[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
BACK IN BLACK  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Foarte frumos si bazinul si pestii !
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Arhitectul wrote:In schimb cu algele verzi nu prea cred ca o sa apara fara niste neoane puternice .


Mda, asa e, cu leduri de genul asta cam greu cu algele verzi.
Nici eu nu am si n-am avut vreodata. Am avut maro din belsug in schimb.

This message was edited 1 time. Last update was at 10/10/2017 12:09:23

Bogdan_g
Member

Joined: 29/03/2016 20:46:31
Messages: 175
Location: Cluj
IP:
Offline

Legat de iluminare...aa inteleg ca pe canalul Green au fost puse leduri albe simple? Acestea din urma nu-s subalimentate cumva? Rezultatul e f fain...
l0ngh0rn
Member
[Avatar]

Joined: 13/10/2011 18:40:49
Messages: 238
Location: Pitesti
IP:
Offline


Pentru alge verzi ar merge 8520 SMD led bar
https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1yAujKpXXXXb6XVXXq6xXFXXX5/FREE-DHL-Samsung-chip-22-25W-200pcs-lot-8520-SMD-LED-bar-light-box-DC12V-white.jpg_640x640.jpg
Eu am vazut ceva alge verzi cu modelul acesta de leduri


Standul este cu cadru metalic la interior?

This message was edited 1 time. Last update was at 10/10/2017 20:58:43

Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

Standul e din PAL chior - cu placi duble pe verticala si spate din PAL. Am pus niste coltare metalice pentru rigidizare la colturi mai mult de gura sotiei. O sa atasez niste poze maine. M-am uitat pe standul de PAL de la Juwel si am vazut ca 450 litri de apa plus 100 Kg acvariul stau conform calculelor nemtesti pe 4 verticale de PAL. Eu am 5 verticale dublate deci 10 foi de PAL. Asa ca am spus ca dorm linistit.

Nu vreau neaparat alge verzi ... mai ales ca lumina necesara algelor tinuta 12 ore pe zi mi se pare stresanta pentru pesti. Ai mei stau cu lumina mai scazuta ...

Legat de Iluminare - da in loc de green am leduri albe. Si stau pe un mod custom - alb 60% Blue 40% si Red 30%. Noaptea stau pe 10% Blue. Full cu toate merg cand umblu prin acvariu sau curat geamurile.

Seara buna !




http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Procentele sunt estimate? Io n-am gasit pe telecomanda aia procente.
Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

Va contrazic stimate domn Daca de la minim la maxim trebuie sa dai 20 de impulsuri inseamna ca 10% inseamna 2 apasari de buton

Deci scenariile mele se pot face la fix. Ce am setat eu pe canalele mele favorite - 6 la numar, e dupa cum mi-a placut mie sau mai bine spus ochisorilor mei. Am reprodus din memorie aproximativ.

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Ai dreptate. Eu nu am numarat clickurile.
Am crezut ca e undeva vreo setare directa de procente si mi-a scapat.
Oricum nu-s dispus sa mai modific ceva, am o setare custom care imi place si aia ramane.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Arhitectul wrote:... Daca de la minim la maxim trebuie sa dai 20 de impulsuri inseamna ca 10% inseamna 2 apasari de buton...

Se vede cine mergea la orele de aritmetica, la scoala generala... nu ca noi, ceilalti, care fugeam la Patria la film.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

Se vede cine mergea la orele de aritmetica, la scoala generala... nu ca noi, ceilalti, care fugeam la Patria la film.


Imi placea matematica in scoala Dar m-am indragosatit intr-a XII-a si am sucit-o pe arhitectura

Am copil de clasa I Este fioros sa faci teme la matematica DEJA O URASC !

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Arhitectul wrote:... Am copil de clasa I Este fioros sa faci teme la matematica DEJA O URASC !

Mie-mi spui?
Fii-mea este clasa a 8-a, eu sunt disperat de-a dreptu'.

