[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
DIY LED project cu controller TC420  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cred ca ti-ai raspuns singur, dar cauti si incurajari de afara. Atunci sa sti ca noi suntem alaturi de tine si treci la bricolaje
inainte sa faci ceva de care esti nesigur intreaba
Nu stiu ce vrei sa spui cu cuptorul si gatitul led-urilor. Aia de unde ai scos-o?

This message was edited 1 time. Last update was at 30/03/2016 07:08:01



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Citeam un PDF cu specificatiile la un LED CREE si acolo zicea ceva de cum vin impachetate, si ca daca le scoti de pe banda lor si nu le lipesti imediat, umiditatea le poate schimba spectrul, motiv pentru care trebuie cooked. Si iti da temperatura pentru cooking si perioada.

Banuiesc ca LEDurile lipite pe stelute de aluminiu nu au nevoie de asta.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

smilie
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Shubi wrote: smilie

+1

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Azi au sosit cablul multicore (pentru legat canalele de LEDuri la canalele controllerului) si cutia de aluminiu.

[Thumb - pixlr_20160331193700170_20160331194009830.jpg]


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Din cate vad, am nevoie de:
- modificari la cutie: taiat cercuri in capacul culisant corespunzator pozitiei LEDurilor, taiat o gaura pentru intake ventilator pe partea opusa, perforatii in capacele laterale, o gaura pentru cablul care leaga luminile la controller;
- un radiator care sa culiseze perfect in canturile de pe laterale
- un geam subtire / acrylat transparent subtire care sa culiseze perfect langa capac (pentru a proteja LEDurile de stropire cu apa) - probabil il voi sigila cu silicon de capacul culisant
- un ventilator silentios (sau doua).

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

+1 pentru cutie, mega-meserie!

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Apreciez mocheta!


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Frumosss. Dupa ce am citit de doua ori explicatiile am inteles conceptul
Sa vedem daca am inteles bine:
In canelurile interioare ale cutiei va intra un radiator pe care se vor pune led-urile. Partea lisa a radiatorului pe care se pun led-urile va fi spre capacul culisant, iar partea cu arpioare spre ventilatorul pe care il fixezi de fundul cutiei. Aerul suflat de ventilator va iesi prin lateral.
Nu inteleg unde vine placa de acryl... peste calacul culisant si "gaurit in dreptul led-urilor" sau sub. Cum ai pus acum capacul culisant pe ultima canelura pare ca placa de acryl se pune la interior, dar e numai o parere...
Pentru cablurile care alimenteaza vezi ca se gasesc presetupe speciale in magazinele de electrice - etanseaza si arata bine. Le cumperi pentru dimensiunea/diametrul cablurilor.

De unde ai luat cutia? Ce dimensiuni are?
daca poti sa faci si o prindere mecanica a radiatorului la cutie si mai dai cu o pasta termoconductoare, poate contribui si ea (cutia ) la disiparea caldurii


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

De pe ebay la luat-o, apare pe prima pagina a topicului.
Asa ceva: http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_from=R40&_trksid=m570.l1313&_nkw=hammond+aluminium+instrument+enclosure&_sacat=0

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

koala wrote:Apreciez mocheta!



Mocheta iti apreciaza aprecierea. O sa fac un topic separat despre mocheta, dezvalui aici in premiera ca e de la Ikea. Restul detaliilor, pe viitor ;)


Lucian wrote:Frumosss. Dupa ce am citit de doua ori explicatiile am inteles conceptul
Sa vedem daca am inteles bine:
In canelurile interioare ale cutiei va intra un radiator pe care se vor pune led-urile. Partea lisa a radiatorului pe care se pun led-urile va fi spre capacul culisant, iar partea cu arpioare spre ventilatorul pe care il fixezi de fundul cutiei. Aerul suflat de ventilator va iesi prin lateral.
Nu inteleg unde vine placa de acryl... peste calacul culisant si "gaurit in dreptul led-urilor" sau sub. Cum ai pus acum capacul culisant pe ultima canelura pare ca placa de acryl se pune la interior, dar e numai o parere...
Pentru cablurile care alimenteaza vezi ca se gasesc presetupe speciale in magazinele de electrice - etanseaza si arata bine. Le cumperi pentru dimensiunea/diametrul cablurilor.

