[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Dilema........ sump sau canistre?  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

salutare...ca tot veni vorba de dilema...sump vs canistra...urmeaza sa-mi fac si eu un sump la un acvariu de 150l...dar as vrea sa intreb daca acvariul e in camera unde dorm ...daca e risc de umiditate mare in camera...si daca ar fi ok sa fac cumva sa acopar sump-ul cu ceva sticla sau plexi urmand sa perforez capacul respectiv in zona unde intra/ies tevile din sump...ma gandeam la ceva flanse ca cele facute pentru overflow...ar ajuta un pic la reducerea umiditatii in camera? ma cam tem de mucegai in zona acvariului mai ales ca va sta in coltul camerei si de ceva mai greu sa pot umbla prin zona dupa montare. mersi

Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Buna intrebare, si pe mine ma intereseaza de la cei care au acvarii cu sump in camera in care dorm daca apar probleme in timp.

Sumpul se poate acoperi cu plexi si evaporarea se va face doar din display, nu vad o problema si mai ales ca standul trebuie oricum sa fie aerisit fie cu un ventilator in spate fie partial deschis pe unde vin tevile.

Faza cu mucegaiul ma pune pe ganduri, eu oricum am umezeala mare din cauza ca stau la parter , singura solutie este aerisitul des si dezumidificator electric cand este cazul (cele cu pastile sunt bani aruncati).
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Solutia pentru evitarea condensului si a mucegaiului este legata de aerisirea corecta a camerei... sumpul se acopera din motive practice.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Eu n-am mai aerisit in sufragerie de la jumatatea lui decembrie, iar higrometrul a ramas la aceeasi valoare ca in septembrie/octombrie/noiembrie si nici nu se simte umezeala in aer.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

Mersi pentru raspunsuri...m-am mai linistit acum...de inchis, standul nu va fi inchis incat sa apara condens in interior...voi acoperi doar fata si eventual o laterala...pentru a impedica curiozitatea pustiului meu de ~2 anisori sa-si faca de cap...i-ar placea sa se balaceasca prin sump daca ar reusi...sau sa se apuce sa arunce in el jucarii sau haine...mai rau sa nu umble pe la tevaraie si pompa...ca asta ar fi mai periculos...

P.S. Ultima lui boacana de proportii a fost sa-mi scoata OUT-ul de la filtru si sa stropeasca cu el peretele...mi-a luat cam 3-4 listri de apa din acvariu pana l-a prins sotia in flagrant

This message was edited 1 time. Last update was at 10/01/2017 10:46:57


Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com