[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Lumini si umbre - INTROS 220 litri  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

calin wrote: 1. parca e un acvariu de Concurs(AGA)
2. Intros wrote:
- limitarea masiva a numarului de specii, deci renuntarea la multe plante dragi, pentru acvariul meu se transformase incet dar sigur intr-un veritabil "depozit de plante".



1. Chiar a fost la AGA 2006, dar nu prea a rupt inima targului... E adevarat, ulterior pozelor pentru concurs am continuat sa lucrez la el si intr-adevar si eu cred ca in pozele de mai sus arata mai bine decat in cele trimise la AGA. Asta e...
2. Continui sa cred in afirmatia citata de tine, si nu numai pentru ca asta a fost si opinia lui Ole Pedersen. Stiam ca acesta este unul din punctele slabe ale acvariului, dar eram inca in faza de acumulari de plante. Vine si un moment al selectiei. Majoritatea am inceput cu pesti, am adunat arca lui Noe piscicola, apoi am inceput sa invatam despre ei ca nu merg in "cocktail", ulterior am descoperit plantele si am adunat tot asa "la gramada" tot ce am prins, dar vine si aici un moment al selectiei in functie de preferinte, compatibilitati si design. Exista desigur multe tipuri de acvarii plantate, incluzand aici acvariile ce contin frumos expuse exemplare superbe ale unor plante tropicale dificile, rare sau pur si simplu frumoase, chiar daca nu au cele doua caracteristici anterioare. Avem aici pe forum stralucite exemple in acest sens si eforturile pentru a crea o estetica in asemenea conditii sunt foarte mari, prin cerintele din ce in ce mai diverse, uneori greu compatibile ale plantelor respective, sau prin limita de spatiu disponibil. Cam pe acolo m-am blocat si eu, din acest motiv am considerat ca pasul urmator este o selectie necesara pentru a mentine un compromis cu estetica acvariului. Multumesc oricum pentru aprecieri!

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
calin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 06/10/2003 17:26:05
Messages: 349
Location: Orastie
IP:
Offline

Intros wrote:
Chiar a fost la AGA 2006, dar nu prea a rupt inima targului...


EEE si nu ne spui nimic?? numai asa ca te-am tras de limba altfel nu ne spuneai nimic?...Chiar daca nu ai luat premiu ,fii multumit!! eu zic ca te-ai prezentat foarte bine, si cum spui ultimele poze parca sunt ceva mai reusite.Felicitari inca o data si Bafta in continuare!! :-)
[Email]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Nu am fost nici discret, nici nu am exagerat cu (falsa) modestie, pentru ca am discutat aici concursul AGA 2006 si implicit intrarea mea, cu bune si rele, considerand-o o experienta ce foloseste tuturor. Pentru ca am un ''feeling'' ca te pasioneaza aquascapingul si ca poate ai ratat acel ''thread'' iti recomand neaparat si concursul ADA 2006 , mergi pana la ultimul post unde am pus eu un link recent cu top 10 acvarii comentate de Amano in persoana. Sunt convins ca vei avea o revelatie, daca nu le-ai vazut inca, desi exista si unele intrari pe pozitii surprinzator de inalte dupa opinia mea.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

A venit 2007 si cum nu am stare, iar acvariile de pap dulce permit o dinamica mai mare a design-ului, am facut un rescape total in acest acvariu. Nu mai dau detalii hardware, in mare sunt aceleasi, mai putin substratul (Aquamedic terralit de data aceasta - voi vedea cat tine...) si ceva fertilizanti noi, inclusiv de la Dennerle. Sper in curand sa fac un upgrade al sistemului de iluminare si atunci sa va prezint o imagine cu ansamblul larg al acvariului ce va deveni probabil unul open. Nu mai lungesc discutia , acesta e imaginea de fata, sper pe parcurs sa revin cu unele imagini de detaliu, acum sunt cam in graba, recunosc...

image

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

:nutz: :nutz: :nutz: :nutz: :nutz: :nutz:

Pina-mi revin din uluiala admirativo-contemplativa vreau sa te intreb doar cum faci cu Microsorumu' ala ca nu se umple de pui si radacini inestetice?