De unde ai luat cutia? Ce dimensiuni are?
daca poti sa faci si o prindere mecanica a radiatorului la cutie si mai dai cu o pasta termoconductoare, poate contribui si ea (cutia ) la disiparea caldurii


Pentru acest proiect, nu mi-am propus inovatie, ci imitatie.
Cutia cumparata e o versiune mai mare a cutiei pentru lumina pe care am cumparat-o pentru Fluval Edge.

Daca radiatorul culiseaza pe canturi, ofera deja un bun transfer de caldura cutiei.

Legat de geam, la lumina mea a inlocuit total capacul culisant, dar ma gandeam ca ar arata mai bine daca pastrez capacul, fac gauri in capac care sa permita iesirea luminii de la LEDuri la unghi de 120°. Ramane problema prevenirii accesului apei la LED, ca atare tot e nevoie de un paravan transparent. Pe acesta il voi aplica pe capacul culisant si il voi izola cu silicon.

Acum ca am cutia, stiu ca voi putea aplica o retea de maxim 50 de LEDuri in cinci siruri de zece LEDuri.

Acum ma gandeam ca pot merge fie pe o mixtura 50:50 albe:albastre, alternate, fie pe 30 albastre la 20 albe insirate pe siruri de 10 in culori alternante.

Acum totalul LEDurilor ar ajunge la 150W, voi incerca sa folosesc doar LEDuri CREE de 3W, la 0.6-0.7A. Ramane intrebarea: in serie / paralel, cum le distribui pe canale, ma bazez pe controllerele chinezesti / caut ceva alternativ (eventual desfac un controller TMC sa ma lamuresc cum merge) etc.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:De pe ebay la luat-o, apare pe prima pagina a topicului.
Asa ceva: http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_from=R40&_trksid=m570.l1313&_nkw=hammond+aluminium+instrument+enclosure&_sacat=0


dap. trecusem pe diagonala peste lista aia
Acum ca am vazut dimensiunile inteleg ca vreu sa pui 50 de led-uri pe ceva de marimea unei jumatati de foaie de hartie (sau cel putin asa arata dimensiunile cutiei 223x120mm) ? cam 5cm2 per led sau fiecare led pus pe o retea de 2,3cmx2.3cm... si am facut calculul la suprafata cutiei, radiatorul este mai mic pentru ca culiseaza in interiorul cutiei... Poate am facut eu calculele gresit dar sigur ai calculat bine?
Nici pe inaltime/grosimea cutiei nu stai prea bine (parerea mea ). In 51.5mm trebuie sa bagi 20mm (radiatorul), vreo Xmm grosimea fundului cutiei, Xmm loc pentru firele electrice, Xmm capacul culisant, Xmm led-urile, Xmm acrylul, Xmm ventilatorul??? Sper ca le-ai calculat bine.
um02122 wrote:Daca radiatorul culiseaza pe canturi, ofera deja un bun transfer de caldura cutiei.

Pai tocmai ca daca culiseaza => nu exista un contact ferm => nu exista un transfer termic bun...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Bune observatii. Eu imi bazez speculatiile pe faptul ca a mers la cutia mica (unde radiatorul culiseaza, dar exista transfer de caldura si la cutie), firele cu radiator si LEDuri au incaput in 4 cm inaltime (aici am 5 cm). De ce cred ca e posibil sa o scot la capat cu incalzirea? Pentru ca la luminile mici am o cutie micuta cu 12 LED Cree de 3W, un radiator infim si un ventilator mic de turatie mica (pentru evitarea zgomotului), iar temperatura cutiei nu trece de 45° cu toate LED la 100%.

In cutia mare pot pune un ventilator mai mare (100 sau 120 cm).

