[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Imputinare plante nedorita  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
Pandy
Member

Joined: 19/02/2018 10:25:22
Messages: 154
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Se pare ca da, aia e pompa de aer, nu CO2 brut. Ma surprinde totusi ca am primit si am pastrat totul asa cum era in urma cu un an, doar ca situatia plantelor s-a degenerat. Ceva e in neregula la mine.

In cazul asta haideti sa abordam altfel problema.

Avem asa:
- un acvariu de, dupa masuratori, 80, 30, 40, curbat, deci aproape 100l.
- capac cu 2 neoane.
- pompa aer Eheim 200.
- filtru inter Eheim (nu am acces acum sa vad modelul)
- incalzitor de 100W
- ce se mai vede, plante, substrat, pesti. Raman doar cu neoni su guppy, nimic altceva.
- mai am si niste albastru de metilen, bile de nutrienti.

Ce sa luam sa il facem sa traiasca:
- substrat
- aspirator curatat substrat
- fertilizant micro si macro
- fundal
- deflector sau imi scapa cuvantul acum, pentru neoane
Pandy
Member

Joined: 19/02/2018 10:25:22
Messages: 154
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sa facem un mic update.

Doua saptamani am folosit Micro si Macro + CO2 lichid. Plantele nu am avut imbunatatiri.

Am luat situatia in mana si am decis sa schimb substratul, ultimul ce mai ramasese in discutie.

Am luat 15 kg de pietris 1-2mm, 5 kg de 2-4mm si 5L de JBL AquaBasis Plus. Am pus substratul fertil, am pus 10 kg de 1-2 si 5 kg de 2-4mm (pietrisul l-am amestecat putin ca sa fie combinat). Am plantat si tot ce aveam + inca cateva Erodeea Densa si Bacopa Moneri.

Nu am avut apa suficienta pentru a umple tot, am folosit 70% din apa acvariului si inca vrep 20% noua. Mai completez maine.

Poza este proaspata, filtrul nu a avut timp sa limpezeasca apa.

Partea dreapta am pastrat-o mai defrisata in ideea ca cele de acolo vor prospera.

Luasem si o radacina mare de mangrova, momentan nu mai e loc de ea. Poate alta data.

Intrebarile:
- plantele se pun cu inelele ceramice/chestiile din platic in substrat? Daca da, atunci descoperim unde gresesc.
- avand in vedere substratul fertil, continui cu Macro+Micro+CO2?
[Thumb - AD1D1B5F-6FF8-45AD-8F91-74A26C483380.jpeg]

Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Fara injectie de CO2 in acvariu n-o sa obtii cine stie ce rezultate. Iti recomand macar o bomba de CO2.
Plantele se scot din ghiveci inainte de plantarea in substrat.
Legat de micro si macro, plantele absorb diferit substantele nutritive. Unele le iau din substrat, prin radacini, altele le iau din masa apei. De aici si nevoia de a doza nutrienti si in apa.
Insa parerea mea este ca in primul rand ar trebui sa cauti o solutie pentru injectia de CO2.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Pandy
Member

Joined: 19/02/2018 10:25:22
Messages: 154
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu ar fi suficient CO2-ul lichid? Il am pe cel de la EVO.
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Nu e chiar CO2 lichid, ci o substanta din care plantele pot extrage carbon pentru a-l utiliza in fotosinteza.
Este ceva mai bine decat nimic, dar nu se compara cu eficienta injectarii de CO2.
O bomba de CO2 nu e foarte greu de facut.
Fa o incercare si sunt sigur ca o sa vezi o diferenta in evolutia plantelor.

[Nano cu albinute] [Old tree]
sclau89
Member
[Avatar]

Joined: 23/01/2013 01:46:40
Messages: 139
Location: Tg-Mures
IP:
Offline

https://www.zipy.ro/p/ali/aquarium-diy-co2-generator-system-kit-with-pressure-air-flow-adjustment-water-plant-fish-tank-aquarium-co2-valve-new/32625766927/?v%5BColor%5D=White#wrapper
Asta e cel mai ieftin si usor de folosit din cele DIY, sunt apoi buteliile de unica folosinta si in final butelii reincarcabile (cele mai ok pt perioade lungi)
Acuma tu poti alege ce te avantajeaza mai bine, pe moment, sau pe termen lung. Aportul de co2 sub forma de gaz, e evident cand vine vorba de plante in acvariu, chiar si la plantele easy

This message was edited 1 time. Last update was at 17/03/2018 23:35:44

Pandy
Member

Joined: 19/02/2018 10:25:22
Messages: 154
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Incep treptat sa ma gandesc la sisteme CO2, momentan sunt colectez fiecare ban pentru asta.

Evolutia pare buna si acum, singura la care vad modificari este Elodeea care, in mare pare, a inceput sa creasca si sa ajunga sa se lungeasca pe suprafata apei, cel mai probabil trebuie tunsa cat de curand.

De ieri avem si reflectoare pentru neoane, neoane ce vor fi schimbate dupa Paste.

Pentru CO2 am pus ochii pe 2 modele:
https://abc-zoo.ro/876-aparat-co2-profi-de-500g-cu-supap-electromagnetica-.html

https://www.nevertebrate.ro/sistem-complet-co2-electrovalva-si-butelie-reincarcabila-0-5kg-3238

Merita diferenta celor ~350 lei?


[Thumb - 18442A9F-CB1D-47E2-A6AD-BAFE1AE8D30A.jpeg]

Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Cum sint cam in aceeasi situatie cu CO2 intereseaza-te inainte de a cumpara daca cei din Preciziei (e la capatul liniei de metrou linga Coca Cola) sau cei de la Buse gaz (e pe linia lui 246) incarca butelii de 500grame). Daca nu incarca - iei degeaba butelie de 500 grame.

Si vezi ca exista o discutie despre daca se vor mai incarca sau nu (in viitor) buteliile de CO2 de aluminiu - cica vor fi interzise in UE. Nu s-a confirmat sau infirmat zvonul - e un zvon.

Am Elodea - cu fertilizare (Masterline), Co2 (dintr-o bomba cu drojdie) si lumina cam 33 lumeni/litru si e invaziva - arunc din ea cam jumatate de galeata la fiecare 2 luni. Invazia s-a oprit de cind nu mai introduc CO2 si masterline. Dar si celelalte plante cresc mult mai incet si prezinta carente multiple.

This message was edited 5 times. Last update was at 06/04/2018 19:18:43


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com