[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
primul meu acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

as creste temp la 26,melcii comunitari sunt buni,nu i scoate,decat daca te deranjeaza vizual,ai citit de filtrare biologica?nu schimba buretele,in el stau bacterii benefice bunastarii acvariului tau,eu la un filtru intern am taiat buretele in 2 mici si intre ele am pus mediu de filtrare biologica.

This message was edited 1 time. Last update was at 10/10/2018 19:42:52



image
clase74
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/08/2018 20:27:28
Messages: 18
Location: Tg-Mures
IP:
Offline

pestele asta din foto de 2 zile mai mult sta pe fundul acvariului sau pe decor, nu l-am prea vazut sa inoate, iar cand ma uit atent la el mi se pare ca se ineaca....sau ramane fara aer asa respira. Cred ca nu e ok si nu stiu ce as putea sa fac.

Temperatura e undeva la 26 constanta, mancarea le-o dau mai variata, apa o schimb saptamanal cam 25%.

Aveti vreo idee? Ceilalti nu au absolut nimic, sunt vioi.
[Thumb - peste.jpg]

Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

nu imi dau seama ce poate sa aiba...incearca un tratament cu sare neiodata,asta merge cam la orice,o lingura rasa in prima faza,dupa care poti creste,desi nu as face o

This message was edited 1 time. Last update was at 26/10/2018 17:48:31



image
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

eu tind sa cred ca este intoxicat,cred ca inca este in perioada de ciclare si daca a trecut perioada , ciclarea s-a facut cu pestii in acvariu.Din cate stiu eu , pestii stau in pozitia cu dorsala lipita si coada stransa cand nivelul de amoniac sau nitriti este mare si stau pe fund ori pe sub filtru
in primul rand 2 schimburi masive de apa cate 50% doua zile la rand, apa statuta 24 h la declorinat
uitete si la cel rosu ca are aproape aceeasi pozitie

This message was edited 1 time. Last update was at 26/10/2018 18:33:35


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
clase74
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/08/2018 20:27:28
Messages: 18
Location: Tg-Mures
IP:
Offline

ciclarea am facut-o in august, 2 saptamani fara pesti, deci nu cred ca e cazul sa vorbim de ciclare incompleta dupa 2 luni. O sa schimb apa in proportie mai mare, desi o schimb saptamanal cam 25/30%. Am fost in seara asta la Selgros dar nu am gasit sare neiodata.
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

e cea folosita pentru muraturi,daca nu ma insel.eu nu as trece la tratament cu solutii anti bacteriene asa usor,as incepe cu sarea...

This message was edited 1 time. Last update was at 26/10/2018 20:30:53



image
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Mi se pare mie sau are burta plata, lipita de spate cum s-ar zice?

[Nano cu albinute] [Old tree]
clase74
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/08/2018 20:27:28
Messages: 18
Location: Tg-Mures
IP:
Offline

Pai de 2 zile nu l,am vazut sa mai manance. Acum sta sprijinit de un decor, fara sa se miste.
[Thumb - IMG_20181026_221640~2.jpg]

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Eu zic sa-l scoti si sa-i curmi suferinta. Nu esti nici primul si nu vei fi ultimul. Toti avem de-a face si cu momente ca astea.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
clase74
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/08/2018 20:27:28
Messages: 18
Location: Tg-Mures
IP:
Offline

Daca si dimineata e in aceeasi stare probabil asta o sa fac, pana cand nu se trezeste fetita, altfel nu o mai pot face.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

clase74 wrote:ciclarea am facut-o in august, 2 saptamani fara pesti, deci nu cred ca e cazul sa vorbim de ciclare incompleta dupa 2 luni. O sa schimb apa in proportie mai mare, desi o schimb saptamanal cam 25/30%. Am fost in seara asta la Selgros dar nu am gasit sare neiodata.


ciclarea filtrului dureaza 3-4 saptamani iar ciclarea sistemului, adica si bazin si filtru, poate dura si luni de zile.Cu toate aste un bazin , poti spune ca maturizat dupa 4 luni. Maturizare se spune atunci cand si bazinul si filtrul sunt populate cu colonii bacterii dentrifiante si nitrifiante maturizate

acum asta este... daca tot ai populat bazinul baga schimburi de apa mai dese la 3 zile timp de 2 saptamani macar dar dupa ce ai facut schimbul masiv de care iti spuneam inainte

PS. inainte sa pui pestii in bazin, ai facut un schimb masiv de apa , macar 50%?
ai aclimatizat pestii cu bazinul?
toate aceste au efect asupra pestisorilor


atentie cata sare bagi... ai pesti de apa dulce ,nu apa sarata si bazinul e mic... nu mai stiu cat era.. parca 10 sau 20 ml/l dar asteapta un raspuns mai exact iar sarea trebuie dizolvata inainte de a pume in bazin

This message was edited 4 times. Last update was at 27/10/2018 15:17:33


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
clase74
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/08/2018 20:27:28
Messages: 18
Location: Tg-Mures
IP:
Offline


din ce am citit inainte si am primit sfaturi ciclarea se facea in 2/3 saptamani, dupa care se puteau introduce pestii. Asa am facut. O sa fac schimburi de apa mai dese de acum inainte, sa vad daca ma ajuta sa nu mai sufere vreun peste.