Am zis 50 de LED pentru ca atatea incap una langa alta pe suprafata respectiva fara sa se incalece (au placuta de 20 mm).

Nu planuiesc sa pun lumina aceasta pe niciun acvariu, voi incerca sa vad daca se poate face, daca nu, trec iar la masuta de design. Ideea e sa testez si daca nu merge, ori optimizez cumva racirea, ori scad numarul de LEDuri.

Ideea e ca tovarasii nostri prieteni chinezi pot produce orice cutie cu orice specificatii, dar dupa cum vedeti, inca nu am idee clara ce sa cer. Daca apuc sa testez, vad ca pot folosi controllerul cu 12 canale etc, fac si o dihanie mare. Dar nu vreau sa cheltui in acest stadiu mai mult decat e nevoie (testez la scala mica ).

Apoi, ma gandesc sa vad cat de mult pot sa compactez partea cu LEDuri, fire etc, ca sa pun radiatorul cu cea mai mare dimensiune care inca incape in cutie.

Mai pun o poza cu capacul ca sa se vada ca nu mananca in grosime din spatiul util din cutie.
[Thumb - pixlr_20160401131616236.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 01/04/2016 14:22:54


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

eu doar am tras un semnal de alarma unde mi s-a parut "din avion" ca ceva pare ca nu se pupa, dar daca sunt rezolvabile este ok
sunt in continuare cu ochii pe tine


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

O sa-mi fac curaj sa desfac iar lumina de la Fluval si o sa-i trag cateva poze de interior.

Poze cu cablul multicore (am 3m).

[Thumb - pixlr_20160401132101763.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 01/04/2016 14:24:31


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

CREE XP-E2 Blue LED

Our recommended Blue LED! "Blue" is a true blue - a different colour to "Royal Blue", which has more of a violet/purple tone to it than "Blue". This wavelength is very useful for both growth and colouration, and is less sharp than the Royal Blue. An essential part to any full-spectrum light fixture.

Our XP-E2 Blue M3 LED is currently the most powerful and efficient LED available that provides this Blue colour. The XP-E2 is the second generation of CREE's XP-E line and as such is more powerful and efficient than the first generation XP-E. Oh and of course, mounted on our highest quality stars, makes it even more efficient, maintaining the highest levels of light output, as well as prolonging it's life. Run it on our copper stars and don't think twice about pushing it to 1A!

Comes pre-mounted on the highest quality aluminium 20mm star-shaped heatsink, with large gold-plated solder pads. Copper heatsinks are also available as an option for increased thermal dissipation, ideal for when driving these LEDs at higher currents.

Specifications:

Colour/Bin: Blue M3 (465-485nm, 45.7lm @ 350mA, 25C)

Max. Forward Current (DC): 1000mA (that's 1A)

Dominant Wavelength: 465-485nm

Forward Voltage (DC) (@ 350mA): Typical: ~3.1V
Forward Voltage (DC) (@ 1000mA): Typical: ~3.4V

Luminous flux (@ 350mA, 25C): 45.7lm
Luminous flux (@ 700mA, 25C): ~82.3lm
Luminous flux (@ 1000mA, 25C): ~107.5lm

Optic Viewing Angle: 135°
Manufacturer's part number: XPEBBL-L1-0000-00301
 Filename XLampXPE2.pdf [Disk] Download
 Description No description given
 Filesize 1879 Kbytes
 Downloaded:  0 time(s)


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

3W Semileds Cool White (10000K) LED

A high quality very-cool-white (10000K) LED from Semileds. Similar brightness to a low-bin CREE XP-G2 LED.

