[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Despre filtrare, filtrare cu materiale dedicate gen siphorax sau filtrarea clascica prin bureti  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Silviu Man wrote:sau mai corect spus, obturarea acelor spatii sau canale. Repet, cred ca orice condideratie legata de eficienta unui material filtrant, natural sau sintetic, pleaca de la conditia unei prefiltrari bune.


O filtrare biologica foarte buna nu are nici o legatura cu prefiltrarea. Prefiltrul nu este altceva decat un alt filtru cu mai multe tipuri de bureti sau perlon care se colmateaza dupa o prioada scurta de timp. Nu face altceva decat sa obtureze debitul si sa creeze dezechilibru si modificare de parametri, in tot ansamblul datorita lipsei de oxigen care ar trebui sa ajunga o data cu fluxul de apa la bacteriile nitrobacter, asta insemnand o mica deciclare. Mai departe incercati voi sa va imaginati ce se intampla.

sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

Este logic ca o filtrare mecanica ajuta filtrarea bio. Cu toate astea la ADA, in filmuletul de prezentare, nu exista asa ceva, doar Bio Rio.https://www.youtube.com/watch?v=Spgh0XE9IDM
Au si ei buretii lor,Bio Cube, si imi pare forma cea mai buna de folosire a buretilor in filtre externe, asa apa trece si prin cuburi, si pe langa, de aceea spun ca la Bio Rio.... fara o filtrare mecanica riguroasa, acele microcanale se infunda imediat.
[Email]
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

geani wrote:Este logic ca o filtrare mecanica ajuta filtrarea bio. Cu toate astea la ADA, in filmuletul de prezentare, nu exista asa ceva, doar Bio Rio.https://www.youtube.com/watch?v=Spgh0XE9IDM
Au si ei buretii lor,Bio Cube, si imi pare forma cea mai buna de folosire a buretilor in filtre externe, asa apa trece si prin cuburi, si pe langa, de aceea spun ca la Bio Rio.... fara o filtrare mecanica riguroasa, acele microcanale se infunda imediat.


Filtrarea mecanica eficienta este facuta bine doar cu filtre interne sau foarte bine cu filtre de fund. In rest este foarte greu sa ai o filtrare mecanica buna sau foarte buna cu alte sisteme, aici fac referire la particule fine si grosiere, dejectii, resturi de plante topite, care se vad in coloana de apa plimbanduse de colo colo dar ajungand foarte greu la in-ul unui filtru extern ( deci de ce trebuie sa avem un pre filtru sau bureti in canistra ? ).
Ce spui tu, face referire doar la ce ajunge la burete, dar cu cele care nu au ajuns si probabil nu vor ajunge niciodata ce faci ?
Eu cred ca nu suntem cu toti pe aceeasi lungime de unda, si vorbim doar din prisma observatiilor neprelucrate fizic cu concluzii finale.
Eu chiar va rog sa folositi cei sase bureti la un bazin cu un volum de 400 litri plantat masiv, si va rog sa folositi si un prefiltru, sa nu se colmateze cumva, prea tare unul din cei sase bureti folositi. Apoi sa reveniti cu pareri pertinente despre starea bazinului. De alt gen de bazin nu are rost sa mai vorbim, esecul este garantat din start.

Nu faceti comfuzie cu filtrul bolborositor folosit la nano cuburi de 10-20 litri, unde se tin creveti si alte specii de pesti de talie mica si foarte mica, pentru ca acolo nu au nevoie de un flow major, iar restul de munca grea il face substratul.


Si mai retineti un aspect :
- ca atat timp cat substrartul nu este ciclat total, niciodata nu veti scapa de impuritatile din apa si nici plante sanatoase nu veti avea.

This message was edited 1 time. Last update was at 17/02/2018 03:00:05


sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

Acvariiile mele, unul de 240 l este filtrat doar cu 2 bureti, montati la un filtru intern de 1200l, celalalt de 100 l, are un filtru "extern" facut de mine..pricipiul vaselor comunicante...in care am burete...perlon..argila expandata..piatra ponce. Ambele sunt curate, fara impuritati
[Email]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Ceea ce faci tu se numeste acvaristica low-tech, o metoda cumva subiect tabu în Romania.
Normal ca functioneaza am vazut asta inca din anii 80.
@geani Poti sa atasezi câteva poze?

Sa pui la îndoial? avantajele unui filtru extern dotat cu medii filtrante poroase dedicate filtrarii biologice fata de buretele intern mi se pare o discutie fara sens. Într-un acvariu stabil nu exista sa ?i se colmateze filtrul extern.

This message was edited 2 times. Last update was at 17/02/2018 11:39:17


image
[Email]
geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

Sa inteleg ca low tech e naspa, nu??
Am sa pun si poze.
Nu am pus la îndoial? eficienta unui filtru extern.
[Email]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Nu e naspa, e mai putin eificient.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

Mno...daca era mai putin eficienta varianta low tech...astia cu subsoluri si garaje pline cu acvarii renuntau de mult la ea...e un nebun prin america...are peste 200 de acvarii...so...fiecarealege in functie de spatiu/ buget/ proiect...in timp cam orice suprafata din acvariu ajunge sa fie populata cu bacterii...unii inca is fani filtrelor de substrat...si.nu se plang si au ciclide mari in acvarii...

Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

Daca ceva este functional low tech..de ce sa il schimb ?? De ce sa bag bani in ceva ce nu-mi trebuie ??
Niste teste.. sunt ok ??
[Thumb - FB_IMG_1518869975916.jpg]

[Email]
geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

O poza mai veche cu acvariul tinut cu doi bureti.
[Thumb - 20160514_214208.jpg]

[Email]
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

geani wrote:Daca ceva este functional low tech..de ce sa il schimb ?? De ce sa bag bani in ceva ce nu-mi trebuie ??


Pai cine a zis ca trebuie sa schimbi ?

Aici este vorba despre ce mediu de filtrare alegi.
Alegerea o faci in functie de volumul bazinului si de ce iti doresti sa ai ca bazin si in bazin - steril
- hardscape
- biotob
- plantat
- ciclide - pitice
- mari
Apoi aspectele particulare care tin de, eficienta si randament, calitatea sursei de apa, parametri apei, estetica, comoditate etc. Fiecare este liber sa aleaga ce isi permite si cat isi permite apoi va putea face schimbari legate de toate aspectele, care intervin pe parcurs legate de toate problemele.


sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mda, eu am inteles ca adevarul este undeva la mijloc. Este clar ca cei ce folosesc materiale filtrante scumpe nu ar sa recunoasca in ruptul capului ca buretele face acelasi lucru si nici cei ce folosesc bureti nu o sa recunoasca faptul ca nu este la fel de eficient. Acestea fiind spuse nu prea putem sa ne dam seama din exemple concrete care este eficienta(exemple concrete ma refer la oamenii care au folosit sau folosesc acest produs si pot sa isi dea cu parerea. Teoria este multa si am citit-o si eu eu doar ca teoria cu practica nu prea se bate cap in cap tot timpul.

Ca idee eu am vazut crescatori care schimba apa odata la 1-2 saptamani in bazin si folosesc ca filtrare doar bureti. Este adevarat ca nu erau acvarii plantate si nici acvarii suprapopulate.

Am vazut crescatori care folosesc materiale filtrante si au apa cristal si sunt super eficiente(nici nu incape indoiala despre eficienta materialelor filtrante dedicate).

Pana acum din ce am inteles eu, nu ar merita sa merg pe o filtrare doar cu bureti pentru simplu fapt ca se colmateaza foarte repede si trebuie spalati destul de des dar totusi diferenta de pret este destul de mare fata de materialele filtrante de calitate care incep de la 50 ron / litru


#Colectiv
[Email]
payti
Member
[Avatar]

Joined: 30/08/2017 20:03:43
Messages: 276
Location: Timisoara
IP:
Offline

Pai se colmateaza doar primul burete, de prefiltrare. Oricum, la toate filtrele inca se mai folosesc bureti! Eu ma minunez de puterea de filtrare/colonizare cu bacterii a buretilor. AM un burete in sorbul de la filtru exern, se aduna acolo foarte multe frunze; il curat saptamanal dar niciodata nu gasesc vreo frunza in burete, doar substanta maronie, adica materie organica descompusa si bacterii. Pe langa asta mai am pastrat 3 bureti in filtrul extern, care, curatat o data doar in 3-4 luni pot sa spun ca nu erau colmatati deloc!
Iliescu Mihai Ulmis
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/03/2016 12:38:15
Messages: 391
Location: Bucuresti, Balta Alba
IP:
Offline

Nu vreau sa contrazi pe nimeni, toata lumea se pricepe, si stie ca ~toate mediile au o capacitate de a sustine colonii de bacterii.
Vreau insa sa va spun din experienta pe filtrele mele: JBL e1501 si Eheim Classic 600. Amandoua pline cu Seachem Matrix, Ada BioRio si ceva ramasite de Micromec si Siporax (maxim 2 litri). Deci doar filtrare biologica introduse in decembrie 2016 pe un filtru si ianuarie 2017 pe alt filtru. Eheim-ul l-am spalat dupa 6 luni, de curiozitate ca sa vad ce era inauntru. Mediile erau sa zicem curate. Jbl-ul l-am spalat dupa 1 an si 2 luni, mediile sa zicem curate. In tot acest timp, apa era cristal fara impuritati.
De ce le-am spalat ? Pt ca am observat in timp o crestere a BBA ceea ce insemna ca, cumva, filtrele totusi sunt imbacsite (furtunele cu siguranta erau). In urma cu cateva zile am spalat iarasi Eheim-ul (dupa alte 8 luni). In afara de sacul in care stau mediile si care era murdar mediile erau ok, cum ar fi trebuit sa fie dupa 8 luni. Inainte de a avea doar medii bio, am avut si prefiltru, si bureti inainte sau dupa mediile bio, si tot timpul aveam impuritati in apa.

http://img.plici.ro/album/B3 http://img.plici.ro/album/Fc https://youtu.be/2Rl_AQf9eh8 https://youtu.be/N_-ONSnrZ-M
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com