[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Palatul lui Sharky Reloaded  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Scuze de post dublu

This message was edited 1 time. Last update was at 26/10/2016 23:50:05


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

1. Alimentarea e prima problema care trebuie sa o lamuresti. Benzile cu led sint alimentate la 12V (cele mai multe) sau la 24V. pot fi alimentate la 5V, dar nu am vazut inca asa ceva.

2. Problema mult mai grava si mai greu de rezolvat e faptul ca benzile care le-ai pus nu sint protejate la umiditate. O sa reziste de la 2 luni la cel mult 2 ani (si sint f. optimist cu 2 ani). Daca sint stropite de un peste o sa tina si mai putin. Ai putea cauta niste stiplex sa il lipesti sub capac peste leduri ca sa formezi o cutie etansa - umiditatea sub capac e foarte mare (poate sa ajunga la 80-95%).

offtopic:
Parca e ceva ecvestru pe la voi. Sau gresesc?

This message was edited 1 time. Last update was at 26/10/2016 23:53:52


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
alin.calu
Member
[Avatar]
Joined: 13/12/2015 20:21:54
Messages: 227
Location: Brasov
IP:
Offline

Greseala mea!!!!

Am avut o discutie cu un prieten despre un incarcator de telefon de 5V si am ramas setat pe ala...

Pana la urma, incarcatorul meu are 12 V si 1.0A la Output. Ledurile sunt de 12V toate, inclusiv cele colorate.

Mai jos ceva poze edificatoare.

image
image
image

@Liv, as putea spune ca sunt multe chestii la noi ce se incadreaza la categoria ecvestru...Daca te referi la cluburi sau centre de calarie, sunt in jurul Brasovul destule, pe drumul spre Poiana Brasov, la Sambata de Jos, etc.
Inclusiv familia mea face parte din categoria ecvestru...daca e sa ne luam dupa numele de familie...CALU

This message was edited 1 time. Last update was at 27/10/2016 05:50:46


KEEP CALM AND FEED YOUR FISH!!!
LiRo
Junior member
[Avatar]

Joined: 18/10/2016 11:48:11
Messages: 75
Location: Brasov, Sanpetru
IP:
Offline

alin&nicoleta wrote:Greseala mea!!!!

Am avut o discutie cu un prieten despre un incarcator de telefon de 5V si am ramas setat pe ala...

Pana la urma, incarcatorul meu are 12 V si 1.0A la Output. Ledurile sunt de 12V toate, inclusiv cele colorate.



@Liv, as putea spune ca sunt multe chestii la noi ce se incadreaza la categoria ecvestru...Daca te referi la cluburi sau centre de calarie, sunt in jurul Brasovul destule, pe drumul spre Poiana Brasov, la Sambata de Jos, etc.
Inclusiv familia mea face parte din categoria ecvestru...daca e sa ne luam dupa numele de familie...CALU


As mai adauga eu cateva pe care le recomand: Rasnov ( 2 centre ), Cismasu, Albota, etc - un search pe google iti suplimenteaza cautarea. La Rasnov am fost in urma cu ~2 luni si ca pret am dat 180 RON pt 30 min - 2 persoane. cam toate sunt ok .

PS: scuze ca sunt offtopic.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

@offtopic:

Stati linistiti. Eram doar curios daca reusesc sa il/ii localizez pe FB pe alin&nicoleta pe baza putinelor date care le aveam:
1. nume - probabil
2. oras - posibil
3. ceva legat de acvariu

Un singur profil de pe FB corespunde la toate 3 - cu numele de familie Calu. De unde si intrebarea "ecvestra".

ontopic: Am mai vazut vreo 2-3 alimentatoare care reactioneaza cam la fel ca al tau. Curentul care poate sa il genereze e la limita maxima. Adica ti-ar trebui un alimentator mai bun. La 5V nu s-ar fi aprins ledurile albe, deci evident aveai unul de 12V.

