[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Guppy bolnav? Ajutor!  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

toate filtrele.. la un moment dat face galagie mai mare,,....orice ai face...Cind debitul a scazut foarte mult,pentru ca s-au acumulat mizerii in el sau pe furtune.. mai sunt si alte cazuri dar in gemneral filtrele externe nu fac zgomot mare,,

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Ioana07
Junior member

Joined: 12/11/2017 19:12:15
Messages: 45
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Din cauza bugetului, mi-e cam greu sa iau eheim 2213. Cred ca o sa raman pe eheim 2211 si ca material filtrant ma gandeam sa iau 1l de inele de sticla sinterizata.(seachem matrix e cam scump...). La cat timp trebuie curatat filtrul? sau schimbata apa din acvariu? am vazut pe cateva site-uri ca spunea cineva ca nu a umblat la apa deloc 2 luni, avand filtrul eheim... imi sugerati sa comand de pe nevertebrate.ro? sunt de incredere?
P.S. legat de substrat, oare trebuie schimbat, daca facea bule la contactul cu otetul?
teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

Nu este o urgenta, mai ales daca faci schimburi de apa. Urgenta 0 este sa izolezi pestele cu probleme in alt recipient. Daca este o boala transmisibila, nu vrei sa-i afecteze si pe ceilalti. In general guppy au devenit foarte sensibili, la boli sau traumatisme.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

eu zic ca daca tot iti achizitionezi enheimul.. mai bine cumpara macar siporax..1000 ml sau cat intra....

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Eheim 2211 este chiar linga patul in care doarme fiul meu. Nu s-a plins de zgomote pina acum.
Decit sa faci un rabat si sa regreti mai tirziu mai bine astepti si faci treaba cum trebuie, asta insemnind
Matirx, Siporax, Eheim Pro sau ceva din aceasta clasa de calitate, intr-un, macar, E 2211. De acord cu
colegul Teddy, prima urgenta este pestisorul. In rest, toate la timpul lor.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Ioana07
Junior member

Joined: 12/11/2017 19:12:15
Messages: 45
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bun, am dat comanda pentru 1l seachem matrix si un eheim 2211 multumesc mult pentru sfaturi! pana vine, am sa fac schimburi dese de apa.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

si dupa ce vine filtrul continui cu schimburile de apa... dese.. abia dupa 3 saptamani,de la montarea filtrului reduci la 2 schimburi /saptamana.. dar nu inainte sa faci niste teste de apa inainte de schimbare.. daca a doua zi sau a 3 ai nitrati aproape de 50ml/l sau exista nitriti... continui cu schimburoile dese.Ciclarea se face cam in 4 saptamani...filtrul si mediile filtrante fiind noi,sereia ciclarea de la 0 si dureaza pina se formeaza si se maturizeaza coloniile de bacterii

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

si fii atenta la declorinaere sau la conditionerul de apa...daca folosesti...

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Ioana07
Junior member

Joined: 12/11/2017 19:12:15
Messages: 45
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ok, multumesc! si dupa ce se face ciclarea la filtrul nou, la cat timp se fac schimburi de apa? eu am citit undeva ca nu a facut schimb de apa 2 luni..ceea ce imi pare ciudat..si la cat timp se curata buretii/matrixul?
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

in functie de teste... normal la o saptamana Dupa ciclare normal nu ar trebui sa ti se ridice nitrati la 50 mai repede de o saptamana.. asta in cazul in care filtrarea este suficienta.. ar trebui sa fie..daca se ridica mai repede ori dai de mancare prea multa si ranmine pe fundul bazinului aceasta generand o cantitate mare de amoniac si bacteriile nu fac fata.ori in retea ai nivelul de nitrati ridicat.. dar despre asta vorbim la momentul respectiv
apropo de mancare.. ar trebui sa reduci portia de mancare ,,,clar... mai ales pentru aceasta perioada de ciclare....da doar odata pe zi cit sa manance in 2 min... sa cada cat mai putina mancare pe fundul bazinului.. chiar deloc daca se poate

