[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cum sa: iluminat cu leduri.  XML
Forum Index » Hardware
Author Message
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Pai.. pe forumul asta se discuta despre lichide, nu?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:N-are Ion treaba (cu viata in general). Si nici Radu cu serviciul, ca vine pe aici cand i se scoala tzucumbarul

In alta ordine de idei nea Dane si fara nici o legatura cu subiectul, mi-am tras raft pentru sticle de vin, acum trebuie sa-l umplu cu 24 de sticle, apoi sa le consum

Poti sa le consumi si apoi sa le umpli

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:N-are Ion treaba (cu viata in general). Si nici Radu cu serviciul, ca vine pe aici cand i se scoala tzucumbarul

In alta ordine de idei nea Dane si fara nici o legatura cu subiectul, mi-am tras raft pentru sticle de vin, acum trebuie sa-l umplu cu 24 de sticle, apoi sa le consum


Te ajuta baiatu !
Pentru tine sau pentru doamna ?
Sau cat pentru tine cat pentru doamna ?

Shubi wrote:Cica-i comunitate acvaristica , niste betivi ....


Hai dom'le, unde ai vazut dumneata ?
Vorbe,numai vorbe dom'le !

sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Pai.. pe forumul asta se discuta despre lichide, nu?


Jur ca daca luam la purecat posturile din sectiunea marine, in mai bine de jumate dintre ele se vorbeste mai mult de alcool decat de sare...

Si eu care ziceam ca ma bag pe aici sa invat ceva...

This message was edited 1 time. Last update was at 10/02/2015 19:05:00

[Email] [Yahoo!]
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

aurecj wrote:
dan.pavelescu wrote:Pai.. pe forumul asta se discuta despre lichide, nu?


Jur ca daca luam la purecat posturile din sectiunea marine, in mai bine de jumate dintre ele se vorbeste mai mult de alcool decat de sare...

Si eu care ziceam ca ma bag pe aici sa invat ceva...


Aici sare se foloseste doar cu bere Shubi- maestru

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Akaiu wrote:Se pot tine fara probleme la Imax atata timp cat li se asigura o racire cum trebuie. Asa ca m-as concentra mai degraba pe acest aspect.

)))))))) Nu.

Multe Urari si Incantatii
Akaiu
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 1007
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Vad esti ruda si cu Toma Necredinciosul.

Tin un sir de leduri exact la Imax de mai bine de 2 luni. Si lumineaza bine merci

This message was edited 1 time. Last update was at 10/02/2015 19:57:52


http://www.carmultimedia.ro
[Email]
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu stiu ce leduri tineti dvs si ce-nseamna Imax.
Daca sunt cree-uri presupun ca le tineti la 1500ma ?

Si pentru ca nu vreau sa fiu inteles gresit: alimentate necorespunzator si tinute la temperaturi inalte isi pierd din caracteristicile alea de le face sa n-aiba concurenta in fata altor leduri. Luminozitate si culoare. Sunt niste documente de la Cree care zic fiz ce zic si eu. Cree XLamp Long-Term Lumen Maintenance - Cree, Inc. https://www.google.ro/url?sa=t&source=web&rct=j&ei=RTHaVLGMO8TYas-lgIAP&url=http://www.cree.com/~/media/Files/Cree/LED%2520Components%2520and%2520Modules/XLamp/Data%2520and%2520Binning/XLampXPG.pdf&ved=0CB8QFjAC&usg=AFQjCNHVTGDK4v25wdgU0rgEoMiML9pv2w&sig2=Zc3vNMIu1qrnM_5dBJ3-hQ

Din care puteti accesa alt document de la pagina 8. In documentul nou accesat la pagina 40 sunt testele pt XTE.
Da, le puteti tine la un curent mai ridicat, daca vreti sa le transformati in altceva

This message was edited 1 time. Last update was at 10/02/2015 20:39:47


Multe Urari si Incantatii
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu mai pot edita

http://www.cree.com/~/media/Files/Cree/LED%20Components%20and%20Modules/XLamp/XLamp%20Application%20Notes/XLamp_lumen_maintenance.pdf


Rezultatele testelor
http://www.cree.com/~/media/Files/Cree/LED%20Components%20and%20Modules/XLamp/XLamp%20Application%20Notes/LM80_Results.pdf

In cazul dvs cu leduri XTE la 1000ma (nu la Imax cum spuneati, care este de 1500ma) aveti rezultatele la pagina 40, din care citez mai pe intelesul tuturor asa: Dupa 6000 ore de functionare la 1000ma si o temperatura de 55grade lumineaza la 98% din intensitatea initiala si isi pierde din culoare

Multe Urari si Incantatii
Akaiu
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 1007
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu traiesc in realitate si am invatat ca practica bate teoria. Teste de laborator se fac cu nemiluta si au alte scopuri complet diferite de ceea ce folosim noi in viata de zi cu zi.
Si ca sa simplific iti dau un exemplu mare cat casa. Am o masina in manualul careia scrie clar negru pe alb ca in acest autoturism se pune combustibil care nu tre sa depaseasca un anumit procent de biodisel. In Romanica % de biodisel depaste cu bine acest procent. Dar uite ca ma plimb cu masina asta de 3 ani si ma cara pe unde vreau. Daca ar fi fost sa respect la buche manualul ar fi trebuit sa o parchez in fata casei si sa ma uit la ea!

