[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Return of Salt`n pepper  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Am o cutie plina cu negrese de douajcinci' si una cu autoforante pentru profile. Da un semn Shubilian daca esti interesat

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Eu zic sa le pastrezi cu sfintenie, s-ar putea sa ai nevoie de ele pa blindat usi/geamuri. Printre emigrantii din ghetourile germane circula vorbe ca la Bucuresti e o casa mare rau tocmai pe gustul lor cu fotolii in care se doarme regeste. S-ar putea sa nu incapa tot haremul in ea ))
ptmdanezu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/07/2014 09:44:21
Messages: 395
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ma bate gandul sa las coralina sa creasca si pe geamurile laterale, oare gresesc ?

On tour
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Coralina, desi atragatoare, necesita calciu si se curata greu. Adica eu as lasa doar pe spate. Poti sa lasi si pe laterale sa nu zici ca nu ti-ai facut damblaua, atata timp cat o cureti inainte sa fie super greu de curatat.
Coralina e ca Xenia si GSP-ul, arata bine, toti vrem la inceput, cand se umple bazinul se lasa cu donatii.

Multe Urari si Incantatii
ptmdanezu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/07/2014 09:44:21
Messages: 395
Location: Bucuresti
IP:
Offline

exista vreo posibilitate sa imi moderez singur acest topic?

On tour
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu exista aceasta posibilitate.
Ce doresti sa modifici/stergi/adaugi?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

koala wrote:Ce doresti sa modifici/stergi/adaugi?


As vrea eu ceva pentru mine: nevasta/datoriile/amanta

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si io as vrea asa ceva!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ptmdanezu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/07/2014 09:44:21
Messages: 395
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Revin cu un mic video al acvariului...din pacate Iphone 5 e varza la filmat.



si o poza cu sump-ul si compartimentarea

image


Vreau sa imi iau un mandarin sau doi de la aqua life, sper sa ii mai aibe in stoc...

On tour
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Toate-s bune si frumoase...,.mai putin cupa skimmerului.
Ti-as recomanda sa o golesti mai des iar pentru inceput, pana se formateaza bazinul, recomand ca minim o data pe saptamana sa bagi un burete pe interiorul skimmerului (gat si corp) si sa-i speli jegul care se aduna acolo, va avea randament mult mai bun.
ptmdanezu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/07/2014 09:44:21
Messages: 395
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Shubi wrote:Toate-s bune si frumoase...,.mai putin cupa skimmerului.
Ti-as recomanda sa o golesti mai des iar pentru inceput, pana se formateaza bazinul, recomand ca minim o data pe saptamana sa bagi un burete pe interiorul skimmerului (gat si corp) si sa-i speli jegul care se aduna acolo, va avea randament mult mai bun.


O spal saptamanal (jur pe rosu), am pus poza special sa va arat ca scoate jeg ... chiar ieri l-am curatat

On tour
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Atunci spala-l la 3,5 zile fix, ca sa nu spui ca nu ti-am spus
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

O zi speciala`n viata Danezului astazi fapt pentru care transmit un calduros "La multi ani !"de la Timisoara. smilie
Sa cante formatia !

ptmdanezu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/07/2014 09:44:21
Messages: 395
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare,

Ajutati-ma si pe mine va rog cu ceva raspunsuri de la video-ul de mai jos:



Si o poza cu gravida:

image

This message was edited 2 times. Last update was at 12/11/2015 17:15:26


On tour
melcu
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2014 16:27:47
Messages: 821
Location: Bucuresti, Colentina, Inima Strazii
IP:
Offline

Salut,

Pot sa iti spun asa. Am avut 2 clovni ca ai tai. Am mai pus inca 1 la fel peste 1 an. L-au fugarit pana l-au omorat.
Sunt pesti foarte foarte agresivi si foarte teritoriali. Parerea mea ca domnisoara nu are sanse.
ocelaris47
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/09/2015 10:21:36
Messages: 42
Location: plescoi
IP:
Offline

Daca era un damsel avea sanse ca se ascundea intre pietre si nu mai aveau cum sa ajunga clownii la el.Chromis-ul ala saracul o sa aibe viata grea daca inca mai traieste pentru ca inoata in spatiul dintre ape si nu se ascunde ca un damsel spre exemplu.Chestia de pe jos daca e roscata e cyano si dispare cand apar algele verzi care ii iau locul.
ptmdanezu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/07/2014 09:44:21
Messages: 395
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ocelaris47 wrote:Daca era un damsel avea sanse ca se ascundea intre pietre si nu mai aveau cum sa ajunga clownii la el.Chromis-ul ala saracul o sa aibe viata grea daca inca mai traieste pentru ca inoata in spatiul dintre ape si nu se ascunde ca un damsel spre exemplu.Chestia de pe jos daca e roscata e cyano si dispare cand apar algele verzii care ii iau locul.