Poze: smilie ... Poze cu plante
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Este pe departe cel mai frumos acvariu pe care l-am vazut prezentat pe acest forum Sincere felicitari. Fara sa para mai mult decat spun (desi ma bucur ca imi dai ocazia sa fac acesta afirmatie) sunt incantat sa constat ca te am de coleg aici, in mica noastra comunitate...brazdata uneori de interminabile scandaluri, astfel oferindu-mi ocazia sa laud pe cineva din tot sufletul.

Daca lumea ar intelege ca asa trebuie sa arate defapt un acvariu si ca la asa ceva nu se ajunge decat folosind anumite metode cu care ne batem gura...nu cred ca ar mai apare `fro data comentarii stupide.

Asta este: sîntem o naţie mereu în război, în care acvaristica e doar pretextul pentru umflarea de muşchi a unor personaje de mucava, efemeri in lumea noatra a acvaristilor.
Tupeu, nesimţire, ironii proaste, jigniri...care are gura mai mare, care prosteste mai tare lumea ca asa ceva se poate face fara anumita aparatura sau anumiti fertilizanti, care da mai tare la geoale ca sa-si impuna metode rezultate din unicul neuron....

O imagine spune mai mult decat o mie de cuvinte. Evidenta "zace" in imaginea acvariului prezentat de INTROS si mie unu` imi este de ajuns asta. Macar pentru tabloul de mai sus si tot a meritat sa ma lupt atata vreme
Cand oi vedea ceva de calibrul asta prezentat de unu` dintre tolomacii care se intreaba de ce nu se poate si altfel, mai discutam...pana atunci ca sa folosesc un limbaj ce le este pe inteles: ciocu` mic bajeti
Cine a trebuit sa inteleaga...sper ca a inteles

O remarca personala, trage de "Eucarionul" ala, vad ca si-a mai revenit are varfurile la verdele ce-l stiam...esti speranta mea
Blyxa arata senzational.

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Multumesc pentru opiniile pozitive, in fond si criticile constructive, facute cu buna credinta, sunt uneori si mai utile. De-a lungul timpului la aceasta rubrica am avut si eu unele astfel de observatii "critice" , dar alaturi de incurajari colegiale, si sper ca adresantii au inteles ca nu am dorit decat sa ii ajut... Revin cu raspunsul la intrebarea Faraonului printr-o imagine, in care se observa ca da, si la mine Microsorium face radacini, dar fac parte din "peisaj" iar pe un bustean zdravan , de culoare mai bruna, cum este cel mare din dreapta (e chiar f mare, dar camuflat sub plante) nu se prea vad. In al doilea rand, am observat ca varietatea "narrow leaf" de Microsorium are radacini mai discrete - in poza de mai jos cea mica din varf este varietatea clasica, iar cea de mai jos, este "narrow", si se vede diferenta la radacini. Cu aceasta imagine de detaliu mai impusc un iepure si pentru Sandu, cu Eriocaulon setaceum-ul care l-am primit de la el in grija si care sper, cand va fi vremea, sa i-l pot returna in buna stare (imi lasa si mie din el, va dati seama ). Am pus si aici pe galerie o alta imagine de detaliu, dar pentru cea de mai sus nu mai am loc. Se zvonea candva ceva de genul "server mare- galerie mare" - mai ramane valabil, sau tot cu imaginile pe alte servere ? Eu m-as bucura sa le pun aici la noi... Cat despre acvarisitica, am spus pe la un post pe aici ca pentru oricine a avut rabdarea sa citeasca de-a lungul timpului ce s-a scris serios pe aici (rar, dar bine zic eu) are toate informatiile necesare pentru a-si face un acvariu superb. Am dat si eu sfaturi pe aici pe forum, pe pm, sau la intalniri si de unii s-a prins (chiar bine), asa ca sunt convins ca vom avea aici din ce in ce mai multe acvarii frumoase.

