de pamant veisimti asta si ai toate sansele ca GFCI sa dea afara. O sa-l resetezi , dar vei cauta sa remediezi defectul. Dacanu mai meriti pe deplin si o alta zguduitura?
4. De ce in circuitele casnice de la prizele din baie se folosesc GFCI si nu transformatoare deizolare?
O aplicatiea transformatoarelor de izolare in locuinte ar fi soneriile. Da acolo vorbim de o putere extrem de mica.
5. Transformatorul de izolaree este clar castigator in cazul in care vrei sa alimentezi aparutura electronica(de putere mica) pentru acvariu. Asta daca iti prmiti niste costuri suplimentare.

This message was edited 1 time. Last update was at 02/06/2023 00:11:28


Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
mellbo
Member
[Avatar]

Joined: 23/05/2022 13:13:13
Messages: 293
Location: Hunedoara
IP:
Offline

Da. Un pic scump dar mna. Am dat noi bani pe altele mai multi.
La mine arata cam asa.
Transformatorul este asta.
Pentru mine e arhisuficient ce aparatura am eu acolo.
Nu mai insist. Fiecare cum crede, si bine face.
Am si eu in casa siguranta de potential de 10mA parca, dar la o adica stau mai linistit asa prin separator cu mana prin acvariu.
Cel mai adesea opresc tensiunea dar mai sunt si cazuri in care nu, si poate ca nu sunt singurul cu penseta in mana prin acvariu sau chiar cu mana..
[Thumb - schita.jpg]

[Thumb - 20230602_010448.jpg]

This message was edited 7 times. Last update was at 02/06/2023 00:24:12

[Email] [WWW]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Ce vreau eu este ca daca cineva va merge pe varianta transformator de izolare sa inteleaga clar avantajele si dezavantajele. Si mai ales sa cumpere unul nou, de inalta calitate pentru a nramane si tutut si cu banii luati. Si mai ales sa aibe un coeficient de siguranta in "dimensionarea" transformatorului pentru a evita incaziri inutile si degradarea timpurie a infasuratorilor transformatorului.

This message was edited 1 time. Last update was at 02/06/2023 00:23:24


Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Ce putere are transformatorul tau? Dimensiuni aproximative? Cost estimativ?

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
mellbo
Member
[Avatar]

Joined: 23/05/2022 13:13:13
Messages: 293
Location: Hunedoara
IP:
Offline

Al meu sta in 40 grade in full load..
Da, trebuie sa fie nou, sau verificat macar...
Cred ca nu depaseste 450RON investitia cu tot cu cutie, priza si stecher montate..
Ceva de specificat ar fi ca daca exista inainte de traf GFCI nu va avea utilitate, pentru ca va fi izolat si el.
Trebuie ales cel putin dublu fata de puterea calculata instalata.
Filtre, incalzitor, lampi ce mai e acolo in wati x 2.

Florin, ai mai sus si aici link-ul cu transformator de 300VA pe care l-am folosit eu. Poti gasi acolo pret, dimensiuni si orice se poate sti despre el. Dar poate fi altul evident...dupa necesitati.

This message was edited 2 times. Last update was at 02/06/2023 00:33:03

[Email] [WWW]
mellbo
Member
[Avatar]

Joined: 23/05/2022 13:13:13
Messages: 293
Location: Hunedoara
IP:
Offline

mai zic ceva la ce m-am gandit acum si gata.

se poate pune pe fiecare borna a secundarului spre impanantare cate un neon(martor neon ) si daca se aprinde s-a detectat ca faza din retea se scurge in secundar. daca schimbam cu optocuplor pe neon nu led, putem comanda un releu prin tranzistor care decupleaza si gata inca o protectie in plus.

cu led, ma gandesc ca tocmai aduci curent spre pamant desi vreo 5mA nu stiu daca e grav, dar mai bine neon.

This message was edited 6 times. Last update was at 02/06/2023 00:47:02

[Email] [WWW]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Da, la 300VA, un cos fi de 0.8 ca ai sarcina inductiva, un factor de siguranta de 0.5(cum ai sugerat) ar cam insemna o putere de 120W(hai 240W daca vrei sa-l incarci la maxim). Pe mine sigur nu ma aranjeaza. Poate pe altii cu acvarii mici, low tech, de apa rece.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
mellbo
Member
[Avatar]

Joined: 23/05/2022 13:13:13
Messages: 293
Location: Hunedoara
IP:
Offline

eu tot stau si ma gandesc. cine dreacu le-a dat astora licenta pe bombele astea cu ceas. bagi curent in apa...nu mai zic de firme gen resun care au cabluri infecte.

ce era daca le faceau cu alimentare la 24-36VAC si eventual aveai o linie de putere comuna in comert..
da, ai fi avut curent vreo 7A la incalzitor de 250W si cabluri mai groase dar totusi nu moare nimeni

porcarie..sincer. le-as retrage tuturor licentele..

This message was edited 2 times. Last update was at 02/06/2023 01:50:10

[Email] [WWW]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com