[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Noemi's Pico  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Salut, ma bucur ca mai posteaza cineva in acest topic.

Acvariul arata radical diferit acum. Cred ca am pierdut unul din goby (cel cu benzi rosii) si nu am mai vazut de mult ambii blenny in acelasi timp.

Nisipul este aragonit de granulatie 2-4 mm, amestecat cu spartura de coral. Uscat, dar cred ca pana acum s-a populat cu orice iti poate trece prin minte. De mentionat sunt Asterina, Ophiura, Dove snails, amphipozi si o specie detrivora de isopozi. Nu am vazut copepozi, desi am insamantat de multe ori acvariul cu copepozi. Plus Bristle worms cu dimensiuni demne de cartea recordurilor.

Am incercat sa limitez efectele negative rezultate din actiunea crevetelui Alpheus plasand cateva bucati de schelet uscat de acropora la baza acvariului, pe care am sprijinit restul pietrei. Nisipul a fost asezat in straturi alternative cu spartura de coral.

Rezultatul a fost stimularea creativitatii crevetelui, care se foloseste de pilonii din infrastructura pentru a remodela tot ce se poate. Saptamana aceasta nisipul e in partea opusa skimmerului. Saptamana trecuta era dus tot in spate. Paradoxal, a lasat in pace gorgonianul.

Cand am vazut ultima poza postata aproape ca n-am recunoscut acvariul. Trebuie sa pun una la zi.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cine haleste copepodele alea?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Goby
https://www.youtube.com/watch?v=aD6E_2vhNJw&noredirect=1

Multe Urari si Incantatii
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

koala wrote:Cine haleste copepodele alea?


Poate ca prefera sa stea departe de priviri indiscrete. Cand o sa vezi cum arata acum acvariul o sa intelegi.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu tot dau refresh p-aci ca un copil mic

Multe Urari si Incantatii
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Scuze, am facut acum o poza cu telefonul.

[Thumb - 20150131_234029.jpg]


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Si ca sa explic: petecul initial de macroalge a crescut incat a ocupat mare parte a volumului luminat. Aiptasia a migrat pe geam cu niste tulpini lungi in incercarea de a prinde un strop de lumina.

Cred ca acest acvariu ar fi bun de refugiu gravitational, dar nu am energia sa il atasaz la niciunul din acvariile existente.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

numai la asta nu ma asteptam, wtf

Multe Urari si Incantatii
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Hihi, ce Aiptasii!... huge version
Ti-am vazut si "guvidelul", acolo jos, in stanga...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Din pacate nu pot baga file fish in acest acvariu, e prea mic. Cei doi din cub si peninsula au cam ras grosul aiptasiilor, acolo aveam unele groase cat degetul mare la un batran artritic. In plus, nu considera ca e menirea lor sa le curete pe toate, fac asta doar din distractie. Am citit cum si-au infometat altii tomentosul ca sa manance aiptasia. Eu i-am lasat acolo, m-am consolat ca nu mananca si cum nevasta il considera un peste fain "merge ca un elicopter, in toate directiile, chiar si in spate", plus ca-si schimba culoarea, am zis ca asta e. Si au mancat mysis si pellets cu aiptasia, fara sa faca multe mofturi. Si eu sunt destul de norocos sa-l vad pe unul dintre ei (cel din peninsula) mancand de rutina aiptasia.

This message was edited 1 time. Last update was at 05/02/2015 04:03:04


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai si atunci ce faci cu asta, ramane crescatorie de aiptasii?

Multe Urari si Incantatii
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Toata aiptasia e pe geam, as putea sa scot tot si sa pun in alt acvariu de plastic.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Azi am fost la Windsor si am cumparat un Tiger Pistol Shrimp (Alpheus bellulus) pe care pusesem ochii din weekend (e cel pe care l-am pozat cu perechea de Amblyeleotris guttata). Idee era sa incerc sa formez o pereche (ca sa am o pereche de goby cu o pereche de shrimp). Avea deja un crevete din aceeasi specie in Lagoon si unul in pico.

Deoarece pico avea nevoie de o curatenie generala, care imi oferea ocazia sa prind crevetele, am incercat imperecherea cu acest crevete. Dupa aclimatizare i-am pus intr-un recipient cu cateva pietre si i-am lasat sa se intalneasca. Noul venit e de doua ori mai mic decat crevetele din pico, dar la intalnire nu a ezitat sa-si impuste perechea. Dupa cateva jezi de secunde in care s-au privit in ochi si s-au tinut cleste in cleste, au decis ca le e mai bine impreuna si au incetat cu prosteala. Asta m-a scutit sa trec la al doilea acvariu, Lagoon, pentru a forma o pereche. Acum ramane sa gasesc un mascul de Amblyeleotris latifasciata ca sa imi refac perechea din Lagoon, apoi cand trec la acvariul mare sa transplantez cele patru animale laolalta.