Comes pre-mounted on the highest quality aluminium 20mm star-shaped heatsink, with large gold-plated solder pads. Copper heatsinks are also available as an option for increased thermal dissipation, ideal for when driving these LEDs at higher currents.
Specifications:

Colour/Bin: Cool White (10000K)

Max. Forward Current (DC): 1000mA (that's 1A)

Forward Voltage (DC) (@ 350mA, 85C): Typical: 3.0-3.2V

Luminous flux (@ 350mA, 85C): 139-148lm

Thermal resistance: 8C/W

Optic Viewing Angle: 130°

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

5W CREE XP-G2 Cool White (6500K) LED
Higher power and efficiency than CREE XT-E and XP-G (gen 1) LEDs.
Comes pre-mounted on the highest quality aluminium 20mm star-shaped heatsink, with large gold-plated solder pads. Copper heatsinks are also available as an option for increased thermal dissipation, ideal for when driving these LEDs at higher currents.
Specifications:
Colour/Bin: S2 1C/1D (6500K)

Max. Forward Current (DC): 1500mA (that's 1.5A)

Forward Voltage (DC) (@ 350mA, 85C): Typical: 2.8V
Forward Voltage (DC) (@ 700mA, 85C): Typical: 2.9V
Forward Voltage (DC) (@ 1000mA, 85C): Typical: 3.0V
Forward Voltage (DC) (@ 1500mA, 85C): Typical: 3.1V

Luminous flux (@ 350mA, 25C): 168lm
Luminous flux (@ 350mA, 85C): 148lm
Luminous flux (@ 700mA, 85C): 271lm
Luminous flux (@ 1000mA, 85C): 360lm
Luminous flux (@ 1500mA, 85C): 488lm

Thermal resistance: 4C/W

Optic Viewing Angle: 115°

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

5W CREE XT-E Cool White (7000K) LED
Higher power and efficiency than CREE XP-E LEDs. Our CREE XT-Es are currently our most cost-effective high power LED range.
Comes pre-mounted on the highest quality aluminium 20mm star-shaped heatsink, with large gold-plated solder pads. Copper heatsinks are also available as an option for increased thermal dissipation, ideal for when driving these LEDs at higher currents.
General Specifications:
Max. Forward Current (DC): 1500mA (that's 1.5A)

Forward Voltage (DC) (@ 350mA, 85C): Typical: 2.85V
Forward Voltage (DC) (@ 700mA, 85C): Typical: ~3.05V
Forward Voltage (DC) (@ 1000mA, 85C): Typical: ~3.17V
Forward Voltage (DC) (@ 1500mA, 85C): Typical: ~3.3V

Thermal resistance: 5C/W

Optic Viewing Angle: 115°

Bin R5 1A Specifications:
Colour/Bin: R5 1A (7000K)

Luminous flux (@ 350mA, 25C): 160lm
Luminous flux (@ 350mA, 85C): 139lm
Luminous flux (@ 700mA, 85C): 247lm
Luminous flux (@ 1500mA, 85C): 428lm

Bin S2 1A Specifications:
Colour/Bin: S2 1A (7000K)

Luminous flux (@ 350mA, 25C): 170lm
Luminous flux (@ 350mA, 85C): 148lm
Luminous flux (@ 500mA, 85C): 200.7lm
Luminous flux (@ 700mA, 85C): 263.5lm
Luminous flux (@ 1000mA, 85C): 344.4lm
Luminous flux (@ 1500mA, 85C): 456lm

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

3W Semileds UV Ultra Violet & Near-UV LEDs
(385nm, 395nm, 415nm)
We proudly present our range of UV and near-UV LEDs from Semileds, designed to boost growth and colouration. These LEDs are exceptionally high quality, built in a ceramic package offering a low thermal resistance and providing an output that is almost as good as a CREE XT-E Royal Blue LED!
Our range includes 415nm, 395nm and 385nm options for the fullest spectrum. The beam angle is available as both 125° and 55°. We also offer models with an Aluminium Nitride ceramic package, providing even higher thermal dissipation (4.4°C/W instead of 8°C/W) for cooler running and greater efficiency - and allows the LED to be pushed at higher currents (up to 1A!). As always, we offer our LEDs mounted on both aluminium and copper stars. High-current types are provided on copper stars as standard.
Comes pre-mounted on the highest quality aluminium 20mm star-shaped heatsink, with large gold-plated solder pads. Copper heatsinks are also available as an option for increased thermal dissipation, ideal for when driving these LEDs at higher currents.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com