[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvarelul din camin  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Asadar, materiale si metoda de lucru :

image

Am scotocit prin cutia de rezerva si am gasit ceva mai bun : Matrix.
Ai acolo buretii pe care trebuie sa-i decupezi dupa cum ti-am explicat, saculetul si Matrix-ul.
Incearca sa selectezi granule de Matrix uniforme; ce ai acolo ar trebui sa-ti ajunga.
Ti le trimit miine.

This message was edited 2 times. Last update was at 15/10/2017 19:10:58


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Primul pas in acvaristica e sa te informezi bine si apoi sa iti faci un buget in limita a ceea ce ti-ai propus. De regula si din experienta iti spun sa faci calculul la maxim cu ce iti trebuie si sa mai adaugi la suma asta cam 30%( intotdeauna mai apare ceva neprevazut). Atunci esti mai aproape de adevar. Gandeste-te mai intai ce acvariu vrei, ce vrei sa ai in el si ce dimensiuni. O regula spune ca acvariul cu cat este mai mare cu atat e mai usor de intretinut. Inainte de a incepe sa cheltui, hai sa facem calculele pe rand. Si daca mai vrei un sfat de aur: nu cheltui nimic inainte de a intreba. Indiferent cat te arde palma sa mai iei ceva. Intreaba si apoi fa investitia, nu de alta dar sa nu iti para rau de banii dati

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
moisei
Member
[Avatar]

Joined: 04/02/2015 13:37:13
Messages: 220
Location: giurgiu/ Bucuresti (eroilor)
IP:
Offline

acvariul fiind in camin nu voi putea avea ceva mai mare de 40-50 l astazi voi merge in hornbach sa vad ce gasesc
daca gasesc un acvariu similar si rentabil voi incepe prin a-mi c auta iluminareasi materialele din care sa imi fac capacul
asta e cel mai greu la tineretul asta RABDAREA

This message was edited 1 time. Last update was at 16/10/2017 08:05:43


Apa inseamna viata
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

inainte sa iti iei acvariul, uite-te aici http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/2163.page la lungimea tuburilor fluorescente ca sa vezi ce se potriveste cu ce ai tu. Apoi cauta pe net sa vezi daca se gasesc tuburile respective si nu este o problema cumpararea lor. Mergi pe varianta T5 la neoane

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
moisei
Member
[Avatar]

Joined: 04/02/2015 13:37:13
Messages: 220
Location: giurgiu/ Bucuresti (eroilor)
IP:
Offline

salutare si i-mi cer scuze ca nu am raspuns mai repede
Vreau sa anunt ca ideea de a avea un acvariu in camin a cazut . M-am gandit foarte bine la cat de rentabil este de a tine un acvariu aici avand in vedere ca eu trreebuie sa plec in fiecare weekend iar in vacante nu pot stain bucuresti. deasemenea probabilitatea sa il gasesc poluat cu ceva dintr-o gluma 'nevinovata e mare
i-mi pare rau ca v-am facut sa va pierdeti timpul degeaba. Am in schibm in plan un acvariu mai mare dar pt acasa in locul gol ramas in perete in urma acvariului anterior.
inca o data i-mi cer scuze.

CRED CA SE POATE INCHIDE TOPICUL.

Apa inseamna viata
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Nu ne-ai facut sa pierdem timpul. Pentru mine fiecare discutie cu cineva in acest domeniu e o lectie(mereu invat cate ceva). De ex. imi aduc aminte cat de serioasa e aceasta investitie si cat de real trebuie privita, pentru ca in momentul in care te apuci deja banii se duc si nu-i mai poti recupera. Cred ca decizia ta e cea mai buna, daca nu poti avea grija de ei. Iti urez succes in continuare si bafta, iar daca mai ai nevoie de sfaturile noastre suntem aici sa te ajutam asa cum putem fiecare

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Cred ca ai luat o decizie buna. Mai bine astepti si faci o treaba buna decit sa improvizezi.
Asteptam noul proiect. Succes in acvaristica si bafta la examene!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Tonisoru
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/09/2016 08:19:13
Messages: 380
Location: Giurgiu
IP:
Offline

Eu sunt convinsa ca, la momentul potrivit, vei realiza un acvariu foarte frumos. Intre timp, pastram legatura si succes la scoala!
moisei
Member
[Avatar]

Joined: 04/02/2015 13:37:13
Messages: 220
Location: giurgiu/ Bucuresti (eroilor)
IP:
Offline

Multumesc pentru gandurile frumoase. La fel va doresc. !!
Inca o data imi cer scuze

Apa inseamna viata
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Nu trebuie sa te scuzi. In cele din urma, conteaza sa reusesti, nu are importanta dupa cite incercari. Bafta!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com