[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu meu ..  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Radu Luchian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 24/04/2006 20:19:48
Messages: 310
Location: Suceava
IP:
Offline

In acest caz nu te grabi, scrie cu grija ce vrei, alege-ti cuvintele astfel incat sa fii cat mai explicit in ceea ce priveste problema luata in discutie. In acest caz, totul se intelege mai usor, este mai limpede, deci se poate rezolva mai usor. Nuh?

Sper sa nu fie cu suparare, fiindca nu asta am urmarit.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
LooSeR
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/03/2006 10:31:02
Messages: 571
Location: Bucuresti, Marasesti
IP:
Offline

Nu e nici o suparare o sa fiu mai atent dar despre ce am intrebat mai sus raspunde cineva?
2 Scalari + 6neoni ( xipho + conchius vor pleca )

Vand Pui vijla maghiar ! Pt detalii PM !
[WWW] [Yahoo!] [MSN]
Radu Luchian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 24/04/2006 20:19:48
Messages: 310
Location: Suceava
IP:
Offline

Eu zic ca se impaca, unii spun ca mai bine era daca cresteau scalarii cu neonii de mici, asa ar putea vedea neonii drept hrana vie... si asta e drept, dar eu am mai adus uneori neoni in trecut in acvariul cu scalari si nu au fost probleme, au stat mai timizi o ora, dar apoi s-au acomodat si au intrat in banc, scalarii fiind indifierenti (mai putin cand e perioada reproducerii, atunci e de rau tare... ii mai fugaresc daca neonii nu isi stiu locul...)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Lupino
Member
[Avatar]

Joined: 11/05/2005 17:17:58
Messages: 119
Location: Galati, Romania
IP:
Offline

LooSeR, sincer, cred ca doi scalari sunt de ajuns. Nu cred ca are rost sa mai aduci inca doi. Gandeste-te ca cei doi pe care ii ai acum vor ajunge undeva la 6-8 cm diametru, poate chiar mai mult (dimensiune fara inotatoare). Cu tot cu inotatoare pot ajunge la 20-25 cm. Pentru astfel de pesti inaltimea acvariului ar fi trebuit sa fie pe la 50 cm. Daca mai sunt si patru, in perioada imperecherii va fi dezastru (mai ales ca nu ai nicidecum "jungla" ca sa aiba unde sa se ascunda unii de ceilalti), vei avea parte de lupte :scrima: care se vor lasa cu pierderi . Nu cred ca asta vrei. Daca tii neaparat, cel mult cei 6 neoni isi pot gasi locul in acvariul tau (in plus fata de ce ai) si asta daca il mai plantezi!!! Mult succes!

Pe unii ii privesc ..., pe altii ii pescuiesc ... Sper sa nu-i incurc vreodata
[Yahoo!]
LooSeR
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/03/2006 10:31:02
Messages: 571
Location: Bucuresti, Marasesti
IP:
Offline

Plantele incep sa creasca ... nu stiu daca scalarii sunt pereke oricum pana voi mai lua neoni mai dureaza .. in week o sa il plantez cu plante noi sper !

Vand Pui vijla maghiar ! Pt detalii PM !
[WWW] [Yahoo!] [MSN]
LooSeR
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/03/2006 10:31:02
Messages: 571
Location: Bucuresti, Marasesti
IP:
Offline

Incepe incetu cu incetu sa arate a un acvariu de vis !
Astazi am mai luat 4 cryptocorine .... frumoase si o buturuga mare .. !
Deja e diferit !

Treb sa imi vina teoretic in posta niste Echinidrosu

O sa pun poze !

P.S. nu mai sunt xipho -ii .. si am adaugat 10neoni .. dintre care 2 au fost felu intai la scalari .. sper sa mai ramana cativa daca nu o sa adaug neoni mai adulti

Vand Pui vijla maghiar ! Pt detalii PM !
[WWW] [Yahoo!] [MSN]
sydney
Member
[Avatar]

Joined: 07/04/2006 15:44:52
Messages: 158
Location: Timisoara, zona Flora
IP:
Offline

LooSeR wrote:
Treb sa imi vina teoretic in posta niste Echinidrosu

Echinodorus?
Nu vrei sa asculti sfaturile celor mai batrani cum ca graba strica treaba. :-P

LooSeR wrote:
si am adaugat 10neoni .. dintre care 2 au fost felu intai la scalari .. sper sa mai ramana cativa daca nu o sa adaug neoni mai adulti

Da-mi voie sa citez de pe pagina http://www.aquahobby.com/gallery/e_neon.php:


Neons cannot be kept with predator type fish or anything that is large enough to eat them, including the innocent looking Angelfish.


