[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Paraziti intestinali discusi  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
ADXX
Member
[Avatar]

Joined: 15/02/2005 15:49:00
Messages: 121
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... asa ca Benu, indura-te si mai scoate 100k din buzunar pt un flacon de AQUTAN!
[Email]
Benu
Member
[Avatar]

Joined: 15/05/2005 13:23:34
Messages: 187
Location: Popesti Leordeni
IP:
Offline

Noutati ! Dupa ceva timp am prins curaj sa intru din nou pe forum. Nu de alta, da experienta cu discusii a fost destul de stresanta.

Situatia actuala: totul merge perfect cu cei 5 discusi care mi-au mai ramas. De o luna fac ce stiu ei mai bine. Manaca de sparg, cresc, se caftesc unii pe altii si cu totii pe unul mai mic. Neonii au crescut si au niste culori superbe si ancistrusilor le-au dat mustacioarele. Unul din discusi se bate chiar cu ancistrusii pe castraveti !!!

Plantele au explodat de cand am bagat CO2. Dupa doua invazii de alge groaznice (aproape nu se mai vedeau pestii de paienjenisul de alge), dupa ce am pus CO2, au disparut complet de la sine fiind inlocuite de niste plante luxuriante.

Acuma despre ce ati scris mai sus:

Alina_G: nu am Aquator, ci Fluval extern 304. Buretii ii clatesc cu apa rece. Vata perlon ori o schimb ori o spal bine cu apa fierbinte daca nu e foarte imbacsita. Turba si ceramica nu o spal. Si astea le fac saptamanal, cand schimb apa.

ADXX: crede-ma ca ma induram de mai multicel daca stiam ca diferenta intre Aquasafe si Aqutan e asa de mare. De mai multe ori am gasit pe forum expresia "Aqutan sau Aquasafe" asa ca nu m-am gandit ca sunt diferente mari. Nu de alta da nici Aquasafe nu e ieftin si la cat s-au situat pieredrile cu discusii morti, chiar nu e foarte scump. Voi folosi Aqutan la schimburile de apa!

Interesant !!! Din discusii ce au murit: 2 din taraba de la Obor. Omul spunea ca sunt din import. 3 de la Animax. Sigur import. Cei ce au supravietuit: crescator autohton cunoscut pe forum. Deci se verifica ipoteza cu pesti mai sensibili de import ?

Acuma intrebare de baraj: 5 discusi in 400 L (utili) sunt cam putini dupa parerea multora. As vrea sa mai cumpar. Da mi-e o frica cand vad ce perfect s-au stabilizat conditiile din acvariu... Si sa o iau de la inceput cu grisul, paraziti interni Chiar si cu carantina, unul care parea sanatos s-a imolnavit dupa 3 saptamani dupa ce l-am scos din carantina.

Ce ziceti? Sa ma linistesc sau sa mai incerc ?

Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Benu wrote:Alina_G: nu am Aquator, ci Fluval extern 304.


Benu in primul post wrote:
- schimburi de apa: 20-25 % saptamanal cu apa trecuta prin filtru mecanic si carbune activ;


Probabil ca Alina a facut referire la asta.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Benu wrote:se caftesc unii pe altii si cu totii pe unul mai mic.
Asa fac cind sint putini.


Benu wrote:Plantele au explodat de cand am bagat CO2. Dupa doua invazii de alge groaznice (aproape nu se mai vedeau pestii de paienjenisul de alge), dupa ce am pus CO2, au disparut complet de la sine fiind inlocuite de niste plante luxuriante.
Ar fi perfect daca ar accepta toata lumea ca principalu' element necesar plantelor este carbonu' !

Benu wrote:Cei ce au supravietuit: crescator autohton cunoscut pe forum. Deci se verifica ipoteza cu pesti mai sensibili de import ?
No comment !
Demult bat din gura pppaaa forum sa luati discusii direct de la crescatori. Bucurati-va ca-i aveti in Bucuresti. Aveti ocazia sa luati pesti care nu ramin cu traume in urma transportului si/sau de la schimbarea radicala a parametrilor apei.

Benu wrote:5 discusi in 400 L (utili) sunt cam putini dupa parerea multora. As vrea sa mai cumpar. Da mi-e o frica cand vad ce perfect s-au stabilizat conditiile din acvariu... Si sa o iau de la inceput cu grisul, paraziti interni
.......
Ce ziceti? Sa ma linistesc sau sa mai incerc ?
Daca-i iei dddaaa la cineva dddaaa incredere nu vad care-i problema ;) .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Benu
Member
[Avatar]

Joined: 15/05/2005 13:23:34
Messages: 187
Location: Popesti Leordeni
IP:
Offline

Acum am inteles la ce filtru facea referire Alina! Nici astea nu sunt Aquator. Cand am fost in apartament unde isi are Romet sediul (?!?!?) ba aveau carcasa, da era mica si nu se potrivea la cartusul de carbune, pe care oricum nu-l primeau decat peste cateva saptamani. Asa ca m-am enervat si le-am cumparat de la un magazin. Cred ca sunt italienesti.

Si la asta spal filtru mecanic inainte sa trec apa. Sau le schimb. Se potrivesc filtrele alea ca un mosor de ata si nu sunt foarte scumpe.

M.A. Mare dreptate ai cu CO2. Efectiv mi se infunda filtru de alge moarte la o saptamana dupa ce am bagat CO2. Alge de care mecanic nu reuseam sa scap nici racaindu-le cu peria de pe decor sau plante, asa de tare se fixau practic de orice apucau. Chiar si de cochiliile amaratilor de pomaceea.

Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com