Gindeste-te cum faci sa protejezi ledurile de apa.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
alin.calu
Member
[Avatar]
Joined: 13/12/2015 20:21:54
Messages: 227
Location: Brasov
IP:
Offline

Da, profilul de FB este Alin si Nicoleta Calu. In poza de profil apare si Emma-Olimpia (domnisoara noastra). Nu e nevoie sa scrii la plural. 99.9% din timpul cat sunt pe forum, sunt Alin. Iar pe FB sta mai mult sotia. Am incercat la un moment dat sa schimb userul pe forum dar nu mi-a iesit si m-am lasat pagubas.

On topic: am o sursa pentru leduri care cu siguranta va face fata. Dar am sperat ca poate rezolv problema doar cu incarcatorul de 12V. Plus ca sursa aia e mare a naibii, cat o agenda...
Legat de protectia ledurilor, inca ma gandesc cum sa fac...n-am nici o idee.

KEEP CALM AND FEED YOUR FISH!!!
LiRo
Junior member
[Avatar]

Joined: 18/10/2016 11:48:11
Messages: 75
Location: Brasov, Sanpetru
IP:
Offline

alin&nicoleta wrote:Da, profilul de FB este Alin si Nicoleta Calu. In poza de profil apare si Emma-Olimpia (domnisoara noastra). Nu e nevoie sa scrii la plural. 99.9% din timpul cat sunt pe forum, sunt Alin. Iar pe FB sta mai mult sotia. Am incercat la un moment dat sa schimb userul pe forum dar nu mi-a iesit si m-am lasat pagubas.

On topic: am o sursa pentru leduri care cu siguranta va face fata. Dar am sperat ca poate rezolv problema doar cu incarcatorul de 12V. Plus ca sursa aia e mare a naibii, cat o agenda...
Legat de protectia ledurilor, inca ma gandesc cum sa fac...n-am nici o idee.


Greu cu electricitatea daca ai terminat auto ( same here ) smilie ) . Ca sa schimbi userul iti recomand sa iei legatura cu Mr. koala si se rezolva.
alin.calu
Member
[Avatar]
Joined: 13/12/2015 20:21:54
Messages: 227
Location: Brasov
IP:
Offline

LiRo wrote:Greu cu electricitatea daca ai terminat auto ( same here ) smilie ) . Ca sa schimbi userul iti recomand sa iei legatura cu Mr. koala si se rezolva.


Auto...mecanica...ciocan...

Electricitate...curent...par facut permanent... asa ca mai bine intreb

Legat de user, nu e un capat de tara, dar multumesc de sugestie.

KEEP CALM AND FEED YOUR FISH!!!
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

alin&nicoleta wrote:Legat de user, nu e un capat de tara, dar multumesc de sugestie.

Daca doresti asta, se poate rezolva in cateva minute... da' da-mi PM, ca sa nu stricam topicul omului.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
alin.calu
Member
[Avatar]
Joined: 13/12/2015 20:21:54
Messages: 227
Location: Brasov
IP:
Offline

Salutare

Azi am mai bagat un test de apa...rezultatele sunt cam aceleasi
- pH - 8 spre 8.5
- kH - 300 / 16.8
- Gh - 150 / 8.4
- Tc - 0 spre 0.6
- Nitriti - 0
- Nitrati - 0

KEEP CALM AND FEED YOUR FISH!!!
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Ce fel de test ai folosit ?
alin.calu
Member
[Avatar]
Joined: 13/12/2015 20:21:54
Messages: 227
Location: Brasov
IP:
Offline

Easy Life 6 in 1 Test Strips. Stiu ca nu e cel mai concludent...dar nu am gasit altceva la momentul respectiv. Testul de pH l-am comparat apoi cu un JBL pH test ce il aveam de ceva timp prin dulap si a iesit la fel.
Am testat apoi si apa pusa la declorinat inca de ieri dimineata...cam aceleasi valori le are...

This message was edited 1 time. Last update was at 30/10/2016 19:35:59


KEEP CALM AND FEED YOUR FISH!!!
alin.calu
Member
[Avatar]
Joined: 13/12/2015 20:21:54
Messages: 227
Location: Brasov
IP:
Offline

Intrebare

Am sursa asta pentru LED-uri...dar cum fac sa leg sursa la led-uri? Ca nu ma pricep. LED-uri de 5V si 1A.

