[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un incepator - O pasiune Rio 125  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Gabrelss
Junior member
[Avatar]

Joined: 06/11/2017 06:49:31
Messages: 38
Location: Comanesti - Jud Bacau
IP:
Offline

inteleg... dar.. dar.. daaaar ...( nu imi plac panaramele alea de neoni retarzi

Vreau ciclide...
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Eu as pune acolo o pereche de Hemichromis lifalili... sau, o pereche de Cichlasoma biocellatum.
- As decora bazinul cu nisip fin, niste lemne si plante de suprafata...
- M-as uita la perechea aia, cum isi plimba si-si creste cardul de pui.

Sustin parerea colegilor, bazinul ala e cam mic pentru a-l popula cu "africani". Ma refel la speciile mbuna's.


Edit: Cam asa ceva as vedea eu acolo: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/34436.page

image

This message was edited 1 time. Last update was at 21/11/2017 11:28:12


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

Sa stii ca au rolul lor si neonii aia retarzi. Sunt folositi pentru ca sunt mai putin fricosi decat scalarii si discusii... Si pestele mare se simte sigur inconjurat de pesti mici. Si au o poezie a lor cand sunt multi si merg in banc. De la 30 in sus se vede asta.

Nu poti tine ciclide care in mod normal ajung la 12-18 cm intr-un bazin de 100 litri. Vor ramane mici si vor fi chinuiti.

Cred ca poti pune 8-10 Demasoni acolo printre un decor cu foarte multe pietre. Trebuie sa le faci culoare sa se poata alerga printre ele. In camp deschis se lasa cu victime Si o sa ti se faca lehamite de acvariu cand vei vedea pestii jumuliti ca vai de mama lor.

Numai bine !

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
Gabrelss
Junior member
[Avatar]

Joined: 06/11/2017 06:49:31
Messages: 38
Location: Comanesti - Jud Bacau
IP:
Offline

inteleg ce zici.. si are sens. oricum daca voi merge pe ciclide, caut sa fie de talie mai mica(inca ma documentez), si am in plan si un upgrate de acvariu, pe baza asta ma gandesc.

O sa ma mai gandesc si la ideea de neoni plus scalari, multumesc frumos de sfaturi (nu vreau sa par incapatanat).

alte variante de pesti ce ar mai recomanda? (nu vreau sa tin plante de loc. imi place foarte mult ideea de nisip alb plus pietre)...

Mersi
Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

Asculta de seriful Koala ca stie multe - nu degeaba este Batran si obosit

Experienta mea acvaristica se rezuma doar la Africani. Si am mai avut pentru fiul meu un acvariu de 30 de litri cu un Beta care a fost marit la 120 de litri cu ce ti-am aratat. Lui ii placeau Discusii si Scalarii. La Discus nu m-am bagat pentru ca stiu ca sunt pesti pretentiosi si le trebuie apa multa. Este mult mai usor de tinut in mana un bazin mare decat unul mic - CREDE-MA !

Pana cand o sa ai loc si buget de un acvariu de minim 300 litri orienteaza-te spre altceva. Eu am surpriza ca foarte multi prieteni care vin pe la mine sa-mi spuna ca avariul cu Scalari este mai frumos decat cel cu ciclide. Si ma surprind de multe ori stand langa acel acvariu care are o liniste NESPECIFICA africanilor. E foarte relaxant.

Numai bine !

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
Gabrelss
Junior member
[Avatar]

Joined: 06/11/2017 06:49:31
Messages: 38
Location: Comanesti - Jud Bacau
IP:
Offline

Arhitectul wrote:Este mult mai usor de tinut in mana un bazin mare decat unul mic - CREDE-MA !

Numai bine !


La ce te-ai referit cu tinut in mana?
Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

In bazinul mare orice prostie ai face este ca si cum ai face pipi intr-un lac ... Nu afecteaza intregul pentru ca o data pus pe directie nu prea ai ce sa greseti.

La bazinele mici curatarea si schimburile de apa pot afecta bazinul

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Daca totusi mergi pe africani nu alege demasoni.
Chiar daca e o ciclida pitica e extrem de agresiv.
O colonie de demasoni in 100l va fi bomba cu ceas.
Poti alege specii mai linistite gen caeruleus.
In spatiul ala nu vor creste la dimensiunea maxima dar macar vei vedea ce si cum cu africanii astia.
Iti garantez ca in 6 luni vei regreta ca ai inceput cu acvariul asta mic si vei vrea unul mai mare.
unqben
Junior member

Joined: 08/04/2016 10:40:13
Messages: 63
IP:
Offline

koala wrote:- Eu as pune acolo o pereche de Hemichromis lifalili... sau, o pereche de Cichlasoma biocellatum.
- As decora bazinul cu nisip fin, niste lemne si plante de suprafata...
- M-as uita la perechea aia, cum isi plimba si-si creste cardul de pui.

Sustin parerea colegilor, bazinul ala e cam mic pentru a-l popula cu "africani". Ma refel la speciile mbuna's.


Edit: Cam asa ceva as vedea eu acolo: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/34436.page

image


Foarte buna sugestia lui koala.
Hemichromis lifalili sau bimaculatus sunt specii superbe. Si sincer am vazut foarte putine poze in care sa arate ca in realitate. Sunt pesti foarte frumosi si destul de rezistenti.

This message was edited 1 time. Last update was at 02/12/2017 22:44:23

 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com