[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Parere achizitie scalari  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Lupino wrote:In niciun caz nu e nepotrivit! Tine de gust.
Atat doar ca ar fi indicat sa imperechezi acelasi tip de Scalari.

Ca sa-ti faci o idee despre cum arata acvariile cu Scalari poti cauta pe YouTube.


Am vazut .Pe langa mult Youtube am cam urmarit si aci pe forum la sectiunea ciclide cam tot ce era cu scalari ( ma refer la poze/filme , nici de cum citit toata informatia din topicuri - pentru asta ar trebui sa am foaaarte mult timp ) si probabil ca daca as citi toata informatia de pe forum legata de scalari acest topic ar fi deja inutil.
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Humbert wrote:Pot sa te-ntreb ce scalari ai luat?

Nu stiu raspunsul la intrebarile cu varsta si dimensiunile maxime, cred ca sunt pe google. Estimez ca la 4 cm ar trebui sa aiba pana in 3 luni. Dar depinde si cum masori scalarul :-) Iar de crescut pestii oricum cresc mai mari sau mai mici si in functie de marimea acvariului.

Poti si trebuie sa ii hranesti cu de toate. Eu as adauga neaparat hrana congelata, mai ales cand sunt mici. Nu numai pt ca cresc bine, ci si pt ca fac spectacol cand le-o dai.


Hrana congelata se gaseste la producatori consacrati ? Sau trebuie sa pregatesc eu ceva ? Trebuie neaparat hrana congelata ? Nu le poate cauza probleme de sanatate ?
Daca ii voi alimenta doar cu fulgi si granule , pestii nu vor ajunge la dimensiunea maxima ?
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

se gaseste la petshop, de ex animax, coralis, hornbach

de exemplu asta
https://www.google.ro/search?q=hrana+congelata+ocean+nutrition&safe=active&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiR3NWqo8HaAhVOr6QKHRvVA5MQ_AUICigB&biw=1920&bih=959#imgrc=bRp-KR8NVgRbOM:

cresc f bine cu orice fel de hrana, ca-s scalari nu discusi desi na, asa se zice, ca ar fi mai hranitoare

eu am zis asa, daca ai ocazia (de ex te duci in mall) sa iei pentru varietate si pt spectacolul pe care il fac ei

This message was edited 1 time. Last update was at 17/04/2018 14:16:53




 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com