[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
O noua provocare  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

O mica sugestie : eu as adauga imediat citeva plante cu crestere rapida, de tip stem, cel putin pina ce acvariul de echilibreaza bine.

This message was edited 1 time. Last update was at 09/11/2017 17:33:02


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
grafferu
Junior member

Joined: 30/06/2008 16:46:28
Messages: 44
Location: Constanta
IP:
Offline

Multumesc Cozmastie, este un substrat pe care il gasesti si la Animax, vreo 35 lei punga de 5kg , eu l-am cumparat mult mai scump din greseala pentru ca la animax in Constanta nu il aveau. Eu am dat 110 lei pe 12 kg de substrat.
image

Silviu Man, ce plante sa pun? (Denumiri) ce cerinte au ? Nu pot sa ofer co2 si cu iluminatul stau ff prost iar substratul fertil nu l-am pus din prima (idiotenie).
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Plantele de tip stem nu au cerinte mari. Ai o piatra de aer. Cu aportul de CO2 din aer si ce mai produc pestii, plantele stem cresc fara probleme.
Un fertilizant universal in coloana de apa este suficient. Ca plante ai multe optiuni : Limnophila, Pogostemon, Hygrophyla, Ludwigia, Egeria ...
ia ce-ti place dintre acestea. Majoritatea (nu toate) plantelor de fundal sunt de acest tip. Eu folosesc in astfel de situatii Limnophila Hippuiroides,
Ludwigia Rubens, Hygrophyla Polisperma pe care mi le inmultesc si le am tot timpul la indemina. Acestea sunt cele care imi plac dar sunt mai multe optiuni.
Cauta pe net (de ex. pe nevertebrate.ro). Pentru fertilizarea in substrat ai solutia capsulelor sau tabletelor (Tropica, Dennerle). Se pun la 1-2 cm de radacina
plantelor sau de tufa formata din plante, la 1-2 cm in substrat si iti asigura nutritia plantelor prin radacini anumite perioade de timp (chiar saptamini).

This message was edited 1 time. Last update was at 09/11/2017 18:14:56


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
payti
Member
[Avatar]

Joined: 30/08/2017 20:03:43
Messages: 276
Location: Timisoara
IP:
Offline

Substratul ala cred ca este doar pietris, ai dat super mult pe el doar pt. ca este colorat, fata de un pietris natur care este undeva la 10 lei/5 kg. Daca vreti sa faceti economii si sa nu investiti aiurea, mai bien scrieti / cititi / intrebati de 10 ori si cumparati o data. Mai bine strangti bani pentru filtru extern.

This message was edited 2 times. Last update was at 09/11/2017 19:23:54

grafferu
Junior member

Joined: 30/06/2008 16:46:28
Messages: 44
Location: Constanta
IP:
Offline

Iti dai seama ca e doar culoarea de banii asta, mi-am dat seama si eu ca m-am tepuit intr-un mare hal dupa ce am inceput sa il spal si am vazut niste graunte de pietris care nu erau integral vopsite dar asta-i viata.

Pentru mine asta este primul acvariu, nu am prieteni acvaristi, nu am cunoscut pe nimeni care sa detina un acvariu si de aceea m-am cam pacalit.

Nu am inceput acest proiect doar ca un moft, ci ca fiind hobby-ul meu, sa vin seara acasa de facultate/munca si sa stau in fata acvariului, sa mesteresc la el, sa incerc sa il imbunatatesc cat de mult pot si cat de mult ma tine buzunarul si la final sa stau in fata lui si sa ma relaxez uitandu-ma la ciortanii mei cum alearga prin acvariu.

Accept orice sfat/critica pentru ca sunt om, gresesc, intreb de o mie de ori si actionez odata, nu m-am nascut invatat.

Defapt mint, am un prieten care detine un acvariu de 20-30 de litri cu o pompa de aer, filtru intern, pietris colorat, si 2 pesti dar nu stie decat sa schimbe apa si sa arunce mancare in acvariu...

This message was edited 1 time. Last update was at 09/11/2017 22:09:05

Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Asa am început si eu cu pietris colorat. Aveam 3 culori ).
grafferu
Junior member

Joined: 30/06/2008 16:46:28
Messages: 44
Location: Constanta
IP:
Offline

Am facut-o de oaieee. Aseara am scos din greseala filtrul din priza si l-am bagat deabia acum de dimineata. Cultura de bacterii o mai fi in regula ?
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

N-ar trebui sa fie probleme daca filtrul nu era imbicsit. Pentru siguranta hraneste cu economie vreo saptamina.

Poze: smilie ... Poze cu plante
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

eu am avut probleme cu un filtru mare (JBL 1901) vreo 8 ore pana am gasit niste garnituri si le-am schimbat. Mai mult: dupa ce am rezolvat problema am si spalat mediile filtrante. Pe urma am pus Easy Life Fluid Filter Medium si nu am avut nicio problema

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

grafferu wrote:I

Pentru mine asta este primul acvariu, nu am prieteni acvaristi, nu am cunoscut pe nimeni care sa detina un acvariu si de aceea m-am cam pacalit.



Pai bine frate, noi ce suntem si de ce ne agitam pe-aici?!

Cind ai cite o idee (lumina, substrat, plante, filtrare, ...) posteaza intii ce urmaresti sa obtii si asteapta opinii.
Sunt multi colegi, chiar cu mult mai multa experienta decit noi, care cer pareri in continuare cind vor sa schimbe ceva.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
grafferu
Junior member

Joined: 30/06/2008 16:46:28
Messages: 44
Location: Constanta
IP:
Offline

Multumesc tuturor celor care m-au ajutat pana acum si de acum inainte

Astazi ma plictiseam acasa si am dat repede o fuga pana la Dedeman de unde am achizitionat un kit de leduri pentru aplica. Mi-am refacut iluminatul in acvariu, cica are 18W(6500k) si 1600-1800 lm, RA <80 (asta nu stiu ce inseamna :lol

Ignorati dezordinea si cat de non profesional arata dar momentan isi face treaba sper/cred. Capacul si tot ce tine de el le-am bricolat saptamana trecuta in 2-3 ore inclusiv iluminatul cu banda de led de care nu eram fff incantat.

image
Noul iluminat
image
image
image
Vechiul iluminat
image

This message was edited 1 time. Last update was at 10/11/2017 18:07:26

grafferu
Junior member

Joined: 30/06/2008 16:46:28
Messages: 44
Location: Constanta
IP:
Offline

Mhhhh... Nu pot sa mai dau edit asa ca o sa dau reply.

Teoretic, 18 w led ar fi echivalent cu 100 si ceva de watt incandescent. Credeti ca e prea puternica lumina ? Ma batea gandu sa mai caut un modul din acesta dar cu lumina calda si sa fac o lumina de tipul struto camila. Astept ceva opinii/pareri.

Mentionez ca acvariul are dimensiunea de 60x40x40 (96L brut)
grafferu
Junior member

Joined: 30/06/2008 16:46:28
Messages: 44
Location: Constanta
IP:
Offline

Big problem

De dimineata toti pestii erau vioi, fericiti etc etc.
In seara asta cand m-am dus sa mai vad si eu care-i treaba, m-am trezit cu un guppy lipsa, intins pe jos din care piguleau cu pofta fratii lui. Ieri am stat ca matza-n fata acvariului si nu am observat niciun comportament ciudat...

Any advice ?
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com