Niciodata nu am introdus pestii in acvariu imediat ce i-am cumparat, am adaugat cate putina apa din acvariul meu in punga si dupa ~30min au ajuns in acvariu.

Am gasit azi sare de mare neiodata la farmacie, am pus o lingurita cu varf intr-un pahar, am dizolvat-o dupa care am introdus-o in bazin. O sa fac chestia asta de fiecare data cand schimb apa, saptamanal cred, daca e ok asa.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

trebuia sa vezi cat ai pus, ldaca mai pui cate o lingurita la fiecare schimb , ti-ai transformat acvariul in bazin marin

This message was edited 1 time. Last update was at 27/10/2018 21:47:57


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
clase74
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/08/2018 20:27:28
Messages: 18
Location: Tg-Mures
IP:
Offline

Pai atunci sa pun sau nu sare la fiecare schimb de apa?.....ca nu mai inteleg nimic.
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

eu as zice ca o data pe luna,timp de 2 luni,poate la 3 sapt,dar nu exagera,gandeste te ca tu la schimbul de apa nu scoti toata sarea,mai ales ca ea nu e raspandita omogen prin apa,solutia de h2o si nacl are densitate diferita fata de h2o


image
clase74
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/08/2018 20:27:28
Messages: 18
Location: Tg-Mures
IP:
Offline

azi-dimineata m-am trezit si in timp ce imi savuram cafeaua am observat ca am devenit "tatic"

am numarat minim 5 puisori in acvariu.
Intrebare: am o maternitate cumparata de la un magazin local (din aceea ce se lipeste in interior pe acvariu)...mai are rost sa-i prind si sa-i introduc acolo?

Exista riscul sa-i manance mama sau alti pesti mai mari?

In afara de mama acum am 5 neoni, 3 molly si vreo 4 sanitari.

Am nevoie de mancare speciala pentru ei? Daca da, rog o recomandare sa cumpar azi.
[Thumb - pui pesti.jpg]

Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

cred ca molly o sa incerce sa i inhate,ca principiu general,daca un peste incape in gura altuia,cel mai probabil il mananca,nu ai nevoie de hrana speciala,faramiteaza hrana actuala,poti sa i tii in ceva,eu aveam o sticla de suc gaurita cu ac incins,ca sa circule apa,dar sa nu poata iesi.era benefic daca aveai acvariu bine plantat ca asa aveau unde sa se ascunda.cred ca aceia sunt pui de molly.bafta cu ei,incep sa apara vestile bune


image
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

eu iti sugerez sa lasi natura sa ai selecteze...care traieste traieste care nu, nu...... daca a inceput de acum, poate pina la sfarsitul anului trebuie sa cumperi inca un acvariu sau iti iei unul mai mare

This message was edited 1 time. Last update was at 28/10/2018 23:03:04


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
clase74
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/08/2018 20:27:28
Messages: 18
Location: Tg-Mures
IP:
Offline

Deocamdata traiesc toti 5, sunt extrem de rapizi, deja au tupeu si se amesteca printre cei mari fara frica. Probabil ii voi dona cand mai cresc, acvariul meu e prea mic pentru atatia pesti. Mi,e frica sa schimb apa deoarece exista pericolul sa,i aspir cu pompa ce o folosesc.
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ma indoiesc ca o sa stea ei langa furtun cand il bagi sa scoti apa, in cel mai rau caz ii vei trage in galeata si de acolo ii pui inapoi in bazin

Eventual pui furtunul in plasa de prins pestii si asa sigur nu ai probleme.

Este foarte important sa schimbi apa, mai ales fiind deja probleme in bazin. Eu zic sa nu te complici cu sare, doar schimburi de apa cat mai dese.

Eu am o placa pe care o cam tot repet, nu stiu daca este cazul tau, DAR nu pune nimic in apa (anume substante de limpezire, etc.), nici macar substanta anti-clor, 24h lasata apa si aia e.

Ti-as recomanda niste carbon activ, pt 2-4 sapt, sa elimine o eventuala poluare din acvariu (poate sa fie o problema de genul acesta la pestii tai), este foarte usor sa introduci substante nedorite in acvariu (de exemplu: deodorant/parfum daca sunt folosite in apropierea acestuia, sapun/creme de hidratare/cosmetice in cazul in care bagi mana in acvariu, ca sa nu mai spun despre decoruri artificiale sau nisip colorat, vopseaua poate sa fie periculoasa, daca prin natura meseriei lucrezi cu substante chimice riscul creste).

Am lasat cam ~20 ore apa de la chiuveta in 2 oale dupa care am introdus-o in acvariu.


Uite, aici este un risc, acele oale sunt spalate cu detergenti de vase, detergenti care se clatesc destul de greu - lasa apa in sticle de plastic (doar cele folosite pentru apa).



This message was edited 1 time. Last update was at 01/11/2018 16:29:50


MSI Reef
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com