[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Proiect 64L cub  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Nu, o sa imi iau si eu atunci, ca un tub de 2 grame e 4 lei, sa zicem 37 tuburi mici, ori 4 lei, aproape dublu fata de cel ecotech si nu e nici special pentru corali.

My nano reef



[Email]
aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

dares wrote:Sebastian Costin: De cimentul epoxidic din 2 componente nu stiam ca se foloseste. Nici nu stiu de unde se cumpara, dar o a ma interesez. Multumesc pentru sugestie!


Eu folosesc asa ceva: http://www.nevertebrate.ro/Aqua-Medic-Reef-Construct

Este OK, dar numai daca lipirea o faci intr-o pozitie stabila, pentru a avea timp sa se intareasca. Practic, combini din 2 bare diferite, doua "plasteline" si lipesti cu "maglavaisul" rezultat coralul sau piatra. De lipit se lipeste bine, doar ca timpul de intarire este lung, de ordinul catorva ore.

Un coral care are o pozitie "nefireasca", de exemplu un plate care se lipeste pe marginea unei pietre si are centrul de greutate in afara, nu perpendicular pe lipitura, n-o sa-l poti lipi cu asta, deoarece e moale in prima faza si in cateva ore pana cand se intareste, ti se desprinde coralul din pozitia aia. Eu si cu un frag de seriatopora am avut aceeasi problema, ca din cauza ca avea centrul de greutate undeva in lateral (voiam sa-l prind pe o piatra care era inclinata cam la 45 de grade), pur si simplu nu apuca sa se intareasca adezivul pana cand se rasturna coralul... Asa ca, am mai aplicat o "tehnica" in alte situatii: in primul rand lipeam coralul cat de cat cu gel, ca sa stea pe pozitie, dupa care in jurul gelului puneam adeziv de-asta. In timp, fixeaza mai bine decat superglue (care am patit ca dupa luni de zile s-a desprins din piatra), asa ca in combinatia asta (super glue pentru fixare rapida si rasini sau alte maglavaisuri pentru fixare solida si definitiva) s-ar putea sa-ti rezolvi problema mai usor...

Spor...
[Email] [Yahoo!]
xr1140
Member
[Avatar]

Joined: 31/01/2010 19:59:48
Messages: 204
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dares wrote:
- Lampa cu leduri de 3W 10000K + 20000K + Royal Blue + UV


lampa e DIY?
cate leduri ai folosit si ce combinatie?
ce radiatoare?
nu e cam mult 60W pt 60L?

eu am un Dennerle Scaper's 50L caruia i-am pus gand rau si momentan sunt la capitolul lampa, de asta intreb.
[WWW]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

xr1140 wrote:
dares wrote:
- Lampa cu leduri de 3W 10000K + 20000K + Royal Blue + UV


lampa e DIY?
cate leduri ai folosit si ce combinatie?
ce radiatoare?
nu e cam mult 60W pt 60L?

eu am un Dennerle Scaper's 50L caruia i-am pus gand rau si momentan sunt la capitolul lampa, de asta intreb.

Nu e mult, eu la 30 litri am 45 w, vorbeste cu colegul shubi.

My nano reef



[Email]
dares
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2008 15:21:38
Messages: 504
Location: Bucuresti
IP:
Offline

xr1140: Da, lampa e DIY, dar nu de mine, mi-a facut-o cineva. Eu am 16 leduri, adica 48W. La lumina nu pot da afaturi pentru ca nu ma prea pricep, dar coralilor mei pare sa le mearga mine desi momentan ledurile merg cam in 60%. Ledurile oricum nu vor merge in 100% asa ca poti pune 60W la 60L.
Eu am asa: 4x 10000K, 4x 20000K, 2x UV si 6 Royal Blue
Am radiator de aluminiu si cu ventilator deasupra si imi tin totul bocna. Ventilatorul e cam mare (120mm), dar mi-a placut si cum se vede asa.
[Thumb - IMG_1348.jpg]

[Thumb - IMG_1347.jpg]

[Thumb - IMG_1380.jpg]

Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Frumos ti-a iesit! Cum ai rezolvat cu profilul?

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
dares
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2008 15:21:38
Messages: 504
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc!
Nu am gasit sa-l indoi asa ca am gasit pe cineva care l-a sudat.
Cat despre acvariu, deocamdata e cam haos, ca am pe jos o parte din coralii care trebuia sa fie prinsi de pietre. Cred ca saptamana viitoare apuc sa-i lipsesc.
Dar macar ma bucur ca se deschid toti coralii si momentan nu am avut pierderi in urma mutatului.
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Acvariul arata bine desi eu l as fi lipit cu silicon transparent. Lampa este una din putinele lampi home made care arata aproape profi. Bafta si inalta te mai sus cu piatra.