Multumesc de ajutor.

image
image

This message was edited 1 time. Last update was at 30/10/2016 20:18:45


KEEP CALM AND FEED YOUR FISH!!!
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Sursa e buna pt. benzile care deja le ai. Dupa cum arata poate sa duca intre 3,5 si 5A. Vezi ca e alta eticheta pe spate.

Nu am auzit de LEDuri de 5V si 1A. Leduri de putere mai mare se fac pt. auto da alea sint toate la 12V.

Cum arata sau ce scrie pe ele?

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
alin.calu
Member
[Avatar]
Joined: 13/12/2015 20:21:54
Messages: 227
Location: Brasov
IP:
Offline

Bah prost sunt...iar am scris 5V.


Ledurile au 12 V toate, albe, rosii, albastre...singura chestie e ca cele colorate nu au intensitatea la fel ca cele albe, desi sunt tot de 12V.

KEEP CALM AND FEED YOUR FISH!!!
raducu26
Junior member
[Avatar]

Joined: 13/09/2010 23:24:31
Messages: 28
Location: Pascani
IP:
Offline

alin.calu wrote:Salutare

Azi am mai bagat un test de apa...rezultatele sunt cam aceleasi
- pH - 8 spre 8.5
- kH - 300 / 16.8
- Gh - 150 / 8.4
- Tc - 0 spre 0.6
- Nitriti - 0
- Nitrati - 0


Nu mai stiu unde am citit si e posibil sa zic o prostie dar ....kh nu e cumva Boby mai mica decat gh?Oricum testele 6 in 1 nu prea sunt precise deloc.Eu am avut de la jbl...faceam cate 2 teste de fiecare data si aproape intotdeauna ieseau diferente.

This message was edited 1 time. Last update was at 31/10/2016 11:46:59

[Email] [Yahoo!]
alin.calu
Member
[Avatar]
Joined: 13/12/2015 20:21:54
Messages: 227
Location: Brasov
IP:
Offline

raducu26 wrote:
Nu mai stiu unde am citit si e posibil sa zic o prostie dar ....kh nu e cumva intotdeauna mai mica decat gh?


Nu zic ca nu se poate...dar ne-am uitat 4 ochi la tester cand am comparat rezultatele...si am ajuns la concluzia ca Gh e mai mic...voi mai repeta si azi testul.

This message was edited 1 time. Last update was at 31/10/2016 11:46:26


KEEP CALM AND FEED YOUR FISH!!!
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Incearca cu ultima sursa.

Si ai grija cu ea - tensiunea de la priza intra direct in ea, iar suruburile pe care intra nu sint izolate, sint la vedere. Deci din greseala poti sa pui mina pe ele. Sa nu existe o asemenea greseala. Nici din partea ta, nici din partea altora mai mici si foarte curiosi.

ALimentatorul ala mic e posibil sa nu poata sa genereze curent destul de mare pt. toate ledurile.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
alin.calu
Member
[Avatar]
Joined: 13/12/2015 20:21:54
Messages: 227
Location: Brasov
IP:
Offline

Liv wrote:Incearca cu ultima sursa.
Si ai grija cu ea - tensiunea de la priza intra direct in ea, iar suruburile pe care intra nu sint izolate, sint la vedere. Deci din greseala poti sa pui mina pe ele. Sa nu existe o asemenea greseala. Nici din partea ta, nici din partea altora mai mici si foarte curiosi.
ALimentatorul ala mic e posibil sa nu poata sa genereze curent destul de mare pt. toate ledurile.


Sa vezi cum ma las eu pagubas la faza cu ledurile numai din cauza celei mici...vorba ta, e curioasa rau de tot.

Trebuie sa caut o solutie de compromis.

KEEP CALM AND FEED YOUR FISH!!!
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Nu ai nici o solutie de compromis. Tot ce e in acvariu e alimentat la 220Vca.

Daca le fixezi si izolezi bine nu e nici o problema.

Si sa incui absolut toate solutiile la care ar putea avea acces.
Or fi ele diluate, dar nu mi-as asuma vreun risc.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com