[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
sarea in apa  XML
Forum Index » Anabantidae
Author Message
2AlanH
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:33:14
Messages: 70
Location: Cluj-Napoca , Manastur
IP:
Offline

Buna ! Ce fel de sare se pune intr-un acvariu cu betta ? Trebuie sa fie neaparat neiodata ?
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

salut...uite aici un raspuns la intrebarea ta...

Editat de stefanp: Cu parere de rau, nu acceptam link-uri de pe forumul respectiv.
Mersi de intelegere!

This message was edited 3 times. Last update was at 03/08/2015 14:01:55


Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
2AlanH
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:33:14
Messages: 70
Location: Cluj-Napoca , Manastur
IP:
Offline

deci, se poate folosi si iodata , sa inteleg ?
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

asa zic cei de pe site...dar mai bine incearca cu cea pentru muraturi (fara iod). Dar de ce vrei sa faci tratament cu sare pestelui? are gris? ori? cei de pe site ziceau ca sarea ajuta unele medicamente...iar doar tratamentul cu sare poate ameliora simptomele dar nu vindeca boala...acum depinde ce vrei tu sa tratezi...

Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
2AlanH
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:33:14
Messages: 70
Location: Cluj-Napoca , Manastur
IP:
Offline

Pesti betta au nevoie de putina sare in apa chiar daca sunt sanatosi si de aceea intreb
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

Interesant...asta nu o stiam...si am crescut si eu cateva exemplare de betta...am mai citit pe un alt site...unde scria ca e mai indicat sa folosesti sarea neiodata...nu costa o avere anyway

Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
dcg
Junior member

Joined: 23/02/2015 17:19:31
Messages: 34
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sunt pareri impartite pe subiet. Ideea e ca betta e un peste de apa dulce deci eu nu i-as pune sare. Presupun ca in acest caz functioneaza mai bine si eventualele tratamente babesti pe baza de saramura daca va fi cazul vreodata.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
hauserBZ
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/05/2015 19:51:12
Messages: 487
Location: Buzau
IP:
Offline

nu ai de ce sa pui sare decat pt ce ti-au spus colegii tratament sau chestii de genu. Betta nu necesita sare in apa deloc

Nisipul Rosu, Malawi 200L
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Frate NU pune sare in apa unui Betta

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
2AlanH
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:33:14
Messages: 70
Location: Cluj-Napoca , Manastur
IP:
Offline

Ok , merg pe mana voastra si nu pun , desi pe alte site-uri scrie ca e foarte bine sa pui.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Exemplu mai TARE ca site-urile de care ai citit: AM avut Betta in acvariul comunitar,care desi era un HALAP,a depasit limita varstei de 2 ani jumate.Un alt exemplu ar fi ca sarea e recomandata pestilor molly,insa daca nu sunt obisnuiti cu sare de mici,traiesc happy pana la sfarsit.PLUS ca(parere personala din nou) NU E recomandabila sarea iodata in acvariu.DOar sare grunjoasa.Sarea in general se foloseste la tratamentele la pestii bolnavi,dar daca tu ai pestele sanatos,(o sa folosesc replica multor acvaristi seniori de pe forum)DE CE sa iei pastile,daca nu te doare capu' ??
Ia-o ca pe un sfat cat se poate de bun,si NU pune sare mai ales iodata in acvariul unui Betta.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
2AlanH
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:33:14
Messages: 70
Location: Cluj-Napoca , Manastur
IP:
Offline

O alta întrebare pentru cei ce a?i de?inut betta : Sunt rezisten?i la boli ? Am v?zut cum arat? pe?ti bolnavi de dropsy , ochi umfla?i si altele si arat? hidos .
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Toti pestii sunt rezistenti,dar de fapt niciunul nu este.mai pe lung,fiecare peste are necesitatile lui,iar daca i le indeplinesti,face fata mai bine la deviatiile de mediu propice.Rezistenta unui peste depinde de multe elemente.Provenienta,ph-ul apei din care provine,mediul,ce ii oferi tu,cat si mancarea.De piranha se zice ca sunt pesti EXTREM de rezistenti,dar daca nu le oferi mediul care le trebuie,sestreseaza si se imbolnavesc super usor.Africanii sunt pesti foarte rezistenti,dar la fel,daca nu au un ph al apei constant,risca sa se imbolnaveasca.
Iar daca vrei raspuns Prompt asupra pestilor betta,raspunsul este DA,sunt pesti rezistenti,dar totusi si bolile ce le au provin de la ceva,nu? Au si ei puncte sensibile,chiar multe,iar din cauza ca sunt vazuti la reclame sau in comert in boluri,se crede ca sunt nemuritori.Ei bine,sa speram doar ca vei avea destula grija de pestele tau incat sa nu se ajunga la dropsy si alte alea.Nu uita sa il hranesti doar 1 data pe zi,Foarte putin.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

