[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ph foarte mare  XML
Forum Index » Apa
Author Message
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

cr1st1an wrote:
lukitza wrote:In 63l nici vorba de ciclide.

Scuze,am crezut ca e o gluma!


Asa e, stai linistit.
In alta ordine de idei, nu are rost sa te mai stresezi cu apa.
Ai o apa dura care nu e chiar potrivita pentru pestii tai dar asta e.
Eu imi doresc o asemenea apa pentru africanii mei dar din pacate am o apa moale ca fularul.
laur.gherase@gmail.com
Member

Joined: 01/06/2018 08:05:06
Messages: 124
Location: Bucharest
IP:
Offline

Eu am 8.3ph tot timpul, iar ciclidele mele de Orinoco sunt fericite. Chiar ?i ancistrusul.

Lauren?iu Gherase
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

in principiu eu vad 2 rezolvari: te folosesti de apa pe care o ai si pui flora si fauna care sa reziste la ph marit, sau ai varianta osmozei remineralizate pe care o faci cum vrei tu. Depinde ce iti doresti sa ai in acvariu. Oricum, daca ai multa rabdare, prin plantare masiva si echilibrare acvaristica se va mai reduce din ph. Insa un ph ok plantelor nu vei reusi sa-l tii sub control decat cu o instalatie cu butelie de co2, dar stiu ca in zona Timisoarei e problema cu incarcarea buteliilor la persoane fizice, iar la cantitatea consumata eu nu iti recomand bomba.

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Yulyan
Unripe member

Joined: 31/10/2018 19:17:17
Messages: 1
IP:
Offline

lukitza wrote:
cr1st1an wrote:
lukitza wrote:In 63l nici vorba de ciclide.

Scuze,am crezut ca e o gluma!


Asa e, stai linistit.
In alta ordine de idei, nu are rost sa te mai stresezi cu apa.
Ai o apa dura care nu e chiar potrivita pentru pestii tai dar asta e.
Eu imi doresc o asemenea apa pentru africanii mei dar din pacate am o apa moale ca fularul.
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

Salut Cristian, la duritatea medie a apei apare problema toxicitatii acidului carbonic pentru pesti.
Plantele au nevoie de cel mult 15mg/l. Pentru pesti pot fi 20mg/L prea mult.
E dificil sa se scada pH-ul prin adaos de CO2, daca se afla mult carbonat in apa, pentru ca doza necesara devine toxica pentru pesti.
Pe de alta parte este riscant sa se scada duritatea carbonica sub 3°KH si sa se ridice necontrolat concentratia de CO2, pentru ca daca ramane CO2 in apa dupa ce a neutralizat carbonatul, poate sa reduca pH-ul sub limite tolerate de pesti, iar bacteriile din filtrele biologice inceteaza sa lucreze.
Daca ramane carbonat in apa dupa ce a neutralizat acidul carbonic, poate sa creasca alcalinitatea deasemenea peste limita tolerata de pesti.
Intre aceste doua posibilitati exista o zona de echilibru, care trebue cunoscuta si controlata, pentru ca este dependenta de factori cu influenta variabila, asimilatia plantelor, respiratia pestilor, intensitatea luminii, etc...
Un indicator de lunga durata, cateva saptamani, atentie la indicatiile de folosire!, pentru concentratia de CO2/pH, ar fi foarte util in asemenea cazuri.
Nitritul si metalele grele au efecte mai toxice in apa acida decat in cea neutrala.
Apa a carei aciditate este influentata de catre o concentratie de CO2, instabila din cauza variatiei de lumina si a respiratiei pestilor si plantelor, este greu de controlat si stabilizat manual, iar tehnica este scumpa si poate sa produca daune importante, daca se defecteaza.
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com