[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
sarea in apa  XML
Forum Index » Anabantidae
Author Message
2AlanH
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:33:14
Messages: 70
Location: Cluj-Napoca , Manastur
IP:
Offline

Nu era nimic legat de comertt .

This message was edited 1 time. Last update was at 31/07/2015 10:00:05

dcg
Junior member

Joined: 23/02/2015 17:19:31
Messages: 34
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Disciponel wrote:..am pierdut cativa deoarece au sarit (din motive neelucidate)


Betta sar deoarece, unlike white man, pot. Asa e natura lor, sunt pesti curiosi, le place sa exploreze, incusiv ce e deasupra, sunt rachete apa aer sol. la betta conteaza mult si personalitatea, unii sunt saritori innascuti. E o teroare sa ii hranesti deoaerce practic se urca pe tine.

Vlad-h wrote:Si încâ ceva : ?tiu ca pe?tii nu se ?in in boluri (deci , in acvarii sferice ) , dar in vase cilindrice se pot tine daca au un volum potrivit pentru pe?ti ? Si de curios întreb : de ce nu se pot tine in bol ?


Se pot tine in bol. Ii doare intre ventrale despre forma. Evident, cu cat volumul este mai mare cu atat le convine mai mult. De aia nu este recomandat bolul care de obicei este cam stramt.

This message was edited 3 times. Last update was at 05/08/2015 22:46:11

[Email] [WWW] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

dcg wrote:Ii doare intre ventrale despre forma.


Asa este, doar ca in bol e mai greu cu filtrarea si cu circulatia aerului la suprafata apei (in sensul ca bolul se ingusteaza inspre partea superioara).

This message was edited 1 time. Last update was at 06/08/2015 13:12:04


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
2AlanH
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:33:14
Messages: 70
Location: Cluj-Napoca , Manastur
IP:
Offline

Deci , sa inteleg ca nu se streseaza in vase cilindrice ?
2AlanH
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:33:14
Messages: 70
Location: Cluj-Napoca , Manastur
IP:
Offline

Si inca ceva (ca sa nu mai deschid atatea toppice ) , de cati litri de apa are nevoie minim o familie (2 femele si un mascul ) de gurami pitic (pe care Nu ii voi pune in cilindri , ci in acvariu normal ). Am niste apa la ciclat cu ornamente cu tot in acel cilindru si o colega trebuie sa imi dea un acvariu si cred ca e cam mic (din cate am vazut are vreo 10-20 l ) si daca are min 15-20 l as vrea sa imi iau ori betta , ori vreo 3-4 vivipari, ori o familie de gurami daca le ajunge spatiul.

This message was edited 1 time. Last update was at 11/08/2015 23:51:25

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

10-15 litrii nu sunt buni pt nici o familie.Nici macar in 20-25,caci daca ai pune 2 femele si un mascul de betta,masculul ala le-ar hartui sexual pana la epuizare prin tot acvariul,caci este mic si nu au unde sa se retraga,iar pt gourami un acvariu de 20 de litrii este mic si pt un singur exemplar.Ca apa sa se cicleze,trebuie sa aibe filtru,nu doar sa fie lasata la decantat.Despre ce ornamente este vorba ? 3-4 vivipari ai putea pune,insa nu recomand,caci ti se inmultesc la infinit.Ia-ti 5-6 zebre si rezolvi treaba,dar asta doar daca are minim 20 de litrii.Daca are sub 20,un singur Betta.Si ca sa iti raspund la intrebarea cu bolul,il streseaza depinde de marime.Daca are sub 3 litrii,da,nu o sa ii convina si o sa incerce sa iti evadeze.Orice ar fi,NU tine vreodata un peste intr-un bol mai mult de 1 zi

This message was edited 1 time. Last update was at 12/08/2015 08:30:29


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
dcg
Junior member

Joined: 23/02/2015 17:19:31
Messages: 34
Location: Bucuresti
IP:
Offline

stefanp wrote:
dcg wrote:Ii doare intre ventrale despre forma.


Asa este, doar ca in bol e mai greu cu filtrarea si cu circulatia aerului la suprafata apei (in sensul ca bolul se ingusteaza inspre partea superioara).


Clar, forma bolului aduce cu ea tot felul de pacate, principalul dezavantajat fiind insa omul, care nu poate sa observa cum trebuie dihania dinauntru. Insa eu nu m-as ingrijora despre circulatia aerului la suprafata apei, deoarece la betta ideal este sa nu prea circule. Betta prefera acvariul cat mai bine acoperit pentru ca aerul de la suprafata apei sa ramana umed si cald. Betta si romanul sunt singurele creaturi din univers pe care le trage curentul.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Anabantidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com