[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
gradinita - 50l reloaded  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline


Gurile rele zic ca Barr nu ar avea dreptate cand spune ca poate sa induca BBA, ca ar fi o alga care apare doar adusa din afara.
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Ce inseamna o alga adusa de afara?
Daca ne referim la niste spori care asteapta niste conditii propice si pot sa se dezvolte si dupa o luna, doua, x zile ... ok, de acord.
Daca ne referim la astazi am cumparat o planta si peste cateva zile, o saptamana apare alga, atunci nu sunt de acord. Mie mi-a aparut BBA la un moment dat intr-un acvariu cand am lipsit doua saptamani de acasa si am avut fluctuatii de CO2 si implicit pH (plus ca am sarit peste un schimb de apa), desi nu mai bagasem plante noi in acvariu de mai bine de 2 luni...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

stefanp wrote:Ce inseamna o alga adusa de afara?

Spori, se pare ca nu exista in aer sau in apa de la robinet, ci ajung in acvariu doar dintr-o sursa externa. Asta se discuta intr-un topic. Nu spun ca este o concluzie a mea.
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

teddy2k wrote:
Asta se discuta intr-un topic. Nu spun ca este o concluzie a mea.


Am inteles ca nu e afirmatia ta

teddy2k wrote:Spori, se pare ca nu exista in aer sau in apa de la robinet, ci ajung in acvariu doar dintr-o sursa externa.


Din nou nu cred
Daca umplu un pahar cu apa de la robinet si il las in soare la geam, o sa faca alge ...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

Aseara am ajuns in Hornbach, am cumparat o cutie de micromec si o cioata de mopan, care arata cam asa:

image

Pana termin filtrul extern, vreau sa tai jumatate din buretele din filtrul intern si sa bag acolo micromec.
Cioata aia, ajunge sa o oparesc, sau trebuie fiarta cateva ore?
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Daca ai o oala de dimensiunile necesare, as zice sa-i tragi o fiertura.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Andpop
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/07/2011 12:24:28
Messages: 329
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ar fi bine intr-adevar sa o fierbi, mai ales ca nu pare foarte mare.
Ai pus lemnul intr-un vas cu apa sa vezi daca se scufunda sau pluteste? Eu am luat 2 lemne din magazin si erau netratate (era lemn de mangrove). Nu intrase deloc apa in ele.
Daca se scufunda e suficient sa fierbi lemnul o data, max. de 2 ori.

Succes!

http://www.youtube.com/channel/UCC5k3cGRBrdtKk475MWMDHA

http://www.flickr.com/photos/97357370@N05/
teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

I-am facut acum proba, nu pluteste. Am pus oala cu cioata pe aragaz, o las sa fiarba putin inainte sa plec la serviciu si o las sa se raceasca in oala pana diseara.
teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

La prima opareala a iesit apa colorata, galben sau verde, nu prea le deosebesc.
O mai bag maine la o fierbere. O fierb pana cand ramane apa curata?
Andrei.Andrei
Junior member

Joined: 14/09/2014 23:38:04
Messages: 47
Location: Suceava
IP:
Offline

Eu am tinut radacina de Mopani trei saptamani intr-un recipient cu apa (schimbam apa dimineata si seara) si tot o colora. Acum e in acvariu, dar inca-mi face apa galbuie.

O sa dispara cu timpul. Din cate am citit pe internet, fierberea cioatei e un fel de sterilizare, nu scapi in nici un caz de tainul din ea (eu nu am fiert-o).
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

nu inteleg de ce vreti sa scapati de tanin.am luat si eu o cioata mica pe jumatate tratata,insa bagata in acvariu dupa 3 zile de tinut in apa de la acvariu comunitar si acea apa schimbata in fiecare dimineata,plutea doar pe jumatate,avea varful ridicat.dupa inca 2 zile,am impins-o putin si s-a scufundat complet.taninul face ca acvariul sa arate mai natural,nu inteleg de ce vreti sa scapati de el.Fierberea e pt o "dezinfectare" mai directa,nu pt eliminarea taninului

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

De exemplu pt ca nu prea mai poti masura corect valori ale apei daca aceasta are alta culoare.

This message was edited 1 time. Last update was at 11/11/2014 11:40:03

teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

Am facut rost de niste zeolit natural(Clinoptilolit - http://en.wikipedia.org/wiki/Clinoptilolite ). Oare ajuta la dedurizarea apei, daca il tin in apa cat aceasta sta la declorinat? Sau inlocuieste doar calciul din carbonati cu sodiu?( Este din zona Slanic)

This message was edited 1 time. Last update was at 12/11/2014 19:50:42

teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

Am lasat o proba peste noapte, KH-ul a ramas la fel. De altfel, ma cam asteptam la asta.

This message was edited 1 time. Last update was at 13/11/2014 10:03:22

teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

E o vorba romaneasca: "Toate bubele rele in capul fetii mele". Asa si eu acum.
Au inceput sa apara pe sticla acvariului niste fire verzi, deocamdata scurte, cca 0,5 cm, neramificate.

This message was edited 1 time. Last update was at 14/11/2014 12:30:45

teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

Duminica am facut schimbul de apa, am bagat cioata si am tuns si mutat cate ceva. Ca sa se inroseasca rotala(Rotala Rotundifolia Red), care a ajuns aproape de suprafata apei, nu am mai facut aditie de NITRO, dar s-a dovedit a fi o mare greseala, Limnophila sessiliflora a mancat tot potasiul si au inceput sa se vada semne de carenta pe frunzele rotalei. Acum fac aditie de Kalium Potasium, sa vedem ce iese, n-as vrea sa mai bag NITRO deocamdata.

P.S> Voi cu ce masurati potasiul?

This message was edited 1 time. Last update was at 18/11/2014 18:44:36

teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

Azi am scos si restul de burete din filtru si l-am inlocuit cu micromec.
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

teddy2k wrote:
P.S> Voi cu ce masurati potasiul?


ARe JBL-ul un test pentru potasiu.
[WWW]
teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

In trecut aveam probleme cu nitratii, in sensul ca nu reuseam sa-i scad sub 20, dar aveam pesti. Atunci am dat vina pe manado, ma gandeam ca elibereaza in apa ce a absorbit in timp. Acum mai am o singura femela de guppy si niste melci maidanezi. Am facut azi un test de nitrati si a iesit intre 0 si 12.5. Asta este scala testului Tetra. Tot pe rotala am pete pe frunze, am inceput sa aditionez iar Easy Life Nitro, deocamdata 2ppm/zi si sa vad inainte de schimbul de apa daca sunt ceva diferente la test.
Acum, scaderea asta sa fie doar de la faptul ca nu mai am decat foarte putina fauna, sau sa fi contribuit si micromecul la asta? Ca daca e asa, l-am cumparat degeaba.
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Bineinteles ca odata cu mai multi pesti, rezulta mai multe dejectii si nitrati mai mari
Dar 12 ppm nitrati e o valoare ok, mai ales pentru speciile de Rotala, care din cate stiu eu, oricum nu apreciaza valorile foarte mari de nitrati.
Ce fel de pete au pe frunze?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com