Binenteles ca daca un curent mai mic prin led face bine psihicului tau chiar este indicat sa respecti regula asta Daca la mine lumina dupa 6000 ore o sa fie 98% in loc de 100% este complet irelevant, coralii si pestii din bazin cu siguranta nu vor "observa" acest lucru pentru ca inca nu i-am echipar cu PAR metre. Dar de un lucru sunt sigur ca l-am facut. Am masurat cu foarte mare atentie ca temperatura la nivelul cipului sa nu sara de 55C. Atata timp cat ledurile functioneza in regim PWM poti sta cu ele la Imax fara probleme. Lucru verificat personal.

Tutorialul tau este foarte bine venit si va ajuta multi colegi sa inteleaga cum functioneaza si se realizeaza o instalatie LED DIY Nu trebuie sa interpretezi interventia mea ca o contra, departe de mine gandul de a ma da rotund pe aici. Descrierea ta a fost foarte buna si la obiect. Dar eu consider ca strictetea vis a vis de calcule pare descurajanta pentru cei care nu sunt din domeniu.

Si uite, iti relatez un alt exemplu chiar din acest domeniu... Acum aproape 9 luni cand m-am apucat de bazin citind pe aici si cu sfaturile primite am inteles ca in cei 180l nu voi putea tine mai mult de 3 pesti. ca asa-i la marine...la litrajul asta. Acum am 9 pesti (10 daca cumva tarieste si mandarinul ascuns pe undeva ) + ceva corali. Si mai astept inca un peste. Deci uite ca se poate. Got the point?

Bottom line: Strictetea dimiuneaza entunizasmul! - Asta-i din putul gandirii

This message was edited 1 time. Last update was at 10/02/2015 23:01:07


http://www.carmultimedia.ro
[Email]
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

darthradu wrote:. Si cum ma uitam ca prostu la cata pasta au pus chinezii intre led si stelute (se revarsa) am zis "Ba, bine macar ca au pus pasta" si dupa aia a venit instant paranoia (d-aia e buna la casa omului ) "Ma si daca astia n-au lipit ledurile de radiator si sunt puse la misto".

Ei bine fix asa s-a intamplat, toate ledurile pe care le-am luat deja "lipite" au un mic joc daca incerc sa-l apas fortat inspre placuta ... ceea ce inseamna ca au cel putin juma de milimetru de pasta intre led si placuta Unele se misca de zici ca-s balansoare Asadar am de reasezat pe placute niste multe leduri.



Joc se formeaza si intre "steluta" si radiator daca dupa efectuarea gaurilor cu care urmeaza sa fie prins ledul de radiator nu se sanfreneaza gaura, burghiul prin foarta pe care o exercita ridica la strapungere materialul.
Odata cu torsionarea "stelutei" apare si joc intre led si ea, deci, dupa gaurire sanfrenati
Daca folositi leduri chinezesti, dupa montarea pe radiator, verificati ca nu exista distanta intre led si steluta, apasti putin mai energic cu buricul degetului aratator ledul dupa care pe rand puneti varful si topiti putin cele 2 conexiunea ale ledului pe placuta, se va aseza.

This message was edited 1 time. Last update was at 10/02/2015 23:06:04

bsbircea
Member
[Avatar]

Joined: 16/03/2014 14:01:12
Messages: 235
Location: Campina
IP:
Offline

Sefu' io am rezolvat problema cu jocu' altfel, am pus pasta termoconductoare adeziva. Stiu ca arctic cooling e scumpa dar cred ca simplifica unpic problema.
Pentru mine am facut termoconductoare adeziva din pasta termoconductoare ordinara si Bison bicomponent epoxidic amestecate 3:1 si nu am prajit nici un led si in 12 ore le desfaceai cu dalta. (ceeace creeaza o problema daca vrei sa schimbi un led)
Nu as putea baga mana in foc pentru temperatura ca le-am masurat cu un senzor de la acvariu dar stateau la ora 18:00 dupa 5 ore de functionare la maxim la 48 - 50 de grade si aveam doar un ventilator pe radiatorul de 22x80x500mm .

Bogdan

I slice'n'dice live animals and glue them to rocks!
[Email]
Akaiu
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 1007
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si eu tot pasta de lipit termoconductoare am folosit. Are numai avantaje vis a vis de varainta cu gauri si suruburi.

http://www.carmultimedia.ro
[Email]
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Akaiule, imi permit sa-ti spun ca nu consider ca ai dreptate. Uite o poza si fa comparatie.
In plus de asta, pasta de lipit termoconductoare contine si agentul de lipire care nu este termoconductor astfel termoconductibilitatea este diminuata.
Prefer pasta termoconductoare far alti agenti si prefer sa pot demonta simplu si rapid un led decat sa dau ciocanul in radiator pentru a-l da afara.