Sunt rezistenti, da...la mine nu au murit...si am avut cativa...i-am luat pentru ca-mi placea cum "se infoiau" cand isi vedeau reflexia in geam...ca sa-i intarat mai puneam o oglinda pe un perete al acvariului...am pierdut cativa deoarece au sarit (din motive neelucidate) din acvariu (m-am gandit ca poate nu era ok apa). Am fost fascinat si de ritualul de imperechere si am incercat de cateva ori sa-i reproduc...toate bune pana la eclozarea icrelor...nu prea traiau puii...lipsa mea de experienta de vina desigur...
Cred ca daca i se asigura o apa curata si hrana de calitate...o duce destul de bine...Eu am crescut un betta pastel superb hranindu-l cu tantari doar...erau "victimele pastilelor raid" culese dimineata de pe podea...nu aveau timp sa stea prea mult in apa...erau infulecati imediat...si am incercat si carne cruda tocata marunt...era la fel de rapid consumata.

This message was edited 1 time. Last update was at 30/07/2015 13:22:32


Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Nu recomand tantari,cat nici carne pt un betta.Cel mai sigur,mancare speciala Disciponel,pestii betta sar cand li se pare spatiul prea mic.Aveam un betta ce il tineam in comunitar,si imi fugarea coryul albino.Asa ca l-am pus intr-o carcasa din aceea speciala transparenta ce se pune in comunitar,dar cu 4 separatoare,pt 4 pesti diferiti.Eu am inlaturat separatoarele,astfel ca betta-ul avea un culoar lung dar cam stramt pt inot,el fiind obisnuit cu comunitarul.Mereu il gaseam dimineata inapoi in comunitar,de multe ori am incercat sa vad cum se intampla,pana l-am prins.Nu ii puneam mereu capacul peste acel"sertar" si cum vedea ca nu e capacul,facea HOP inapoi in cel mare.Am luat o caserola de inghetata,vazand ca nu se potoleste,am gaurit-o pe fund si la fel sarea.Pur si simplu nu ii placeau spatiile inchise,el stand o perioada buna intr-un pahar in petshop.Imi amintesc ca primele 2 zile dupa ce l-am cumparat,nici nu stia sa inoate,il invartea flow-ul internului ca naibii,desi nu era puternic,el pur si simplu nu stia sa inoate,nu fusase obisnuit,nu se astepta sa dea din coada deodata.Asa ca a pus stapanire pe tot acvariul de indata ce s-a vazut eliberat.Aveti grija cu Betta,pot fi FOARTE saritori,in dorinta de evadare.Insa a avea un Betta intr-un comunitar,e o experienta unica

This message was edited 1 time. Last update was at 30/07/2015 13:28:23


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
2AlanH
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:33:14
Messages: 70
Location: Cluj-Napoca , Manastur
IP:
Offline

Mul?umesc mult pentru sfaturi
2AlanH
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:33:14
Messages: 70
Location: Cluj-Napoca , Manastur
IP:
Offline

Si încâ ceva : ?tiu ca pe?tii nu se ?in in boluri (deci , in acvarii sferice ) , dar in vase cilindrice se pot tine daca au un volum potrivit pentru pe?ti ? Si de curios întreb : de ce nu se pot tine in bol ?
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Capiaza invartindu-se. Vasele cilindrice au acelasi efect.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
2AlanH
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:33:14
Messages: 70
Location: Cluj-Napoca , Manastur
IP:
Offline

Am citit ca daca le pui ni?te puncte de reper (plante , pietre ) s-ar putea sa nu se "deregleze de cap " si altundeva zicea ca betta merg in vase dinastea
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

comertul zice si ca elementele de decor precum castele barci si scafandri arata extraordinar,dar......Eu ma mai gandesc totusi la cranii cranii in acvariu asta da

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Anabantidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com