[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
nu am asteptat ciclarea acvariului si am adaugat pesti in el!!!!  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Pai e normal sa fie redus nivelul de nitrati, ca nu prea are cine sa transforme amoniacul in nitriti si apoi nitritii in nitrati.
Nici nu prea are rost sa faci vreo 2-3 saptamani teste de nitrati.
Deocamdata fa teste de nitriti si amoniac.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

alex.ivan wrote:Nivelul de nitrati este 0 acum dar nitritii sunt intre 0.5 si 1!!


Schimb de apa si determina din nou NO2!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
alex.ivan
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/01/2018 16:33:34
Messages: 85
IP:
Offline

acum schimb apa iar si am luat material filtrant sa umplu filtrele,siporax mini si am mai luat bacterii si filter medium.siporaxul are si ceva pentru startare filtru,pot folosi si putin filter medium si niste clynol????iar denytrolul ala zice pe el ca reduce deseurile.are ceva daca le folosesc pe toate??inc un peste sta sa moara ;(((((
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Numara pina la cinci si respira adinc!

Impreuna cu Siporax-ul ti-au data un mic bidonas. Acolo sunt tot bacterii. Nu inteleg de ce ai luat alte bacterii. In fine, le poti dona.
Filter medium te ajuta la ciclare in masura mica, este un produs de limpezire a apei, de precipitare a particulelor fine si suspensiilor pe
care nu le retine filtrul. Poti sa-l folosesti o data pe saptamina. Ajuta si la mentinerea sanatatii animalutelor, daca e sa ne luam dupa
zicerea producatorului. Denitrol nu am folosit, poate te sfatuiesc alti colegi. Bafta si rabdare multa!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
alex.ivan
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/01/2018 16:33:34
Messages: 85
IP:
Offline

am schimbat apa acum,nitritii nu e chip sa scada sub 0.5.am pus si noul material filtrant.ma omoara asteptarea asta ).ph-ul apei este bun!am mai adaugat si optional o pompa de aer.verific diseara iar nitritii!!!
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

La un simplu schimb de apa nu te astepta sa dispara nitritii. Ti-a explicat si Antecume, este un proces de durata, bacteriile se inmultesc lent, in functie de cit de bine
se fixeaza in mediile filtrante si astfel cit de bine pot degrada transforma substantele nocive, treptat. Consoleaza-te cu ideea ca urmatorul acvariu va fi "un masterpiece"!
Acest gind ar trebui sa te motiveze suficient

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
alex.ivan
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/01/2018 16:33:34
Messages: 85
IP:
Offline

multumesc mult pt incurajare!!sper sa il aduc cat mai repede pe linia de plutire!!si sa nu mai moara nici un pestisor!!!
alex.ivan
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/01/2018 16:33:34
Messages: 85
IP:
Offline

am masurat nitritii si se mentin la 0.5!!schimbul de apa l-am facut in fiecare zi!daca se mentine asa pot schimba apa la 2 zile??
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

alex.ivan wrote:am masurat nitritii si se mentin la 0.5!!schimbul de apa l-am facut in fiecare zi!daca se mentine asa pot schimba apa la 2 zile??


Daca nu trece de 0,5, da, dar atentie la pestisori.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
alex.ivan
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/01/2018 16:33:34
Messages: 85
IP:
Offline

pestisorii vad ca sunt vioi deocamdata!sper sa ramana asa!mancare le dau cum ai spus tu la 2 zile !!cateva poze!!!)))
[Thumb - 20180105_113940_800x450.jpg]

[Thumb - 20180105_114334_800x450.jpg]

[Thumb - 20180105_114249_800x450.jpg]

[Thumb - 20180105_114206_800x450.jpg]

[Thumb - 20180105_114010_800x450.jpg]

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Arata foarte bine. Pune si o poza din fata.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
alex.ivan
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/01/2018 16:33:34
Messages: 85
IP:
Offline

acvariul este unul home made.apa e mult mai clara de cat se vede in poze,probabil de la sticla de proasta calitate!!dar pt primul meu acvariu sunt foarte mandru!!!sper sa invat cat mai multe de la voi si apreciez mult ajutorul dat!!!pe viitor am ganduri marete ;)))mi-am aruncat un ochi si pe la tine si sunt uimit de cata rabdare poti sa ai!!!toata aprecierea mea!!!
[Thumb - 20180105_120832_800x450.jpg]

[Thumb - 20180105_120535_800x450.jpg]

[Thumb - 20180105_120803_800x450.jpg]

[Thumb - 20180105_120811_800x450.jpg]

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Alex, acvariul arata foarte bine (mai ales ca e primul) si are potential. Pietrele fac toti banii pina cresc plantele, evident.
Daca imi permiti, as repeta sugestia legata de filtru care baga aer : eu cred ca ai suficienta valurire si nu ai nevoie de acel fuior de aer,
mai cu seama ca introduci CO2.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
alex.ivan
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/01/2018 16:33:34
Messages: 85
IP:
Offline

m-am gandit si eu la asta!!!o sa anulez furtunasul de aer!!am adugat a 2 pompa optional crezand ca nu e suficienta prima!!!multumesc mult de sfat,accept cu drag orice sugestie!!!
alex.ivan
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/01/2018 16:33:34
Messages: 85
IP:
Offline

ma bufneste rasul)))))nici bine nu am inceput cu primul si deja ma gandesc la al doilea ))))ma gandeam sa iau un filtru extern pentru asta dar am calculat putin si as vrea sa mai fac unul,as vrea niste discusi dar imi e frica sa nu dau gres cu ei,nu sunt asa ieftini...o sa pun o poza cam cu ce as vrea si poate imi spui si tu o parere!tot vad acvarii plantate cu discusi,sunt curios daca stii cumva cum e cu co2 la discusi,adica daca poti avea aditie de co2 si discusi!sau daca as putea avea in acavariu niste plante nepretentioase si discusi,vorbesc de un acvariu de vreo 100l.e cam mic??pentru 3,4 discusi????
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Nu ma pricep la Discus dar stiu sigur ca un acvariu de 100 de litri e departe de cerintele lor. Vezi ca sunt citeva jurnale la sectiune Cichlidae unde sunt citiva colegi cu acvarii frumoase. Acolo sunt si multe comentarii tehnice. Sigur te ajuta ei.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
alex.ivan
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/01/2018 16:33:34
Messages: 85
IP:
Offline

ceva de genu
https://www.youtube.com/watch?v=W_WREfw7VsY


doar ca la 100 litri,sau 100 si ceva oricum,nu am buget si in primul rand loc,adica vroiam sa iau un filtru extern la maxim 300lei,ma gandesc ca imi face un prieten acvariul tot homemade.....vise vise si iar vise )))
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline


foarte frumos acvariul!felicitari!


image
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

alex.ivan wrote:ceva de genu
https://www.youtube.com/watch?v=W_WREfw7VsY


doar ca la 100 litri,sau 100 si ceva oricum,nu am buget si in primul rand loc,adica vroiam sa iau un filtru extern la maxim 300lei,ma gandesc ca imi face un prieten acvariul tot homemade.....vise vise si iar vise )))


Pai acela are peste 300 de litri. Daca bugetul te limiteaza la 100 de litri, cel mai bine este sa te gindesti la un nature scape, ceva plantat si cu pesti de talie mica, creveti, ...

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
alex.ivan
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/01/2018 16:33:34
Messages: 85
IP:
Offline

asta e mai exact ))
https://www.youtube.com/watch?v=0eHqiqAPJfw
sa zic maxim 150l...zic si eu,o sa ma mai documentez!!
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com