20150210_212427
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

bsbircea wrote:
Nu as putea baga mana in foc pentru temperatura
Bogdan


Nici eu n-as baga mana in locul tau, una este temperatura radiatorului si alta este temperatura cipului, pe care o poti masura mai greu.
Daca transferul termic nu se face cu un randament mare, cat mai aproape de 100%, s-ar putea sa ai 50 grade in radiator si 90 in cip.
Conteaza temperatura cipului, nu temperatura agentului mecanic de racire.

This message was edited 1 time. Last update was at 10/02/2015 23:43:30

darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@Akaiu de obicei cand zic ceva o fac cu impresia ca ajut, ia-o asa
Ca de altfel teoria matale se poate aplica la multe, de exemplu as putea sa frec o grasa, insa prefer sa am alte experiente sexuale

@modalitate de atasare led radiator presupun ca tine tot de preferinte dupa cum a zis shubi, el prefera sa le demonteze usor, poate si din cauza ca n-are stres vis-a-vis de datul gaurilor si sanfren

In rest ca si problema la ledurile chinezesti noi vorbim de adezivul/distanta dintre chip-ul ledului si steluta pe care este asezat, mare atentie

Shubi wrote:
Conteaza temperatura cipului, nu temperatura agentului mecanic de racire.

In documentul ala de mai sus de la cree, legat de cum sa ai grija de un led pt mai multi ani e o formula din care-ti calculezi Tj dupa ce temperatura ai pe radiator si dupa ce transfer termic are. Deci a conta si aia
Bai sa mor de nu deja o dam in diverse cu ledurile astea si vb lu Akaiu, nu-si mai face nimeni lampi de frica dupa aia

This message was edited 1 time. Last update was at 10/02/2015 23:49:10


Multe Urari si Incantatii
bsbircea
Member
[Avatar]

Joined: 16/03/2014 14:01:12
Messages: 235
Location: Campina
IP:
Offline

Temperatura am masurat-o punand senzorul pe lentila, stiu ca nu e cea mai ortodoxa metoda dar eram curios.
Radiatorul statea undeva la 29 - 32 de grade dupa o zi de functionare.
Am fost multumit de lampa numai ca pe led-urile mele made in "container in port" nu aveam lentile si la o coloana de apa de 45 de cm avram par undeva pe la 60 pe fundul bazinului.

I slice'n'dice live animals and glue them to rocks!
[Email]
Akaiu
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 1007
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am 55C la nivelul cipului deci este foarte eficienta. Este pasta speciala fara nicio combinatie de alte substante.
De dat jos se da relativ repede fara a disrtruge nimic. Nu-i nevoie de niciun cican sau dalta
Mi se pare mult prea chinuitoare manopera cu jde mi de gauri care odata date asa raman. Dupa ce am insirat un rand de leduri mi-a venit o ideea mai buna de amplasare si le-am dat jos, le-am pus pe pozitia mai buna
Ma intreb ce as fi facut daca cumva le fixam pe gauri

http://www.carmultimedia.ro
[Email]
bsbircea
Member
[Avatar]

Joined: 16/03/2014 14:01:12
Messages: 235
Location: Campina
IP:
Offline

Cand mi-am luat primul rand de led-uri si au fost cree m-am chitrosit si nu le-am luat pe placuta, am zis ca am unpic de experienta.
Aici vorbest nu de fixat leduri cu distanta ce de lipit pe placuta dar presupun ca se aplica pe alocuri
Ca idee exista un grafic de temperatura cu preincalzire pana la 150 - 180 de grade , dupaia lipirea efectiva la 215 grade timp de 60 de secunde, si la final racirea. Ideea e ca cresterea de temperatura trebuie sa fie de 5 grade pe secunda si se foloseste un fludor de compozitia 96.55 Sn / 3.0 Ag / 0.5 Cu. relativ complicat. adica mi-am belit ceva led-uri atunci incazind placuta pe dedesubt cu ciocanul de lipit.
Acu' doar de fixat asa as face cum ziceati si voi. incalzite pe sub radiator si apasat pe led ca sa se aseze.

Bogdan

This message was edited 1 time. Last update was at 11/02/2015 00:00:14


I slice'n'dice live animals and glue them to rocks!
[Email]
bsbircea
Member
[Avatar]

Joined: 16/03/2014 14:01:12
Messages: 235
Location: Campina
IP:
Offline

Singura adaugire pe care o am la capitolul lampa e ca sunt OBLIUGATORII lentilele la coloane marisoare de apa pentru ca ungiul led-urilor e de 120 de grade si e prea mare dispersia de lumina pentru o valoare par buna mai jos de 25 de cm. Si lentilele trebuie luate in considerare la gaurirea/lipirea led-urilor.

Bogdan

I slice'n'dice live animals and glue them to rocks!
[Email]
 
Forum Index » Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com