ACVARIUL MEU scape by @fanta
dares
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2008 15:21:38
Messages: 504
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc!
E lipit cu silicon transparent, dar are coltar negru pe exteriorul acvariului.
Piatra as inalta-o, dar mi-e teama sa nu cada in viitor. N-am putut sa cimentez mai multe pietre intre ele din cauza coralilor. Si mie mi-ar fi placut mai inalte pietrele.
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Scoti piatra afara, cumperi un spiral lung , dai o gaura prin care introduci o bagheta de pexi .Mai pe scurt insiri pietrele pe bagheta de plexi Asta ar fi metoda mai usoara ca sa te ridici cu piatra.

ACVARIUL MEU scape by @fanta
dares
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2008 15:21:38
Messages: 504
Location: Bucuresti
IP:
Offline

N-am apucat sa inalt pietrele, dar am mai mutat din coralii de pe jos:
[Thumb - IMG_1396.jpg]

[Thumb - IMG_1395.jpg]

[Thumb - IMG_1394.jpg]

dares
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2008 15:21:38
Messages: 504
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Noul venit in acvariu: un Ocellaris.

Mi-am luat controller de temperatura si refractometru. Dupa ce-mi soseste comanda trebuie sa fac un sistem de racire. Ventilatoarele le am, mai trebuie bricolat suportul.



[Thumb - 2.jpg]

[Thumb - 1.jpg]

dares
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2008 15:21:38
Messages: 504
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Update:
- am adaugat 3 corali: Euphyllia, Milka si Candy Cane si le merge bine
- acvariul merge bine, coralii incep usor sa creasca - in ritmul lor, ca doar nu-i grabeste nimeni
- incepe in sfarsit sa se vada foarte putina coralina pe alocuri

Planuri de viitor:
- sa fac suport cu ventilatoare si controller pentru racirea acvariului pe timpul verii
- sa fac suporti pentru senzorii ATO
- sa mai iau 1 Ocellaris
- sa iau Discosoma verde
[Thumb - 25mar2015.JPG]

[Thumb - 25 mar 2015.JPG]

[Thumb - IMG_1775.JPG]

catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

aurecj wrote:Il tin cat de fix pot (daca nu ma gadila cretinii de creveti) cam 30 de secunde


Faza asta m-a facut sa bufnesc in ras

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2858
Location: Targu Mures
IP:
Online

dares wrote:Noul venit in acvariu: un Ocellaris.

Si nu o ia in freza ?!
Nu prea e bine pentru ocellaris si percula sa-i combini cu alti fartati din familie , toti ceilalti sunt mai agresivi si mai mari decat ei

This message was edited 3 times. Last update was at 27/03/2015 16:54:33

[Email]
dares
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2008 15:21:38
Messages: 504
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Stiu ca nu se pun in acelasi acvariu in mod normal. L-a fugarit cateva zile, dar acum e destul de liniste in acvariu. Si cand se mai da ocazional spre el nu il atinge.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am vazut un Clarkii acolo... cand o creste, ii omoara pe ceilalti clowni. Indiferent de specie!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dares
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2008 15:21:38
Messages: 504
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Clarkii e adult, are sigur peste 2 ani si jumate (e luat de la un coleg forumist care il avea de peste 2 ani in acvariu). Cred ca va ramane asa, mai mic.
Daca cumva vor fii probleme in viitor o sa dau Clarkii sau mai fac un acvariu.
dares
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2008 15:21:38
Messages: 504
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am achizitionat vreo 8-10 bucati de piatra vie pe care le-am pus intr-un recipient cu o pompa de aer si fara lumina. Cred ca zilele astea apuc sa o bag in acvariu sa inalt in sfarsit pietrele. Sper sa nu fac vreun boom bacterian.

Mi-am mai luat si vietuitoare. Acum arata asa recensamantul:
- 1 Clarkii
- 1 Damsel
- 1 Ocellaris
- 1 blenny cu rosu si negru - imi scapa denumirea acum
- 1 stea de mare Echinastera Sepositus
- 1 arici de mare mov cu alb caruia nu-i stiu numele
- 2 anemone rosii Actinia Equina
- 4 Peppermint
- 6-7 Palaemon Elegans
- 6 melci Gibbula Divaricata
- cativa melci Strombus
- 2 melci Osilinus
- 4 melci carora nu le stiu denumirea


O sa fac poze zilele astea si cu restul vietuitoarelor si cu noul aranjament. Poza cu acvariul e facuta la moonlight si nu se vede mare lucru.
[Thumb - IMG_3149.JPG]

[Thumb - IMG_2942.JPG]

[Thumb - IMG_3147.JPG]

[Thumb - IMG_3151.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 15/06/2015 12:37:43

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Sa-ti traiasca vietuitoarele!

De unde ai luat Echinaster Sepositus?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com