This message was edited 1 time. Last update was at 11/10/2017 11:21:37


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

V-ati gandit la niste ore de pregatire?
Pentru voi, nu pentru copii.
Tocmai ce ma chinuiam aseara cu fiica-mea cu nite exercitii de geometrie, clasa a 6-a.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

In primul rind, felicitari pentru acvariu. Arata minunat si mai cu seama din jocul de lumina.
In al doilea rind, incearca sa te incarci cu multa rabdare cind te gindesti la pregatirea copiilor.
Poti sa iti imaginezi ca eu platesc ore de pregatire la un student care, dupa 4 ore de seminar,
isi descarca manualele in limba engleza ... ca sa inteleaga cite ceva? Asta e! Doamne'ajuta
sa-l vad trecut de barierele invatamintului romanesc si il trimit afara, sa invete si ceva ce
poate sa-i foloseasca mai tirziu. Acum regeret enorm ca nu am luat aceasta decizie de la inceput.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
YDarius
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/03/2010 04:49:44
Messages: 575
Location: Dubai - UAE
IP:
Offline

Super acvariul !
Daca o sa cumperi prefiltre resun, sa cumperi varianta cea mare. Si ai grija sa le pui undeva in fata sa poti sa umbli usor la ele si sa poti sa pui ceva sub el cand vrei sa il cureti deoarece curge putina apa cand il deschizi
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

Silviu Man wrote:In primul rind, felicitari pentru acvariu. Arata minunat si mai cu seama din jocul de lumina.
In al doilea rind, incearca sa te incarci cu multa rabdare cind te gindesti la pregatirea copiilor.
Poti sa iti imaginezi ca eu platesc ore de pregatire la un student care, dupa 4 ore de seminar,
isi descarca manualele in limba engleza ... ca sa inteleaga cite ceva? Asta e! Doamne'ajuta
sa-l vad trecut de barierele invatamintului romanesc si il trimit afara, sa invete si ceva ce
poate sa-i foloseasca mai tirziu. Acum regeret enorm ca nu am luat aceasta decizie de la inceput.



Silviu.. nu regreta... lasa-l sa faca studiile in ro.. ca nu sunt recunoscute peste tot...asta e singura problema.. in rest...la invatamant...materie predata in scoala,suntem peste ei cu mult..iti dau exemplu stupefiant...am un prieten care a venit acum 2 ani in Franta cu familia...este inginer automatizari... are un baiat cu o problema psihica.. ceva cu concentrarea...nu e ceva sa se vada si fizic... era la scoala ajutatoare ,in clasa a 4-a.Cind l-a inscris la scoala,in Franta,a dat o examinare sa vada nivelul... a intrat tot in clasa a 4-a la o scoala normala,,, cand la noi era pentru o scoala ajutatoare(pentru handicapati )cum se spunesi mai am inca vreo 2 exemple .. dar nu are rost sa il trimiti...

This message was edited 1 time. Last update was at 13/10/2017 00:21:20


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

Buna seara !

Am o intrebare grea pentru cei cu acvarii mari - voi cand vreti sa prindeti un peste anume cum reusiti ??? Nu vreau sa aud despre solutii ce implica scoaterea bolovanilor sau alte glume sovietice de genul asta ... O plasa ? O capcana ? o separatie in acvariu in care sa intre pestii si sa-i prinzi la inghesuiala ??? Trebuie sa existe o solutie....

In final mai pun un film facut cu telefonul in w-end




Numai bine !


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Arhitectul wrote:...Nu vreau sa aud despre solutii ce implica scoaterea bolovanilor sau alte glume sovietice de genul asta ...



Cel mai usor este sa-i fugaresti la schimbul de apa. Ii lasi cu spinarea afara si-i culegi usurel.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

Cel mai usor este sa-i fugaresti la schimbul de apa. Ii lasi cu spinarea afara si-i culegi usurel.


Asta ar fi o solutie ... dar nu se duce naiba toata ciclarea si tot feng-shui-ul acvariului daca schimb toata apa ??? Nu am in ce sa stochez 800 litri de apa ca sa o pun inapoi. Hai macar jumatate ...

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
Bogdan_g
Member

Joined: 29/03/2016 20:46:31
Messages: 175
Location: Cluj
IP:
Offline

Pai daca filtrele sunt ciclate nu cred ca ai aves probleme, evident in cazul in care filtrul e pe masura acvariului.
Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

Eu am mai pierdut pesti la schimb de apa de peste 60% ... Nu stiu ce se intampla la 95%.

Se schimba PH-ul, si toti parametrii apei cand introduci o cantitate atat de mare de apa de la robinet. E socul prea mare. Sigur ca jumatate din ei vor supravietui dar tare imi e frica sa pierd pe unii la care chiar tin foarte mult.

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com