[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Rotala rotundifolia red - verde  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

Am testat nitratii in apa de la robinet, sunt in intervalul 0 - 12,5 mg/l.
Dupa schimbul de apa, in acvariu am intre 12,5 si 25. Sa fie cumva valorile asa mari din cauza de manado? O elibera in apa ce a tot acumulat?
Am si cativa pesti, un cory si cativa guppy, vreo 4-5, nu stiu exact (o sa-i mai imputinez cat de curand) dupa care nu curat, doar ce pot aspira cand schimb apa, dar le dau de mancare cam la 3 zile cate putin. Mai e si asta o sursa de nitrati. Nu mai adaug nitro, mai testez in cateva zile apa, sa vad ce iese.

This message was edited 2 times. Last update was at 20/03/2014 13:43:21

teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

Uitasem, am scos de tot limnophila sessiliflora
teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

Azi am crescut fotoperioada la 9 ore.
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Sa ne tii la curent daca ai vreo modificare in culoarea rotalei.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

image
teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

Am avut o invazie de alge.
BBA, niste filamentoase si ceva pe sticla acvariului, GDA sau altceva, nu sunt sigur.
Dupa cateva zile cu cate 6ml/zi easycarbo, BBA a murit. Filamentoasa inca apare, dar vad ca in continuare este doar pe sticla, nu si pe plante.
Firele de rotala care sunt la suprafata sunt rosii, dar au varfurile de crestere verzi, se inrosesc dupa un timp, nu cresc rosii ca inainte.
Am fertilizat doar cu easycarbo, K si micro, dar nitratii tot nu am reusit sa-i aduc la 10ppm.
Pesti mai am 2 guppy si un corry, pe care-i hranesc foarte rar. Banuiesc ca manado elibereaza in apa ce a acumulat in timp.
Echilibrul cred ca s-a stricat cand am scos lymnophila, aia stiu ca are uptake mare.

Si urmeaza zilele astea, cum am ceva timp, o tunsoare mai serioasa.
teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

Si am scos tufa mare de microsorum pteropus, pe care am pus-o in cubul din camera copilului.
teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

Am sters din greseala prima poza din topic, rog un admin sa modifice link-ul de acolo cu acesta: http://i.imgur.com/TMnyRBkl.jpg
teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

Faptul ca nu am un surface skimer afecteaza destul de mult, co2-ul nedizolvat se acumuleaza la suprafata sub forma de spuma si limiteaza lumina.
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Eu cred ca acea spuma de la biofilm sunt de fapt bule de oxigen care se formeaza de la perlarea plantelor. Incearca sa scapi de biofilm sau bricoleaza(cumpara) un skimer de uprafata.
[ICQ]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com