Am reusit sa scot toata buruiana din pico. Am scos toate pietrele, si inarmat cu manusi am desprins fir cu fir de pe piatra.
Am scos tot nisipul. Si toate pietrele. Am frecat pietrele si am scapat de toti bristle worms pe care i-am gasit. Aiptasia nu era prinsa de piatra, doar de pereti si de alge, cu putin noroc am scapat de ea. Am golit acvariul si l-am spalat cu apa fierbinte. Am detasat spirorbis de pe geamuri cu unghia ca sa nu zgarii plasticul. Am razuit cu peria toate Aiptasia de pe gaam.

Am scos cam un Kg de alge. Fragii de seriatopora sunt toti albi cu porii din schelet la vedere. Au supravietuit cateva tulpini de Xenia. Fragii de zoanthus au inca polipi pe ei.

[Thumb - 2015-02-20 03.57.48.jpg]

[Thumb - 2015-02-20 03.57.25.jpg]


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

FTS de dimineata.

[Thumb - 20150220_065228.jpg]


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline


De abia dupa imaginea cu acvariul langa scaun realizez cat e de mic

Multe Urari si Incantatii
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

D-aia ii zice "pico".

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

koala wrote:D-aia ii zice "pico".


am si eu pico ;)

dan@DanPC ~ $ type pico
pico is /usr/bin/pico

Radu, vrei sa-ti dau un acvariu din plastic, sa-ti faci mana pe el?

@um02122, scuze de offtopic

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu vreau ma ca uite-acusi vine ala de la Pepika

Multe Urari si Incantatii
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

La 23L, acest acvariu este putin peste dimensiunea unui pico, dar cum e mai mult pico decat nano, plus ca provine dintr-un acvariu de 10-11L ...

Am reflectat putin la ce a mers bine si ce a mers prost la acest acvariu.

Legat de filtrare, schimburile mari de apa pot mentine calitatea apei la parametri SPS, in ciuda overstock + overfeeding. Ce a mers prost: nu am incalzit niciodata apa noua, ceea ce a rezultat intr-o cadere brusca de temperatura, de la 26 *C la 23 *C. Aceasta afecteaza in principal pestii. Coralii nu au parut deranjati de aceste variatii termice. Nu mai spun ca nu am testat pH si salinitate la apa veche si cea noua niciodata, nici vorba de ajustat la valorile anterioare.
Filtrarea biologica realizata cu schelet uscat de coral, nisip si pietris uscat de aragonit, Dr. Tim's Nitrifying bacteria. Inainte sa adaug filtrul Fluval Edge si powerheadul de 1000 lph, aveam pungi de H2S in nisip. Acum nu am vazut nici pe scheletul uscat de acropora pe care l-am ingropat in nisip ca baza pentru vizunile crevetelui. Deci un flow adecvat previne anaerobioza chiar si in straturi adanci de nisip. Posibil sa fi ajutat si crevetele cu rascolirea sistematica a nisipului.

Livestock: perechea de goby a fost ok cu spatiul oferit. Faptul ca au avut un crevete care sa le dezvolte un sistem de galerii le-a oferit un habitat mai mult decat generos. Blenny di familia Ecsenius clar au insa nevoie de cei 10G minim cu multa piatra pentru a fi fericiti si non beligeranti. Crevetele Alpheus bellulus are dimensiuni comparabile cu crevetii de cocktail, ceea ce arata ca i-a priit acest acvariu. Sunt fascinat de aceasta specie de Alpheus. As paria ca daca I-as da mini caramizi le-ar aranja mai inteligent decat zidarul de rand. Imi amintesc tunelul pe care l-a facut in pico de 10L din cilindri ceramici pe care ii presarasem pe nisip (motivul principal pentru aranjamentul de azi noapte). Am vazut bolte ogivale create din cochilii de melci Cerith aliniati perfect. Legat de clean-up crew (CUC), Paguristes cadenati nu au evoluat prea bine. Pagurii nu sunt in mod clar o optiune pentru un pico (mi-au rupt si dezlipit fragii de Seriatopora intrucat le placea sa se indese in ea). Bristle worms, mini brittle starfish, amphipozii, asterina si dove snails-perfecti.

Pests: in primul rand macroalga. Apoi Aiptasia. Si nu in ultimul rand vermetid snails, foarte greu de curatat pe acrylic.

Per total, un pico destul de urat, dar 1. stabil 2. functional si 3. ieftin.

O sa pun o poza si cu lumina pe el, arata chiar ok. Apropos, 30W Cree LED pe un pico de 23L hranit zilnic cu un cub de frozen = un Kg de macoalge in 6 luni. Probabil 3 LED de 3W dispuse in triunghi echilateral (2 albastre, 1 alb) ar oferi suficienta lumina oricarui tip de coral, producand mult mai putine alge pe peretii acvariului.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Poza promisa, cu luminile de noapte.

[Thumb - 2015-02-20 19.28.20.jpg]


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com