Multumesc dar din pacate prea tarziu. "Albastrel" nu a rezistat pana a2a zi ca sa il duc inapoi la Coralis. Pot doar sa ii multumesc lui Alex care m-a asigurat ca nu vor fi probleme si ca ai mei clovni se vor intelege cu el de minune . Prost e cel care cumpara pana la urma.

Acum va intreb: oare ce alt peste pot pune in acvariu langa perechea mea de clovni ? cardinali? Goby in simbioza? Doar stele de mare si alti creveti ?

This message was edited 3 times. Last update was at 14/11/2015 13:36:18


On tour
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

nu sunt prieten cu Alex de la Coralis dar pot sa-ti spun cert ca oricine ti-ar fi dat aceeasi recomandare deoarece specia de clowni oceallaris este una extrem de pasnica. incidenta de agresivitate este foarte mica. de cand am acvarii marine o singura data am dat peste un oceallaris psihopat care imi musca mie inclusiv mana si musca si alti oceallarisi mai mici.

probabil si pestii astia sunt ca oamenii....unii sunt mai dementi, altii mai pasnici.

da, ai cyano. schimba apa, spala filtrele, baga un skimmer mai performant, daca il tii pe ala, spala-i cupa deoarece un skimmer curatat periodic are un randament cu pana la 20% mai mare.

iti recomand specii mai mici de pesti pentru bazinul tau- vezi gobiodon okinawe, damnsel azure, etc.
aspira cyano, redu un picut lumina, schimba 10-20% de apa pe saptamana si o sa fie bine.

==============
-_- pray for Paris.

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
ocelaris47
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/09/2015 10:21:36
Messages: 42
Location: plescoi
IP:
Offline

Poti pune pesti care sa se se ascunda in pietre in caz ca sunt atacati de clowni.Damseli yelow tail sau azure ca astia sunt mai docili(doar unul),ar mai merge un goby dat nu dinaia care inoata in spatiul dintre ape cum sunt firefish ci goby care stau pe nisip.Six line wrasse ar mai merge, ca si ala se ascunde in pietre dar atentie ca e mai agresiv ca un damsel si poate sa omoare crevetele. EDIT si gramma loreto ar mai merge ca si ala tot ascuns intre pietre sta dar la fel ca six line ar putea fi periculos pentru crevete.

This message was edited 2 times. Last update was at 14/11/2015 13:52:18

ptmdanezu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/07/2014 09:44:21
Messages: 395
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ocelaris47 wrote:Poti pune pesti care sa se se ascunda in pietre in caz ca sunt atacati de clowni.Damseli yelow tail sau azure ca astia sunt mai docili(doar unul),ar mai merge un goby dat nu dinaia care inoata in spatiul dintre ape cum sunt firefish ci goby care stau pe nisip.Six line wrasse ar mai merge, ca si ala se ascunde in pietre dar atentie ca e mai agresiv ca un damsel si poate sa omoare crevetele. EDIT si gramma loreto ar mai merge ca si ala tot ascuns intre pietre sta dar la fel ca six line ar putea fi periculos pentru crevete.


Multumesc de sfaturi.

In legatura cu cyano: schimb 10% din apa la 4 zile, skimmer ul il spal saptamanal, nisipul il aspir la fiecare schimb de apa (chiar am scos 1/4 din el), 6 ml nopox/zi, filtrele le curat lunar.

In rest coralii cresc si stau deschisi.
In cazul in care mai adaug vietati, ele vor fi: 1-2 cardinaly, goby+crevete, stele de mare...Atit.

This message was edited 2 times. Last update was at 14/11/2015 21:12:17


On tour
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com