[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Herbtana  XML
Forum Index » Pesti marini
Author Message
quaz
Membru de baza

Joined: 24/11/2013 11:15:27
Messages: 369
Location: Oltenita
IP:
Offline

Ai dreptate, un risc exista intotdeauna ! DeJong ar fi o sursa de incredere ?! Adica sa iau pesti de la cineva care aduce de acolo ?
Si inca ceva, vreau sa stiu, cine are dotarile necesare sa tina de ex in carantina un Sohal de marime M sau L saptamani la rand ? Eu unul nu am cum...
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Poate ca n-am fost destul de clar.

Daca vrei sa fii sigur ca pestii sunt sanatosi, atunci TREBUIE sa ii carantinezi si sa ii tratezi tu personal... cu manutzele alea doua.
Altfel, de oriunde i-ai lua, riscul exista.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
quaz
Membru de baza

Joined: 24/11/2013 11:15:27
Messages: 369
Location: Oltenita
IP:
Offline


Am inteles, am manutze disponibile dar nu am un tanc suficient de mare echipat cu de toate acareturile sa pot tine de ex un Sohal cateva saptamani. Cine poate, sa ridice mana sus !! ( tu cum ai facut carantina la ciortanii pe care ii aveai in sarat ? Nu glumesc, chiar vreau sa aflu si poate sint si altii interesati ). Nu discut acum despre domnisoare sau alti pesti de talie mica pe care ii poti tine saptamani in 100l cu o pompa mica si un filtru oarecare hang-on.

This message was edited 1 time. Last update was at 02/12/2015 12:03:27

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

NU am facut nici o carantina, deoarece nu am avut posibilitatea sa amenajez bazin special... evident, am supt-o cu gratie, atunci cand s-a spart buba.
Poti incerca sa iei toti pestii pe care ti-i doresti, si sa ii tratezi direct in bazinul mare... asta inseamna ca NU bagi alti pesti, dupa aia!

Eu m-am lovit de urmatoarea combinatie de factori:
- nu am avut de unde sa cumpar TOTI pestii pe care mi-i doream... adica, sa ii cumpar pe toti deodata, ca sa-i pot trata la un loc.
- nu am avut cum sa amenajez bazin de carantina.
- am cumparat ce pesti mi-au placut... atunci cand i-am gasit disponibili.

In conditiile astea, am avut boala in acvariu in permanenta:
- deoarece ii hraneam bine si deoarece parametrii apei erau buni (aveam filtrare in regula), boala nu s-a manifestat niciodata la modul tragic.
- hepatusul facea episoade regulate de gris... veneau si treceau, fara sa afecteze "vizibil" si ceilalti pesti.
- in momentul in care ceva a mers prost (la mine a fost pompa arsa, in perioada cand eram in concediu), atunci boala a rabufnit si-a terminat tot stocul de pesti.
- stresul, de orice natura, este factorul determinant care da pestii peste cap... pestele nu mai poate sa lupte cu boala, sistemul imunitar se duce pe maciuca si totul o ia la vale.


Deci, parerea mea este ca pestii fara carantina/tratament sunt un potential risc. Indiferent de provenienta lor!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
quaz
Membru de baza

Joined: 24/11/2013 11:15:27
Messages: 369
Location: Oltenita
IP:
Offline

+100
Imi confirmi ca treaba asta cu carantina nu este la indemana oricui, in mare stiam ce-mi scrii dar e bine sa citeasca si posteritatea !!
Asa ne luptam toti (majoritatea ?!), astea sint problemele pe care le avem toti (majoritatea ?!), altfel ne-ar muri pestii de batranete in bazine...
Ma bucur ca ai pus "degetul pe rana".... e simplu de spus "Fa carantina dom'le"...
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, asa este, ai dreptate.
E simplu de spus, dar e greu de pus in practica... ma rog, discutia a plecat de la afirmatia aia cu "o sa iau pesti doar de la surse de incredere".

In rest, fiecare isi stie buzunarul, posibilitatile si disponibilitatile.
Daca pestii nostri ar muri de batranete, atunci negustorii ar da faliment.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
quaz
Membru de baza

Joined: 24/11/2013 11:15:27
Messages: 369
Location: Oltenita
IP:
Offline

Teoria ca teoria ( stim mai multe sau mai putine), dar practica ne mananca...
quaz
Membru de baza

Joined: 24/11/2013 11:15:27
Messages: 369
Location: Oltenita
IP:
Offline

Si s-a mai dus unul....
quaz
Membru de baza

Joined: 24/11/2013 11:15:27
Messages: 369
Location: Oltenita
IP:
Offline

koala wrote:Da, asa este, ai dreptate.
E simplu de spus, dar e greu de pus in practica... ma rog, discutia a plecat de la afirmatia aia cu "o sa iau pesti doar de la surse de incredere".

In rest, fiecare isi stie buzunarul, posibilitatile si disponibilitatile.
Daca pestii nostri ar muri de batranete, atunci negustorii ar da faliment.


Si fara acesti negustori nu am avea noi ce pune in acvarii !!
Sint convins ca acesti importatori ( nu le-as zice negustori unora ) nu si-ar face treaba fara o mare doza de pasiune, ca stiu ce inseamna import de animale vii si crede-ma ca te-ai lipsi de profit daca ai avea de-a face cu "sistemul"...
quaz
Membru de baza

Joined: 24/11/2013 11:15:27
Messages: 369
Location: Oltenita
IP:
Offline

Sa zicem ca a trecut tsunami-ul si tragem linie... Dupa tratament cu OOdinol de la JBL, au supravietuit picasso, puffer, odonus niger si scopas... Zece ciortani s-au dus pe vesnicele plaiuri ...
O iau de la capat, cu un alt tanc, mai mare, cu un alt aranjament al pietrelor, cu filtrul la picatura si filtru anti-fosfati facute de Shubi, cu reactorul cu biopeleti de la Elven, cu o lampa LED de 120w noua.
Apoi, recompletez stocul de pesti exact cu speciile pe care le-am pierdut...
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ti-au ramas pesti agresivi, ceea ce inseamna ca bazinul ala e unul "periculos".
Pestii sunt "stresati", asa ca se prinde mai usor boala de ei... daca nu iei pesti carantinati, o sa se repete povestea.
Peste o luna, peste 6 luni... poate peste un an.
Dar e sigur ca se va repeta.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
quaz
Membru de baza

Joined: 24/11/2013 11:15:27
Messages: 369
Location: Oltenita
IP:
Offline

Bine ca-mi faci curaj....
Sa stii ca nici unul din pestii pe care i-am avut nu au fost agresivi cu ceilalti, nici in momentul cind am avut introduceri noi .
Plm, nu ai vazut pitbuli care sint painea lui Dzeu ?
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bine mah, nu mai zic nimic.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Pesti marini
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com