Iar vorbesc mult, asa ca bag imaginile:

image



image

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Superb! Felicitari! Pun si eu o intrebare de profan (sorry :oops, cum se numeste plantuta aia marunta care face un covoras gros inspre stanga acvariului?

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Anubias wrote:Pun si eu o intrebare de profan (sorry :oops, cum se numeste plantuta aia marunta care face un covoras gros inspre stanga acvariului?


Hemianthus callitrichoides ''Cuba''

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
dan_p67
Member

Joined: 15/01/2003 12:03:23
Messages: 163
Location: BUCURESTI Colentina
IP:
Offline

wow....superb! si cand ma gandesc ca multi stim ca pozele nu pot reproduce in totalitate realitatea ,imi dau seama ce minunatie ai acolo.
Esti un maiestru,felicitari!
Cat ai kh,Gh?
Cat despre Setaceum,Sandule iti promit ca-ti dau altul(altele),numa lasa-l p'asta acolo.
[Yahoo!]
dan_p67
Member

Joined: 15/01/2003 12:03:23
Messages: 163
Location: BUCURESTI Colentina
IP:
Offline

wow....superb! si cand ma gandesc ca multi stim ca pozele nu pot reproduce in totalitate realitatea ,imi dau seama ce minunatie ai acolo.
Esti un maiestru,felicitari!
Cat ai kh,Gh?
Cat despre Setaceum,Sandule iti promit ca-ti dau altul(altele),numa lasa-l p'asta acolo.
[Yahoo!]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Nu am masurat de multicel KH-ul si Gh-ul (de o luna-doua). Ultima data KH =5; GH=10. Dan, eu tot te voi pisalogi cu fotografiile macro cu coralii si pestisorii tai marini, pentru ca, desi cum vezi, ma invart cu verdeata - si produsele tale "salty" cred ca sunt foarte interesante, dar sa le vedem mai de aproape... :-)

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
dan_p67
Member

Joined: 15/01/2003 12:03:23
Messages: 163
Location: BUCURESTI Colentina
IP:
Offline

INTROS wrote:Ultima data KH =5; GH=10.
eram sigur ca ai kh mic.Parerea mea este ca noi bucurestenii suntem cam oropsiti de apa de la robinet si mai ales de duritate.Oricum,la tine,echilibrul acvariului este demn de invidiat.
INTROS wrote: eu tot te voi pisalogi cu fotografiile macro cu coralii si pestisorii tai marini

ok,numa mai lasa-ma un pic,in primul rand sa mai ma joc cu aparatul asta nou Canon eos 400 care e o scula in mana unui profan si al doielea, asa cum stii si ai subliniat-o in muulte randuri,rabdarea trebuie sa fie de fier pentru ca coralilor le trebuie mult timp sa-si arate adevarata "piele".
[Yahoo!]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Acvariul marin atinge "maturitatea" mult mai greu decat cel de apa dulce. Insa in ambele cazuri conteaza foarte mult cine si cum face poza. Eu unul din pacate nu le am deloc cu fotografiatul.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@Intros

care e planul de fertilizare pe care il folosesti? In ce moment al zilei adaugi fertilizantii?

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

M-ai naucit de tot cu setup-ul asta.Cate luni are?

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
calin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 06/10/2003 17:26:05
Messages: 349
Location: Orastie
IP:
Offline

Foarte frumos,felicitari! Ma lasaaa cu ochiii...
[Email]
Marti
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2003 00:18:03
Messages: 763
Location: Bucuresti/Crangasi
IP:
Offline

cel mai tare setup de pe forum, bravo intros
[WWW]
Mitica
Member

Joined: 08/10/2006 16:33:26
Messages: 164
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Ce plante frumoase.. ce setup.. ce culori .. Suupeer
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Mor de curiozitate sa vad cum arata acvariu' dupa doua saptamini. Sau imediat dupa o tunsoare . Asa-i c-o sa-mi satisfaci setea de cunoastere cu niste poze?

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com