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Ioana07
Junior member

Joined: 12/11/2017 19:12:15
Messages: 45
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am o intrebare de geniu..va rog sa nu radeti..e noapte si imi fuge mintea la necunoscut. Practic, pietricelele acelea(matrix) sunt un mediu pentru bacterii benefice..de ce este nevoie sa fie puse in canistra filtrului extern? De ce nu pot fi puse direct pe substratul acvariului?
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

si substratul este un deposit de bacterii la fel si ornamentele,pietrele si tot ce are o suprafata mai dura sa spui asa,Pentru ca apa sa fie filtrata biologic trebuie sa cisrcule dar are nevoie de in timp de a sta "printre bacterii "ca sa poata fi tratata... In filtru nu este tratata toata apa care trece prin el....pentru ca acea cantitate de apa care trece prin filtru nu intra toata in contact cu mediile filtrante bio si atunci acea cantitate ar trebui sa se refiltreze de mai multe ori...deci.. cat substrat ar trebui sa ai in bazin si ce curent de apa iti trebuie ca sa filtresi numai in substrat?

sunt multe informatii la posturile de la incepatori despre filtrare...dr cred ca o sa te cam puna in ceata



ia uite semnul... a prinso si pe ea ...Ioana .. imi pare rau pentru tine dar asta e primul simtom ca esti si tu virusata.....

This message was edited 2 times. Last update was at 15/12/2017 00:59:39


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Ioana07
Junior member

Joined: 12/11/2017 19:12:15
Messages: 45
Location: Bucuresti
IP:
Offline

daa..am cam inceput sa ii innebunesc pe toti de langa mine cu chestii legate de acvariu..aseara citeam si despre sistemele de co2,ca sa inteleg si pe acolo cum e treaba, mai mult din curiozitate..incet, incet
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Eu m-am lasat de tigari si banii economisiti i-am bagat în acvariu. Din bani am luat acvariu,sistemul co2,lampa etc.

This message was edited 1 time. Last update was at 15/12/2017 09:19:00

Ioana07
Junior member

Joined: 12/11/2017 19:12:15
Messages: 45
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Intrebare urgenta! M-au sunat cei de la care am dat comanda ca nu mai au pe stoc matrix..asa ca am inlocuit cu siporax...dar am citit pe site ca " este de preferat sa se asigure si o prefiltrare, pentru a preveni particulele mari sa intre in biofiltru". Ce inseamna asta? Am luat ok, e bun siporax?
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

dsa... e bun siporaxul... eu in canistre am doar siporax...
perfiltrarea o poti face simplu...un burete ,ca cel negru de la filtrul tau care il ai acum,se monteaza pe IN-ul filtrului exterior,,,teava aia care o sa intre in bazin ,pina aproape de fundul bazinului si pe unde intra apa..acolo poti pune burete pe care il speli cand debitul filtrului incepe sa scada..in cazul in care scade mai repede decat faci schimburile de apa,Normal il speli la fiecare schimb.. Aceasta prefiltrare e buna pentru ca o sa cureti mai rar filtrul exterior...

This message was edited 1 time. Last update was at 15/12/2017 12:27:12


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Ioana07
Junior member

Joined: 12/11/2017 19:12:15
Messages: 45
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am inteles..multumesc!
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

Florin82 wrote:Eu m-am lasat de tigari si banii economisiti i-am bagat în acvariu. Din bani am luat acvariu,sistemul co2,lampa etc.



multi spun...." cati bani puneai deoparte daca nu fumai?"... pui pe draq...nu pui nimic deoparte,se gaseste pe ca sa ai cheltui...biiine... faci altceva dar...nu stau la saltea



si ai gasit un hobii frumos...dar cred ca v-a trebui sa iti schimbi preferintele la shoping...mai putin la magazine de haine,papuci sau machiaj...mai des pe la petshop

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Ioana07
Junior member

Joined: 12/11/2017 19:12:15
Messages: 45
Location: Bucuresti
IP:
Offline

asa e
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

noutati?..pastisorul e in carantina.. schoimburi de apa,mancarea... c
cum stam?

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com