Este exact cazul tau, deci ai verificat pe viu zicerea din mosi stramosi: pestele cel mare mananca pestele cel mic, cu mentiunea ca poate ar fi avut mai multe sanse de coabitare pasnica daca cresteau impreuna. S-a tot spus si pe forum, dar experienta practica e sfanta! Oricum e bine ori de cate ori experienta confirma cunostintele teoretice: inseamna ca teoria este buna . Saracii neoni!

Îmi oglindesc sufletul în acvariu.
LooSeR
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/03/2006 10:31:02
Messages: 571
Location: Bucuresti, Marasesti
IP:
Offline

Eh .. si l-am intrebat pe cel de la Animax ..daca o sa ii manance scalarii ca sunt marisori ! Si el a zis ca nu au nici o treaba .. o sa ii fugareasca dar nu o sa ii mananace !
Au ramas 7 si se pare ca s-au mai potolit scalarii .. !
Pardon .. Echinodorus nush la ce m-am gandit .. ca invatasem cum se pronunta
Datorita plantelor Cryptocoryne ..care sunt adunate ... scapa .. ca se ascund printre ele

Vand Pui vijla maghiar ! Pt detalii PM !
[WWW] [Yahoo!] [MSN]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

LooSeR wrote:Eh .. si l-am intrebat pe cel de la Animax ..daca o sa ii manance scalarii ca sunt marisori ! Si el a zis ca nu au nici o treaba .. o sa ii fugareasca dar nu o sa ii mananace !
Nu ma pot abtine sa nu fiu iar rau ....... dupa 267 de posturi pe forum inca n-ai invatat ca domnii din magazine iti toarna orice gogomanii numa' sa le cumperi "marfa"? Si daca "marfa" moare cu atit mai bine, cumperi alta ....... tu pe ei ii crezi sau pe noi :brosu: & :bnegru: (dor de koala) ?

LooSeR wrote:Au ramas 7 si se pare ca s-au mai potolit scalarii .. !
Io cred ca abia le-au prins gustu' .......

LooSeR wrote:Echinodorus nush la ce m-am gandit .. ca invatasem cum se pronunta
Problema e ca, probabil, Echinodorusu' ala o sa creasca urias si o sa umple tot acvariu' tau. De fapt ce Echinodorus e? ....... poate ai nimerit unu' pitic .

Poze: smilie ... Poze cu plante
LooSeR
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/03/2006 10:31:02
Messages: 571
Location: Bucuresti, Marasesti
IP:
Offline

Nu se stie .. ! era un domn pe...care dona echinodorus.. nu se stie ce sunt... cand os a ii primesc o sa vad

Vand Pui vijla maghiar ! Pt detalii PM !
[WWW] [Yahoo!] [MSN]
LooSeR
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/03/2006 10:31:02
Messages: 571
Location: Bucuresti, Marasesti
IP:
Offline

Am ascultat sfaturile uitandu-ma bine in acvariu si vazand cum se misca scalarii ca deabea au loc cei mari.
Am decis sa dau toti pestii !
Ma voi axa pe acvariu olandez multe plante .. pesti neoni si zebra sau ceva care merg cu neonii .. !

Astazi am mai pus 7cryptocyne frumoase foc !

Vand Pui vijla maghiar ! Pt detalii PM !
[WWW] [Yahoo!] [MSN]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

LooSeR wrote:cryptocyne
O sa spui ca am boala pppaaa tine ca ma tot iau de posturile tale, da' scrie te rog corect numele plantelor ca pe cuvintu' meu daca nu mi-ai anesteziat citiva neuroni de buna dimineata :aaa: .

P.S. Scuze de offtopic total si nepotrivit , se poate sterge fara suparare.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Porcu'"][quote:3b20e53cea="LooSeR wrote:cryptocyne
O sa spui ca am boala pa™ tine ca ma tot iau de posturile tale, da' scrie te rog corect numele plantelor ca pe cuvintu' meu daca nu mi-ai anesteziat citiva neuroni de buna dimineata :aaa: .

P.S. Scuze de offtopic total si nepotrivit , se poate sterge fara suparare.


Nu e vorba de "boala"...e vorba doar de un pic respect pentru activitatea acestui forum. Cred ca nu e foarte greu sa se documenteze asupra unor denumiri ca sa inteleegem si noi despre ce vorbeste...nu doar sa intuim

@LooSeR: Pana la proba contrarie iti blochez topicul ca sa nu mai scoti aberatii. Deocamdata imaginile descrise fac parte dintrun acvariu de cosmar

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com