[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
TDS  XML
Forum Index » Apa
Author Message
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Cea mai buna solutie ar fi apa de OI dar asta cam costa. Un osmozor cu remineralizare care produce 8-9 litri pe ora costa vreo 950 de lei.
Insa, o crestere atit de brusca in doua zile arata ca sursa nu este in apa de schimb ci in acvariu sau in ceea ce adaugi in acvariu. Eu cred ca aici
trebuie sa verifici si gasesti sursa (fertilizare, hranire pesti, decoruri, substrat, plante in descompunere) cu atit mai mult cu cit cresterea este
semnificativ mai mare in acvariul mic fata de cel mare, ceea ce inseamna ca intr-un volum mai mare de apa fenomenul se manifest mai putin
intens, deci volumul de apa compenseaza ceva.

This message was edited 2 times. Last update was at 16/01/2018 20:56:33


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Deliabiba
Member

Joined: 15/12/2017 17:53:13
Messages: 152
Location: Maidstone, UK
IP:
Offline

tu folosesti apa de osmoza cu remineralizare sau fara?

daca iti creste asa mult innseammna ca ai ceva in acvariu care il face sa creasca

eu am dat pe filtru de osmoza in 6 trepte cu remineralizare, pompa de presiune si computer 850 lei
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Daca prima intrebare e pentru mine, atunci raspunsul este cu remineralizare.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
atache2000
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/01/2017 14:56:43
Messages: 99
Location: bucuresti
IP:
Offline

Nu am osmoza si nici nu am fonduri pentru asa investitie.
Referitor la cresterea TDS in acvariul mic nu stiu care sa fie cauza ,acel acvariu este populat doar de RCS si 2 Amano si este destul de bine plantat ,cauze ar putea sa fie fertilizanti (PPS-Pro si Trace Mix) 3ml/54l si mancarea pre multa ne consumata de creveti.
FloFish
Unripe member
[Avatar]

Joined: 05/12/2013 15:41:50
Messages: 3
Location: Braila
IP:
Offline

Salutare,
Cateva semne de intrebare am si eu...
Folosesc de ceva timp apa de osmoza cu TDS 6-1, si o combin cu apa de la robinet la schimburi.

Acvariul este unul de 100l, plantat cu vreo 12 pesti de talie mica ( arlequini, cory , neoni), melci comunitari fara numar. Schimb 30 litri (30% simplu) pe saptamana. Plantele nu o duc prea stralucit din lipsa de CO2, lumina 84 w.

TDS ul il am momentan 205 in acvariu. La ultimul schimb am bagat apa osmoza 20 litri, apa de la robinet 10 litri amestecata in butoi si cu TDS de 80 sau 90 nu mai stiu. Adaugand 20 ml micro ML+ 20 ml macro ML s-a dus la un TDS al apei de schimb de 190 ...

Cam ce TDS sa aiba apa de schimb fara fertilizanti?
Ce tip de minerale ar trbui sa folosesc, sau voi ce folositi, ca sa inlocuiesc apa de la robinet?
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com